W Polsce Dzień Kota wypada na 17 lutego. W naszym kraju święto ma krótką tradycję. Obchodzone jest dopiero od 2006 roku. Pomysł utworzenia Światowego Dnia Kota wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt oraz niesienia pomocy kotom.
Choć dzień ten został nazwany międzynarodowym, to w pozostałych krajach obchodzony jest w innym terminie. W Stanach Zjednoczonych święto celebrowane jest 29 października, w Japonii 22 lutego, w Wielkiej Brytanii 8 sierpnia, a w Rosji 1 marca. Jedynie we Włoszech, Dzień Kota obchodzony jest tak samo jak w Polsce 17 lutego.
Koty są hodowane na całym świecie i obok psów to właśnie one najczęściej goszczą w domach. Dzień kota można świętować na kilka sposobów. W tym szczególnym terminie warto poświęcić swojemu pupilowi czas, okazując mu swoje zainteresowanie i miłość.
Uczniowie klasy I obchodząc Dzień Kota usystematyzowali swoją wiedzę na temat opieki nad swoimi pupilami. Poznali historię kota, różne rasy kotków i kocie ciekawostki w filmie edukacyjnym https://youtu.be/2RZTxlMpfQw?si=P2dw0ssC0Nf6Qq7p . Wykonali plakaty o kotach oraz kotki - wykorzystując do tego zadania talerzyki, farby i papier. Śpiewali piosenkę o kotkach, bawiąc się swoimi paluszkami https://youtu.be/oB2Ly682l-M?si=QQRxqn-KPTijZHqL .
Wszyscy rozruszali się przy piosence https://youtu.be/HYX6H0zRmbc?si=fR15zaTxPYEnOJFH .
Cały dzień upłynął w miłej atmosferze, a bliskość pluszowych kotków tego dnia w szkole przyniosła wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich. Najciekawsza była dla uczniów informacja, że kocie noski, tak jak linie papilarne u człowieka, nie powtarzają się i u każdego kota noski są jedyne, wyjątkowe, niepowtarzalne.
"Żaden dom nie jest ogniskiem domowym, dopóki nie promienieje w nim niewysłowione szczęście kota, który okazuje je, kręcąc puszystym ogonem i zamiatając nim podłogi. Kot jest w domu przedstawicielem tajemnicy, uroku, sugestii." - Lucy Maud Montgomery (kanadyjska pisarka)
Katarzyna Furman