• Rok szkolny 2013/14

        • Rozpoczęcie Roku Szkolnego

          Lekcja katechezy

          Dnia 23 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta  katechezy dla Dekanatu Nowogrodziec. Na lekcję zostali zaproszeni  katecheci z Dekanatu Nowogrodziec. Reprezentantem Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej był o. Józef Szańca, który dokonał również omówienia obserwowanych zajęć. Lekcje obserwował ponad to ksiądz dziekan Krzysztof Słabicki, wicedziekan - ksiądz Janusz Leszczyński, wikary parafii Nowogrodziec - ksiądz Przemysław Burnos oraz proboszcz Ocic - ksiądz Jerzy Marczak. Na lekcji pokazowej obecna była również pani dyrektor Bogusława Posacka. Lekcję pokazową przeprowadziła pani Małgorzata Gorczyca w klasie III. Uczniowie w czasie zajęć poznawali trzecią część Różańca świętego – tajemnice bolesne. W czasie zajęć dzieci wykazały się bogatą wiedzą, były aktywne i chętnie wykonywały powierzone im zadania. Uczniowie na początku zajęć odkrywali sens i znaczenie cierpienia w życiu człowieka i Pana Jezusa.  Następnie poznali wymowę poszczególnych tajemnic bolesnych i wykonywali do nich ilustrację.                                                                                                                                                 Małgorzata Gorczyca

          Wycieczka do Złotoryi

          Dnia 8 listopada uczniowie z klas I-III  pojechali na pierwszą w tym roku szkolnym autokarową wycieczkę. Udaliśmy się do Złotoryi przede wszystkim po to, żeby zapoznać się z procesem produkcji bombek choinkowych w znanej na całym świecie Fabryce Ozdób Choinkowych VITBIS. Małe dzieła sztuki produkowane w Złotoryi zachwyciły nie tylko dzieci, ale również ich opiekunów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się próba odczarowania skarbu po wysłuchaniu legendy przy Kruczej Ścianie w Jerzmanicach Zdroju.  Najodważniejsi mogli  też wejść na basztę kowalską  i podziwiać rozpościerający się z niej widok na Złotoryję i okolicę. Z kolei w Kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny poznawaliśmy typowe elementy gotyckiej architektury.

          Na pamiątkę zostaną nam wspomnienia, zdjęcia i najcenniejsza - bombka z imieniem.

          Wychowawczynie klas I-III

           

          WIECZOREK POETYCKO – ŚWIĄTECZNY

          Kończy się rok 2013 – zarówno jeśli chodzi o kalendarz, jak i o obchody Roku Tuwima. Uczniowie koła teatralnego, działającego przy Szkole Podstawowej im.J.Kukuczki w Ocicach, tradycyjnie już w końcówce roku, zorganizowali wieczorek poetycko – świąteczny. Na spotkaniu, które odbyło się 16.12.2013r., zaprezentowano najwdzięczniejsze utwory poety. Tak więc usłyszeliśmy utwory i miłosne, i radosne, i podniosłe… Choć trema była ogromna, wszak widownia wymagająca – rodzina i znajomi, młodzi aktorzy, jak na profesjonalistów przystało, doskonale poradzili sobie z ironicznym i dowcipnym słowem Juliana Tuwima. Po recytacjach, gdy ciśnienie już artystom spadło, nastał czas świąteczny, a raczej przedświąteczny. Uczniowie z klas IV – VI rywalizowali w najpiękniej zaśpiewanej pastorałce. Przy silnym wsparciu widowni wszystkie kolędy zostały odśpiewane tak dziarsko, że nikt ze zgromadzonych nie miał już najmniejszych wątpliwości, iż święta tuż, tuż! Jeśli dodać do tego aromatyczne zapachy ciast, które zostały upieczone przez kochane Mamy naszych aktorów, otrzymujemy wspaniały przepis na udane spotkanie artystyczno-świąteczne. Choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż końcówka grudnia to szczególnie intensywny czas w wielu domach, tym bardziej dziękujemy wszystkim za przybycie na naszą małą uroczystość oraz pomoc w organizacji poczęstunku. Życzymy raz jeszcze Wesołych Świąt i … do zobaczenia i usłyszenia w 2014 roku.        

