Artykuły
Dobre rady na zdrowe zęby
ŚNIADANIE DAJE MOC
7 listopada 2014r. w Szkole Podstawowej w Ocicach uczniowie klas I-III wzięli udział w zabawie kulinarnej pod hasłem „Śniadanie daje moc!”. Ze względu na to, że dużo mówi się o znaczeniu śniadania w codziennym żywieniu dzieci, a świadomość w tym zakresie jest wciąż niezadowalająca, postanowiłyśmy pokazać dzieciom jak powinno wyglądać pełnowartościowe śniadanie. Na stołach pojawiły się same zdrowe przysmaki: biały i żółty ser, jajka, wędliny, warzywa, owoce, jogurty i mleko. Mali kucharze z zapałem zabrali się do pracy. Po kilkudziesięciu minutach na talerzykach pojawiły się myszy z białego sera, żaglówki z jajek i pomysłowe, kolorowe kanapki. Miło było przygotować i zjeść śniadanie w gronie tylu koleżanek i kolegów. W zmaganiach towarzyszyli im uczniowie II Prywatnego Gimnazjum, którzy uwiecznili pracę dzieci na taśmie filmowej. Reportaż z tego wydarzenia będzie ciekawą pamiątką. Na specjalną uwagę zasługuje obecność Rodziców, na których pomoc zawsze możemy liczyć. W tym dniu udało nam się połączyć „miłe z pożytecznym”. Dzieci dobrze się bawiły, a przy tej okazji dowiedziały się, jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej się koncentrują i mają ochotę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
DRUGIE ŻYCIE BATERII
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym Drugie Życie Baterii. Celem konkursu jest zaznajomienie uczestników z właściwym postępowaniem ze zużytymi bateriami. Patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Polski Komitet ds. UNESCO. Konkurs trwa od 1 listopada 2014r. do 25 maja 2015r. Zakończy go uroczysta gala finałowa w Warszawie. Prosimy wszystkich uczniów naszej szkoły o przynoszenie zużytych baterii i wrzucanie ich do odpowiednich pojemników, które znajdują się na korytarzach szkoły.
WYBIERAM WODĘ – CHCĘ ŻYĆ ZDROWO
Jednym z działań jakie podjęła nasza szkoła w ramach akcji „WYBIERAM WODĘ” było przeprowadzenie lekcji w klasach IV i V. Tematem lekcji było hasło „Woda cenniejsza niż złoto”. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że woda jest niezbędnym elementem prawidłowej diety, a także głównym składnikiem organizmu człowieka (stanowi ok. 60% masy ciała). Dzieci dowiedziały się ile wody powinni spożywać w ciągu dnia oraz poznali źródła wody w diecie. Na lekcji wykorzystano tablicę interaktywną, na której uczniowie wykonywali różne zadania. Przyporządkowywali udział procentowy wody w organizmie człowieka w zależności od wieku, płci, zawartości tkanki tłuszczowej. Na rysunku z postaciami dziewczynki i chłopca wskazywali i rysowali czerwonymi strzałkami drogi, jakimi organizm traci wodę, a zieloną strzałką jedyne miejsce, dzięki któremu nawodniony jest organizm czyli usta. Zwrócono uwagę, że zapotrzebowanie na wodę przez płyny pokrywane jest w około 70-80% (ok. 6 szklanek). Natomiast pozostałą część zapotrzebowania pokrywa żywność stała, np. warzywa i owoce, czyli w przeliczeniu na szklanki powinniśmy spożywać minimum 8 szklanek wody dziennie z różnych źródeł. Na tablicy interaktywnej uczniowie uzupełniali hasła, związane z odwodnieniem organizmu, które pozbawione były niektórych liter. Dzieci odgadywały je, a następnie uzupełniały brakujące litery. Kolejnym zadaniem było utworzenie piramidy składającej się z produktów spożywczych o określonej zawartości procentowej wody. Uczniowie otrzymali karteczki z wypisanymi, różnymi produktami spożywczymi. Na tablicy interaktywnej przedstawiono wykaz produktów i odpowiadają im zawartość wody, natomiast na tablicy magnetycznej umieszczono narysowaną na brystolu piramidę, na której za pomocą magnesów dzieci przyczepiały swoje karteczki. W ten sposób utworzono piramidę u podstawy której znalazła się woda, a na kolejnych piętrach produkty o coraz niższej zawartości wody. Na zakończenie zajęć nauczyciel rozdał wszystkim kubeczki do których rozlał wodę, którą wszyscy razem wypili.
Akcja promująca zdrowe żywienie
Dnia 20.05.2016 roku na uczniów i nauczycieli naszej szkoły czekała miła niespodzianka. Na korytarzu szkolnym na pięknie przystrojonym stole pojawiły się smakowite koktajle mleczno-owocowe wykonane przez uczniów klasy szóstej. Dla każdego przygotowany był kubek do którego nasze koleżanki nalewały wszystkim chętnym zdrowe napoje. Wszyscy uczniowie klas 4-6 mogli je skosztować ponieważ przygotowano 5 dużych dzbanków. Koktajle wykonano z produktów, które przynieśli do szkoły uczniowie, a były to: banany, kiwi, jabłka, jagody i truskawki z przetworów a także mrożone owoce oraz kilka litrów mleka. W trakcie jednej przerwy całość została wypita.
