• Informacje

• Nasza szkoła stara się o uzyskanie certyfikatu Szkoły Promujacej Zdrowie. Działania naszej szkoły w celu uzyskania certyfikatu rozpoczęły się w roku szkolnym 2014/15 a dobiegną końca na zakończenie roku szkolnego 2016/17.

Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1991 r. Popularyzację idei SzPZ rozpoczęto od trzyletniego projektu pilotażowego (1992-1995) pn.: „Szkoła Promująca Zdrowie”, zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Projekt ten spowodował oddolne działania (ruch) szkół, zgodne ze strategią opracowaną w 14 tzw. szkołach projektowych oraz tworzenie sieci szkół promujących zdrowie na różnych poziomach. Pierwszą sieć utworzono w 1992 r.

Wg definicji ,,Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która w szczególny sposób pro­pa­guje zdrowy styl życia wśród uczniów, wyposaża uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia, kształtuje w ucz­niach poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i  innych, prowadzi wszech­stronną edukację propagującą zdrowie, włącza do działań prozdrowotnych za­równo uczniów szkoły jak i rodziców”.