                                                                          Edyta Sienkiewicz

                                                                                                  Agnieszka Michalczuk

          Dzień Patrona

          We wtorek 29 października  w Szkole Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Ocicach społeczność szkolna obchodziła Dzień Patrona. W tym dniu odbył się uroczysty apel przygotowany przez p. Ewę Merdas i p. Bronisława Góreckiego. Rozpoczął się on występem zespołu muzycznego, który jeszcze dwukrotnie zaprezentował się w piosenkach o tematyce górskiej.  Następnie uczniowie klasy 5 i 6 przedstawili w sposób bardzo obrazowy życiorys patrona szkoły. Osiągnięcia naszego patrona porównano do osiągnięć innych polskich sportowców, jak również do osiągnięć absolwentów naszej szkoły, bo ważne jest zdobywanie szczytów na miarę swoich możliwości. Postać Jerzego Kukuczki przybliżyła również prezentacja multimedialna, przeprowadzona przez uczennice klasy 5 oraz prezentacja w języku niemieckim,  zaprezentowana przez uczennice klasy 6 przygotowane przez p. Jolantę Kawecką. Niewątpliwą atrakcją apelu było wspólne rozwiązywanie krzyżówki o tematyce, nawiązującej do postaci patrona. W dalszej części apelu głos zabrała p. Dyrektor, która w ciepłych słowach przybliżyła postać naszego patrona i zwróciła uwagę na jego niezłomność i wytrwałość w dążeniu do założonego celu. Apel był również zwieńczeniem konkursów, które zostały ogłoszone miesiąc wcześniej. Pieczę nad konkursem literackim pod hasłem „Mój pobyt w górach” sprawowała p. Edyta Sienkiewicz. Wyróżnione zostały 3 prace w następującej kolejności: Marcelina Koryluk kl.4, Martyna Drużga kl.6 i Estera Zamojska kl.4. Opiekę nad konkursem plastycznym pod hasłem „Lubię góry” sprawowała p. Ewa Berny - w klasach IV –VI oraz panie z edukacji wczesnoszkolnej – Renata Buciak, Jolanta Wołoszyn i Dorota Zajączkowska. Na konkurs wpłynęło 39 prac z całej szkoły. Wyróżniono  prace następujących uczniów: Filipa Golczyka i Arkadiusza Skrzypacza z kl.1, Adama Pika, Maksymiliana Kozioła  i Wiktorii Surmy z kl.2, Mateusza Różnickiego z kl.3, Łukasza Gadzińskiego, Dagmary Dul i Pameli Szylkiewicz z kl. 5. Nagrody wręczyła również p. bibliotekarka, Lidia Majewska, za konkurs w rozwiązywaniu krzyżówek o patronie szkoły. Laureatami tego konkursu byli: Daria Toboła z kl. 6, Dominika Różnicka z kl. 5 i Mateusz Różnicki z kl. 3. W drugiej części obchodów Dnia Patrona w naszej szkole rozegrane zostały konkursy sprawnościowe i intelektualne pod hasłem „Zdobywamy szczyty jak nasz patron”. Zmagania w osiąganiu szczytów skierowane były do klas III – VI. Obejmowały one bardzo szeroki zakres umiejętności i wiadomości. Były to różnego rodzaju tory przeszkód, zadania przyrodnicze, matematyczne, krzyżówki i puzzle. Każdy uczeń mógł osiągnąć swój szczyt na miarę swoich możliwości. Zaangażowanie uczniów w przygotowanie uroczystości oraz podczas zawodów było bardzo duże. Dzień Patrona w Ocicach, którego celem samym w sobie miało być osiągnięcie szczytu, możemy uznać za bardzo udany.

                                                                                                                                                                                   Bronisław Górecki

           

          Szkolny Konkurs Recytatorski pt.: „Tuwim Dzieciom”

          Dnia 7 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt.: Tuwim Dzieciom”. Każdą z klas reprezentowali zwycięzcy etapów klasowych. Byli to: Aleksandra Borodzicz, Klaudia Piróg, Milena Purpur, Miłosz Rojek, Arkadiusz Skrzypacz ( klasa I), Małgorzata Borowska, Karol Kozioł, Aleksandra Pielichata, Kornelia Pielichata, Krystian Szczur (klasa II), Amelia Karaban, Magdalena Karaban, Weronika Radzińska, Damian Wąsik, Kacper Wiżgała (klasa III). Uczniowie klasy trzeciej uświetnili ten wyjątkowy dzień prezentacją przedstawienia pt.: „Uliczna gra”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Klaudia Piróg, Małgorzata Borowska i Kacper Wiżgała.

          Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

          Wychowawczynie klas I-III

          Mikołaj w naszej szkole

          W dniu 6 grudnia dla dzieci z klas młodszych Mikołaj przygotował niespodziankę. Wszystko zaczęło się od tego, że Pani Renia z sekretariatu przyniosła list od Mikołaja, w którym między innymi wyjaśnił, że nie może osobiście spotkać się z dziećmi z powodu nadmiaru obowiązków. Zaprasił je natomiast do zabawy. Tak więc wspólnie szukaliśmy ukrytych w różnych miejscach w szkole Mikołajków, które wskazywały drogę. W trakcie poszukiwań znajdowaliśmy ciekawe zadania. Dzieci rozszyfrowały mikołajkową plątaninkę, ułożyły puzzle, znalazły książeczki do kolorowania, zaśpiewały piosenkę, skakały i robiły przysiady. W końcu dotarły do pudła z ukrytym kluczem otwierającym drzwi na strych. To właśnie tam Mikołaj ukrył prezenty. Poszukiwania wzbudziły wiele ciepłych emocji, a prezenty ucieszyły nasze pociechy. Wyprawa zakończyła się wspólnym poczęstunkiem przy choince, przygotowanym przez rodziców. Ciekawi jesteśmy, co też Mikołaj wymyśli dla nas w przyszłym roku.                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Wychowawczynie klas I-III

          WIGILIA  SZKOLNA

          Uroczystość odbyła się 20 grudnia 2013r. Wśród zaproszonych gości znalazł się między innymi Wójt Gminy Bolesławiec - Pan Andrzej Dutkowski. Na uroczystości zaprezentował się zespół wokalny, który zaśpiewał dwie kolędy, uczniowie klasy 3 wystawili jasełka wprodzadzając nas w świąteczny nastrój. Część artystyczną zakończył występ Zespołu Śpiewaczego z Ocic, w którego wykonaniu usłyszeliśmy kilka znanych nam wszystkim kolęd. Mogliśmy również spróbować wspaniałych pierogów z barszczem oraz wyśmienitych wypieków przygotowanych przez mamy naszych uczniów.

          Śniadanie daje moc

          13 lutego 2014 r. w naszej szkole uczniowie klas I-III mieli okazję wziąć udział w zabawie kulinarnej pod hasłem „Śniadanie daje moc!”. I tak, tuż przed feriami dzieci z klas młodszych zamieniły się w kucharzy. Na głowach pojawiły się czapki kucharskie, a na stołach same zdrowe przysmaki. Dzieci z wielkim zapałem zabrały się do pracy i wyczarowały myszy z białego sera, żaglówki z jajek i pomysłowe kanapki. W tym dniu dzieci dobrze się bawiły, a przy tej okazji dowiedziały się, jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. To najlepszy start w nowy dzień! Na specjalną uwagę zasługuje obecność Rodziców, na których pomoc zawsze możemy liczyć.

          Nasza wizyta w Gimnazjum Samorządowym nr.2

          W dniu 14 lutego 2014r. klasa VI wyjechała na wycieczkę do Gimnazjum Samorządowego nr. 2 w Bolesławcu. W ciągu czterech godzin pobytu w gimnazjum miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Przyjęci zostaliśmy bardzo miło przez p. Ewę Łasochę, która była naszym opiekunem. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji  policjanta z Powiatowej Komendy Policji w Bolesławcu. Dowiedzieliśmy się wielu ważnych informacji dotyczących bezpiecznej jazdy na rowerze oraz przyczyn wypadków drogowych. Następnie udaliśmy się przed szkołę, gdzie znajduje się Miasteczko Ruchu Drogowego. Gimnazjaliści zaprezentowali nam kilkuminutowy przejazd przez to miasteczko, a wszystko urozmaicone było fachowym komentarzem p.Urszuli Ilczyny. Kolejnym punktem programu był konkurs  o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym, który przeprowadziła również p.Ula Ilczyna. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Artur Flis, Gracjan Kozak, Paweł Trusiewicz i Jakub Ruciński. Chłopcy zajęli II miejsce. Po emocjach związanych z konkursem mogliśmy obserwować zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadzili uczniowie gimnazjum pod kierownictwem p. Basi Doleckiej.   Kolejną atrakcją programu były pokazy i doświadczenia chemiczne. Zajęcia te przeprowadzili uczniowie gimnazjum w pracowni chemicznej pod nadzorem nauczyciela. Prawdziwą atrakcją był występ teatralno-muzyczny przygotowany przez p. Ewę Ołenicz-Bernacką. Spektakl pt: „Niepoważna historia komunikacji” dostarczył nam wielu wrażeń. Nasz pobyt zakończył się projekcją filmu „Przebudzenie”, który został nakręcony przez uczniów gimnazjum, aktorami byli również uczniowie i nauczyciele. W bardzo dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.