Spektakularnym sukcesem akcji okazał się fakt iż wielu uczniów podkreślało, że będzie namawiać rodziców lub samodzielnie wykonywać jak najczęściej takie koktajle w swoim domu.
Szkoła w Ocicach promuje zdrowy styl życia u najmłodszych
Rok szkolny dobiega końca. Już niedługo rozpoczną się wakacje, na które wszyscy czekamy. Ale zanim to nastąpi czas podsumować akcję edukacyjną, która towarzyszyła uczniom klas I-III przez cały miniony rok szkolny. Najmłodsi mieli okazję wziąć udział w cyklu zajęć pt. „Zdrowo jem, więcej wiem, które były częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie” prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.
Głównym celem projektu było kształtowanie u dzieci postaw pro-zdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz pod-kreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu było także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Podczas zajęć realizowałyśmy następującą tematykę; „Warzywa i owoce na co dzień”, „W BIA ŁEJ KRAINIE – ostrożnie z solą i cukrem”, „Woda na zdrowie”, „Ruch to zdrowie”, „Uczymy się dobrych zwyczajów żywieniowych”. Dzieci brały udział w kilku konkursach oraz wykonały plakaty związane z realizowaną tematyką. Ponadto uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, która zwraca szczególną uwagę na rolę śniadania w diecie dzieci. Mamy nadzieję, że udział w zajęciach przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat zdrowego stylu życia, co zaprocentuje lepszym zdrowiem i kondycją w przyszłości.
Odżywiam się zdrowo i wolny czas spędzam na sportowo
Pod takim hasłem w dniu 4.06.2016r. odbył się FESTYN RODZINNY w naszej szkole. Na przybyłych uczestników festynu czekało wiele atrakcji. Były przedstawienia przygotowane przez naszych uczniów, loteria fantowa, turniej piłkarski, pokaz straży pożarnej. Ponieważ nasza szkoła promuje zdrowie, więc duży nacisk położono na zdrowe odżywianie i ruch. Nasze mamy zadbały o zdrowe domowe wypieki, nie zapominając o świeżych owocach i naturalnych sokach, były przepyszne domowe pierogi, którymi wszyscy się zajadali. Nie zapomnieliśmy o ruchu na świeżym powietrzu. Czynny wypoczynek i propagowanie sportu jako metody na zagospodarowanie wolnego czasu są dla nas sprawą prio-rytetową. Odbyły się różnego rodzaju gry i zabawy sportowe, wspomniany wcześniej turniej piłkarski, w którym brało udział kilka drużyn z naszej szkoły w różnych kategoriach wiekowych, a dla amatorów tańca odbyły się warsztaty taneczne, na których można było nauczyć się tańczyć „bałkańskie kolo”. Rytmy te nie są obce dla mieszkańców naszej miejscowości gdyż wielu z nich przybyło po wojnie właśnie z terenów byłej Jugosławii. Wszyscy bardzo zadowoleni i z wielkimi wrażeniami wróciliśmy do swoich domów oczekując już na przyszłoroczny festyn.
DZIEŃ ZIEMI
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ocicach działania proekologiczne realizuje systematycznie. Akcje na rzecz zdrowego trybu życia i ekologii na stałe wpisały się w plan pracy szkoły i realizowane są, co warto podkreślić, z dużym zaangażowaniem wszystkich uczniów. Nie inaczej było 24 kwietnia 2017r., kiedy to odbył się tematyczny apel z okazji Dnia Ziemi. Już na „dzień dobry” uczestnicy poczuli przedsmak czekających ich atrakcji, a to za sprawą szkolnego zespołu wokalnego. Szóstoklasistki kilkukrotnie zaprezentowały się w repertuarze turystyczno – ekologicznym, zgrabnie dopełniając część informacyjną spotkania. Ta zaś wypełniona była treściami związanymi ze zdrowym trybem życia, ważką rolą segregacji odpadów oraz sposobami walki z wszechobecnym smogiem. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film edukacyjny na temat zanieczyszczeń środowiska oraz zapoznać się z prezentacją, poruszającą kwestie zdrowego stylu życia. W dobie McŚwiata wskazówek dla młodych ludzi, pomagających im dokonywać racjonalnych wyborów, nigdy za dużo. Wychodząc z tego założenia, nasza szkoła, w cyklu trzyletnim, ubiega się o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie i wszystkie działania proekologiczne i prozdrowotne służą właśnie podniesieniu świadomości lokalnego społeczeństwa. Miłym akcentem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu z zakresu grafiki komputerowej pod hasłem „Ekologiczne miasto”, w którym brali udział uczniowie z klas V - VI. Laur zwycięstwa przypadł uczennicy klasy VI - Edycie Ciacek , kolejne miejsca zajęli :Magdalena Karaban i Wiktor Białowąs. Zgrabnym podsumowaniem spotkania, a zarazem sprawdzeniem, ile wiadomości przyswoili nasi uczniowie, były zmagania z krzyżówką, której rozwiązaniem było słowo „ekologia”. Sądząc po zawrotnym tempie, w jakim pojawiały się kolejne hasła, nauka proekologiczna nie poszła w las.
