• Nasze działania

        • ODDZIAŁ  PRZEDSZKOLNY

          W  listopadzie 2015 r. w oddziale przedszkolnym w Ocicach przeprowadzone zostały zajęcia podsumowujące wiedzę dzieci o zdrowym stylu życia i bezpieczeństwie na co dzień . W zajęciach uczestniczyli również Rodzice, którzy nie tylko przyglądali się umiejętnościom przedszkolaków, ale również aktywnie wspierali swoje pociechy w realizacji zadań. Po wspólnym wykonaniu „kulinarnych czepków” nadszedł czas na prezentację zdobytej wiedzy. Wiedząc .jak duży wpływ na zdrowie ma ruch dzieci wraz z rodzicami rywalizowały w zabawie sprawnościowej „Głowa, ramiona- piłka”. Śmiechu było dużo, ponieważ start do piłki nie każdy zdążył. Potem dzieci świadomie wypowiadały się na temat zdrowia, korzyści wynikających ze spożywania drugiego śniadania bogatego w produkty zbożowe, warzywa, owoce i soki. Przewijało się tu hasło: „Kto chce być silny, zdrowy jak ryba, musi owoce jeść i warzywa”. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk, wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a potem układały warzywne kompozycje. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki zrobione własnoręcznie smakowały wybornie. Ułożone na kromkach myszki, biedronki, żabki, były pyszne i szybko znikały z talerzyków. Nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Tego dnia dzieci zmierzyły się jeszcze z quizem pod hasłem „Każdy przedszkolak dobrze wie, jak bezpiecznie zachowywać się”.

          KLASY I - III

          Dzieci z klas młodszych mieły okazję wziąć udział w cyklu zajęć pt. „Zdrowo jem, więcej wiem",  które były częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie”. Działania nasze nie ograniczały się jedynie do oddziaływania na dzieci, ważnym elementem było także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Podczas zajęć realizowałyśmy następującą tematykę; „Warzywa i owoce na co dzień”, „W BIA ŁEJ KRAINIE – ostrożnie z solą i cukrem”, „Woda na zdrowie”, „Ruch to zdrowie”, „Uczymy się dobrych zwyczajów żywieniowych”. Dzieci brały udział w kilku konkursach oraz wykonały plakaty związane z realizowaną tematyką. Ponadto  uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, która zwraca szczególną uwagę na rolę śniadania w diecie dzieci. Mamy nadzieję, że udział w zajęciach przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat zdrowego stylu życia, co zaprocentuje lepszym zdrowiem i kondycją w przyszłości.

          Dzieci  z klasy III brały udział w wycieczce do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacj oraz Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Bolesławcu, gdzie zapoznały się ze sposobem uzdatniania wody oraz z całym procesem oczyszczania ścieków oraz sposobami wykorzystania produktów powstałych w wyniku oczyszczania, które wykorzystuje się w rolnictwie oraz jako źródło energii tzw. "zieloną energię".

          KLASY IV - VI

          Zorganizowano akcję sprzatania świata dla całej szkoły. Na lekcjach zajęć technicznych wykonano karmniki dla ptaków, pudełka na zuzyte baterie, a na zajeciach komputerowych wykonywano prezentację na temat zasad zdrowego żywienia. Na gazetce na korytarzu szkolnym pojawiały się informacje dotyczace zdrowego żywienia, znaczenia wody dla organizmu człowieka, informacje dotyczące wykorzystywania odpadów i zasad postępowania ekologicznego. Wykonano napisy przypominające o gaszeniu światła i segregowaniu śmieci. Kontynuowana była całoroczna akcja zbiórki zużytych baterii oraz zbiórka nakrętek plastikowych dla chłopca Filipa Gila, który urodził się porażeniem mózgowym. Dochód rodzice wykorzystują na zakup sprzętu do rehabilitacji. Opracowano i wydano 3 numery kwartalnika szkolnego „Nudy z naszej budy”. W którym opisywano działania przeprowadzone w szkole oraz inne informacje. Zorganizowano wycieczeki piesze po najbliższej okolicy.