          Bronisław Górecki

          Kwietniowe konkursy klasy trzeciej

          Na początku kwietnia uczniowie z klasy trzeciej mieli możliwośc uczestniczenia w dwóch konkursach. W dniu 7.04. 2014 r. Magdalena Karaban i Maksymilian Kozioł próbowali swych sił w X Powiatowym Konkursie Ortograficznym pt. „10 lat Unii Europejskiej”, natomiast 8.04.2014 r. sześcioro uczniów brało udział w Turnieju sprawnościowo- matematycznym dla klas III organizowanym w Kruszynie przez GOKiS. Uczniowie : Krystian Kozak, Oliwer Zamojski, Damian Wąsik i Jonasz Kapuściński wykazywali się sprawnością sportową, a Mateusz Różnicki i Wiktor Białowąs umiejętnościami matematycznymi. Łatwo nie było! Mimo, że nie zajęliśmy miejsc medalowych ,to i tak  jesteśmy zadowoleni z naszych występów. Rodzicom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w dowiezieniu nas na konkursy.

          W kwietniu 2014r. odbył się w klasie trzeciej klasowy konkurs plastyczny na temat „Przyjaciel – kto to taki?”. Każdy uczeń wykonał plakat techniką kolażu, która polega na łączeniu dowolnych technik plastycznych i dowolnych materiałów. Praca miała ilustrować wybrany cytat lub przysłowie dotyczące przyjaźni. Prace uczniów: Edyty Ciaciek, Weroniki Radzińskiej i Wiktora Białowąsa zostały wybrane do prezentacji na Szkolnym Konkursie Talentów. Wybór był ogromnie trudny, ponieważ  wszystkie plakaty są piękne i bardzo pomysłowe. Wszyscy otrzymaliśmy drobne upominki, a nasze prace są ozdobą szkolnego korytarza. Zapraszamy do oglądania !

                                                                                Uczniowie klasy trzeciej

          Apel z okazji ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          Dn. 30.04.2014r. w naszej szkole odbył się apel związany z uczczeniem 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas IV – VI w czasie zajęć koła teatralnego. Narratorem przedstawianej opowieści był Duch Historii, który uświadamiał uczniom, czym był maj w naszej przeszłości. Uchwalona w 1791 roku Konstytucja,  była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą, regulującą podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli państwa. Określała zasady, na jakich miała opierać się władza państwa. Młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role, śmiało można stwierdzić, iż tę lekcję historii uczniowie naszej szkoły odrobili na szóstkę!

                                                                            Edyta Sienkiewicz

           

          Święto Unii Europejskiej

          15.05.2014r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Unii Europejskiej. Wszystkie klasy przygotowały prezentacje dotyczące wybranych wcześniej państw, wchodzących w skład Unii Europejskiej. Klasy I – III przybliżyły zebranym kraj naszych zachodnich sąsiadów, Niemców, klasa IV wybrała Danię, klasa V – Grecję, zaś VI klasa – Holandię. Na temat każdego z tych krajów dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji, które podane zostały w bardzo atrakcyjnych formach: prezentacji multimedialnych, scenek rodzajowych, tańców i piosenek. Poza tym uczniowie przygotowali tradycyjne potrawy każdego z omawianych państw, którymi częstowali pozostałych. Tak więc były duńskie ciasteczka, sałatka grecka oraz różne gatunki serów holenderskich. Degustacji nie było końca! Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu imprezy i już zapraszamy na przyszłoroczne świętowanie!

                                                                                                                                 Ewa Berny

          Dzień Matki

          29 maja 2014 r. gościliśmy w naszej szkole nasze kochane Mamy. To dla nich uczniowie klas I-III przygotowali przedstawienie pt. „Królewna Snieżka”. W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-III. Na uroczystości gościliśmy Panią Barbarę Majecką oraz Panią Bożenę Długosz. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.

           

           

          Powitanie wiosny

          21 marca 2014 r. uczniowie klas I-III uroczyście powitali wiosnę. Z tej okazji w sali gimnastycznej odbyło się współzawodnictwo w zespołach. Następnie dzieci rozwiązywały rebusy i zagadki o tematyce wiosennej. Na zakończenie każda klasa wykonała portret Pani Wiosny.

          Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

          14 maja 2014 r. gościliśmy w naszej szkole pana Krzysztofa Boluka, który na co dzień pracuje w straży pożarnej i jest ratownikiem medycznym. Pan Krzysiek zaprezentował nam, jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej

           

          Dzień Dziecka

          2 czerwca 2014 r. uczniowie klas I-III  uroczyście obchodzili Dzień Dziecka. Najpierw odbyły się zawody sportowe. Potem w parku dzieci szukały sprytnie ukrytych niespodzianek. Następnie odbyła się loteria fantowa, w której każdy los wygrywał. Na koniec dzięki Rodzicom i Radzie Rodziców wszyscy dostali słodkie upominki.

          Zakończenie roku szkolnego