• Procedury zdalnego nauczania

ROZPORZĄDZENIE
          MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 20 marca 2020 r.

w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ocicach realizuje od dnia 25.03.2020 r.   proces edukacyjny                          w formie zdalnego nauczania na odległość.

Na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ocicach zarządzeniem wprowadza w/w procedury uwzględniające  zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie nauki przed komputerem bądź urządzeniem mobilnym.:

Nauczyciele zamieszczają dla poszczególnych klas zadania i materiały dydaktyczne  ( filmy, pliki dźwiękowe itp. materiały) na stronie internetowej- w zakładce ZDALNE NAUCZANIE, dodatkowo informacja jest zapisana w dzienniku elektronicznym w rubryce PRACE DOMOWE
          z adnotacją jej wykonania

1. RÓWNOMIERNE OBCIĄŻENIE UCZNIÓW W POSZCZEGÓLNYCH DNIACH TYGODNIA,

1. Materiał do wykonania opatrzone są terminem ich realizacji ( szczegółowe podanie informacji przez nauczyciela) – termin wykonania nie może być określony z dnia na dzień- powinien być na tyle długi, aby umożliwić uczniom przyswojenie treści/realizację zadania ( nie dłuższy jednak niż 5 dni).
          2. Nauczyciel przedmiotu planuje zadania mając na uwadze możliwości psychofizyczne poszczególnych uczniów.
          3. Nauczyciel współorganizujący kształcenie ucznia z orzeczeniem przygotowuje materiały na podstawie zapisów w IPET w uzgodnieniu z wychowawcą klasy.
          4. Nauczyciele współpracują ze sobą w celu równomiernego obciążenia ucznia pracą w każdym dniu tygodnia.
          5. Nauczyciele przedszkola wspierają swoich podopiecznych i zachęcają do systematycznej pracy z wykorzystaniem przekazanych materiałów, środków masowego przekazu i nośników elektronicznych.

1. ZRÓŻNICOWANIE ZAJĘĆ W KAŻDYM DNIU.
            MOŻLIWOŚCI PSYCHOFIZYCZNE UCZNIÓW PODEJMOWANIA INTENSYWNEGO WYSIŁKU UMYSŁOWEGO W CIĄGU DNIA, ŁĄCZENIE PRZEMIENNE KSZTAŁCENIA Z UŻYCIEM MONITORÓW EKRANOWYCH
            I BEZ ICH UŻYCIA, PRACA PRAKTYCZNA

1. Zajęcia dla uczniów będą zamieszczane w cyklu tygodniowym-zapoznanie się z materiałem
            i ewentualne wykonywanie zadań – należy do obowiązków ucznia, który różnicuje sobie wybór zajęć, biorąc pod uwagę swoje samopoczucie lub konieczność konsultacji z nauczycielem.
          2. Nauczyciel realizuje podstawę programową z danego przedmiotu według treści, które uzna za najistotniejsze. Realizacja przebiega z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych ucznia, jego umiejętności korzystania z narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnej
            oraz bez ich użycia.

1. OGRANICZENIA WYNIKAJĄCE ZE SPECYFIKI ZAJĘĆ

1. Nauczyciel dobiera formy i sposoby realizacji zadań - nie można ograniczać się jedynie do prowadzenia zajęć w formie elektronicznej. Należy też – w rozsądnym zakresie – polecać uczniom i motywować ich do wykonywania ćwiczeń we własnym zakresie.
          2. Dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.

1. MONITOROWANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW,
          1. sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów ( dotyczące oceniania bieżącego) - leży               w kompetencjach nauczyciela prowadzącego. W dokumencie Przedmiotowe Zasady Oceniania zostanie to określone przez nauczyciela prowadzącego.
          2. Określa się sposób pozyskiwania informacji zwrotnej od uczniów i nauczycieli za pomocą dostępnych adresów e-mailowych, które będą umieszczone na szkolnej witrynie internetowej.

1. INFORMOWANIA UCZNIÓW LUB RODZICÓW O POSTĘPACH UCZNIA
            W NAUCE,  A TAKŻE UZYSKANYCH PRZEZ NIEGO OCENACH
          1. Rodzice są na bieżąco informowani o postępach w nauce swojego dziecka w ramach konsultacji oraz o jego ocenach bieżących za pośrednictwem dziennika elektronicznego,
          1. KONSULTACJE Z NAUCZYCIELEM
          1. Ustala się formy konsultacji z nauczycielem prowadzącym w każdym dniu roboczym w godz. od 9.00 do 14.00 za pośrednictwem e-dziennika lub poczty elektronicznej.
          2. Nauczyciel prowadzący zobowiązany jest do odpowiedzi z zakresu konsultacji w ciągu                24 godzin. Za pośrednictwem e-dziennika lub poczty elektronicznej.

1. KONSULTACJE Z PEDAGOGIEM SZKOLNYM
          1. Ustala się formy konsultacji z pedagogiem szkolnym w każdym dniu roboczym w jakim dotychczas pedagog pracował tj.:

- w środę w godz. od 13.00 do 15.30

- w piątek w godz. od 8.00 do 10.30

za pośrednictwem e-dziennika, telefonicznie lub poczty elektronicznej, które na życzenie Pani pedagog będą umieszczone na stronie elektronicznej szkoły.

8. PRZEPROWADZANIA EGZAMINU KLASYFIKACYJNEGO, EGZAMINU POPRAWKOWEGO, EGZAMINU SEMESTRALNEGO

1. Jest to równoznaczne z zawieszeniem dotychczasowych regulacji dotyczących egzaminów
             i sprawdzianów (§ 13 pkt 4-6 rozporządzenia MEN).
            Dyrektor może przyjąć inne rozwiązania niż dotychczasowe.
          2. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ocicach w przypadku konieczności przeprowadzenia takiego egzaminu informuje  uczniów i ich rodziców o przyjętych rozwiązaniach.

9. DOKUMENTOWANIE PRACY

1. Dokumentowanie pracy zdalnej odbywa w formie zapisów tematów w dzienniku elektronicznym, oraz poprzez materiały zgromadzone w wersji elektronicznej na skrzynkach email i innych nośnikach lub w wersji papierowej.
          2.  Nauczyciel gromadzi w/w dokumenty do kontroli Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ocicach.
          3. Za gromadzenie dokumentacji związanej z procesem nauczania zdalnego odpowiada nauczyciel.