Nieomal na starcie majowego weekendu, społeczność ZSP w Ocicach zebrała się 29.04. w sali widowiskowej miejscowego Domu Ludowego, ażeby nastroić się odpowiednio (emocjonalnie i ,,wiedzowo”) na zbliżające się Święto Konstytucji.
Uroczystością upamiętniającą 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja członkowie koła teatralnego,
w formie przedstawienia teatralnego, postanowili przybliżyć okoliczności tego niezwykle ważnego wydarzenia. Nie sposób nie wspomnieć o przypadającej 1 maja tego roku 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlaczego to tak istotny moment w naszej historii?
Konstytucja 3 Maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki. Była to najważniejsza reforma tych obrad. Czym jest konstytucja? Jak długo trwał Sejm Wielki? Co ważnego zawdzięczamy tym ważnym przemianom? Kilka smaczków z prywatnego życia króla Stasia oraz jego upodobania do naukowych nowinek i szybkich maszyn, a także korzyści z bycia w Unii Europejskiej – to wszystko zobaczyli, usłyszeli i przeżywali widzowie spektaklu!
Oto król Stanisław August Poniatowski, podróżując ze swoją świtą przez czasoprzestrzeń, wskutek awarii czasolotu, ląduje na łące, na której to odpoczywają niczego nieświadome uczennice, cieszące się z wolnych dni. Po szybkim nawiązaniu przez monarchę znajomości z młodzieżą szkolną, wywiązuje się dyskusja historyczna, która kończy się zabraniem dziewczyn na małą wycieczkę w przeszłość… Po obejrzeniu obrad Sejmu Wielkiego uczennice dokładnie już wiedzą, skąd szkolna laba i jak ważnym dokumentem była Konstytucja 3 Maja. Zaś sam król Staś z dużym zaciekawieniem wysłuchuje informacji na temat Unii Europejskiej i korzyści, jakie ma jego ojczyzna z uczestnictwa w tym sojuszu.
Choć wiedza na temat samej konstytucji i okoliczności jej wprowadzania nie jest dla uczniów nowością, warto korzystać z nadarzających się okoliczności majowego świętowania i odświeżać te informacje. Bogate dekoracje, różnorodne kostiumy i spora dawka wiedzy historycznej opakowanej w efekty specjalne to pewniak na udaną lekcję historii!
Edyta Sienkiewicz