Wycieczka ekologiczna do Bolesławca
W dniu 26.04.17r. uczniowie z klasy 5 i 6 Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ocicach wzięli udział w wycieczce o tematyce ekologicznej. Najpierw odwiedziliśmy Nadleśnictwo Bolesławiec. Tam w bardzo ciekawy sposób zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące zagrożeń jakie stanowią niektóre rośliny i grzyby dla zdrowia i życia człowieka. Lekcje, poprowadziła pani Anna Makielska, z wykształcenia leśnik. Miłą niespodzianką dla uczestników był fakt, że po zakończonych zajęciach każdy uczestnik wycieczki otrzymał broszurę, a opiekun wycieczki, dużą planszę do podobnych zajęć, dotyczącą grzybów jadalnych i trujących, którą będzie można zaprezentować w szkole. Następnie odwiedziliśmy PWiK na ul. Łasickiej w Bolesławcu. Tam poznaliśmy znaczenie wody dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz jak powinniśmy ekologicznie gospodarować zasobami wodnymi naszej planety. Wizyta na stacji uzdatniania wody przy ul. Modłowej przybliżyła nam tą skomplikowaną i ciekawą metodę przystosowywania wody do użytku codziennego. Historię oraz dzień dzisiejszy tego miejsca w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawił i udostępnił do zwiedzania jeden z pracowników przedsiębiorstwa. Dowiedzieliśmy się między innymi, że woda, która płynie w naszych kranach jest czerpana z dwóch studni głębinowych o głębokości 80m i 110m. Widzieliśmy bardzo nowoczesne centrum zarządzania całą siecią wodociągową w mieście i gminie Bolesławiec.
Kulminacyjną częścią naszej wycieczki było zwiedzanie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, tu mogliśmy obserwować cały proces oczyszczania ścieków i otrzymywania czystej wody, ale również produkcji tzw. zielonej energii. Dowiedzieliśmy się, że po przeróbce można odzyskać ze ścieków mnóstwo przydatnych produktów np. powstały osad, po odpowiedniej obróbce można wykorzystać jako nawóz. Dzięki tej wycieczce w wydatny sposób wzbogaciła się nasza wiedza proekologiczna i prozdrowotna. W naszej szkole edukacja o zdrowym trybie życia i ekologiczna stał się priorytetem.
Bądźcie bezpieczni na wakacjach
Nie bawcie się nigdy na żwirowiskach i tam, gdzie są strome ściany, które mogą się osunąć, oraz na terenach budów.
Na wsi nie bawcie się w pobliżu maszyn rolniczych: ciągników, kosiarek czy młockarni!
PODCZAS POBYTU NAD WODĄ
- pamiętajcie, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, czy funkcjonariuszy Policji Wodnej;
- bawiąc się w wodzie nie zakłócajcie wypoczynku i kąpieli innym;
- nigdy nie skaczcie do wody w miejscach nierozpoznanych ponieważ na dnie mogą znajdować się pnie lub korzenie;
- gwałtowne zanurzenie ciała w zimnej wodzie może być przyczyną zatrzymania na moment pracy serca, a to wystarczy aby zabrakło sił do wypłynięcia na powierzchnię;
- nawet jeśli umiesz pływać, zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem;
BĘDĄC W GÓRACH
- podczas wycieczek dostosujcie obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycznych zakładając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić;
- słuchajcie prognoz pogodowych w radiu czy telewizji;
- wychodząc ze schroniska na szlak, poinformujcie o tym jego pracowników podając planowaną trasę przemarszu i przybliżoną godzinę powrotu. Zgłoście swój powrót;
- przed wyprawą zapoznajcie się z mapą terenu dobierając długość i trudność szlaku turystycznego do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki;
- w górach również bądźcie ostrożni w kontaktach z osobami obcymi;
- jeśli macie ze sobą telefon komórkowy zaprogramujcie w nim numery najbliższych placówek GOPR;
NA DRODZE
- bądźcie zawsze ostrożni, nie lekceważcie przepisów ruchu drogowego;
- przechodźcie przez jezdnię w oznaczonych miejscach;
- nie wychodźcie na drogę zza stojącego pojazdu;
- pamiętajcie, aby poruszać się po chodniku, a tam, gdzie go nie ma, lewą stroną jezdni;
o zmroku używajcie latarek lub świateł odblaskowych, trzeba być zawsze widocznym na drodze!
WYCHODZĄC Z DOMU
- dokładnie zamykajcie drzwi i okna;
- informujcie pozostałych domowników czy znajomych - gdzie wychodzicie, z kim i kiedy wrócicie;
- jako trasę przemarszu wybierajcie miejsca dobrze oświetlone, ruchliwe - unikając bezludnych skrótów;
- ostrożnie podchodźcie do nowych znajomości - nie każdy może mieć dobre intencje;
- unikajcie jeżdżenia autostopem
- nie podchodźcie za blisko jeśli ktoś z auta pyta Was o drogę.