          Nudy_z_naszj_budy_-__marzec_2016.pdf,       Nudy_z_naszj_budy_-__czerwiec_2016.pdf

          W marcu przeprowadzono zajęcia lekcyjne w klasach IV i V . Tematem lekcji było hasło „Woda cenniejsza niż złoto”. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że woda jest niezbędnym elementem prawidłowej diety, a także głównym składnikiem organizmu człowieka. Dzieci dowiedziały się ile wody powinni spożywać w ciągu dnia oraz poznali źródła wody w diecie. Na lekcji wykorzystano tablicę interaktywną, na której uczniowie wykonywali różne zadania. Przyporządkowywali udział procentowy wody w organizmie człowieka w zależności od wieku, płci, zawartości tkanki tłuszczowej.  Na tablicy interaktywnej uczniowie uzupełniali hasła, związane z odwodnieniem organizmu, które pozbawione były niektórych liter. Dzieci odgadywały je, a następnie uzupełniały brakujące litery. Kolejnym zadaniem było utworzenie piramidy składającej się z produktów spożywczych o określonej zawartości procentowej wody. Uczniowie otrzymali karteczki z wypisanymi, różnymi produktami spożywczymi. Na tablicy interaktywnej przedstawiono wykaz produktów i odpowiadają im zawartość wody, natomiast na tablicy magnetycznej umieszczono narysowaną na brystolu piramidę, na której za pomocą magnesów dzieci przyczepiały swoje karteczki. W ten sposób utworzono piramidę u podstawy której znalazła się woda, a na kolejnych piętrach produkty o coraz niższej zawartości wody. Na zakończenie zajęć nauczyciel rozdał wszystkim kubeczki do których rozlał wodę, którą wszyscy razem wypili.

          Tradycją naszej szkoły stał się już apel z okazji Dnia Ziemi. W tym roku szkolnym odbył się 20 kwietnia. Rok ten jest dla naszej szkoły szczególny gdyż nawiązaliśmy współpracę z Krakowską Fundacją Partnerstwa dla Środowiska i zgłosiliśmy się do programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. W ramach programu szkoła postanowiła ubiegać się o przyznanie certyfikatu I stopnia Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej – LCAE. Aby ubiegać się o certyfikat prowadzimy działania na rzecz ekorozwoju zgodnie z metodą 7 kroków Eco-Schools. Podjęliśmy już wiele działań, między innymi: przeprowadziliśmy audyt początkowy szkoły, zdobyliśmy certyfikat za udział w programie „Wybieram wodę”, opracowaliśmy Kodeks Ekologiczny, będziemy organizować festyn rodzinny pod hasłem „ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO I WOLNY CZAS SPĘDZAM  NA SPORTOWO”, planujemy akcję zbiórki elektrośmieci, którą ogłosimy w czerwcu. Jednym z działań w ramach ubiegania się o certyfikat było również przeprowadzenie apelu z okazji Dnia Ziemi. Rozpoczął się on występem zespołu wokalnego z klasy 5. Dzieci pięknie zaśpiewały piosenkę pt.: „Jesteśmy dziećmi Ziemi”. Zespół zaprezentował się jeszcze trzykrotnie wykonując piosenki ekologiczne i turystyczne. Następnie prowadzące apel uczennice klasy szóstej przekonująco pokazały za pomocą prezentacji multimedialnej, w jaki sposób można ponownie wykorzystać metale, szkło, papier, opakowania z tworzyw sztucznych oraz jak przetworzyć odpady organiczne, powstające w naszych domach, a przecież świetnie nadające się na kompost, który można zastosować jako naturalny nawóz  w swoich ogródkach. Ważnym aspektem tej prezentacji była kwestia segregacji odpadów. Kolejną prezentacją multimedialną był film poruszający ważny problem segregacji i odzysku odpadów niebezpiecznych takich jak baterie. W dalszej części apelu dzieci przedstawiły kodeks ekologiczny, który opracował zespół uczniowski przy wsparciu nauczyciela przyrody. Na zakończenie  apelu  uczniowie całej szkoły zostali zaproszeni do wspólnego rozwiązywania krzyżówki ekologicznej, której hasłem było słowo „elektrośmieci”. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się we wspólne rozwiązywanie krzyżówki, a najlepszym tego dowodem był las rąk tych osób, które znały odpowiedzi na poszczególne pytania w krzyżówce i koniecznie chciały je powiedzieć do mikrofonu. Apel zakończył występ zespołu wokalnego.

          Wszystkie działania ekologiczne, które podejmuje nasza szkoła charakteryzują się troską o ochronę zasobów przyrody i otaczającego nas środowiska. Jak powiedziała uczennica prowadząca apel - chcemy aby nasza miejscowość, nasz kraj i cała Ziemia były czyste, piękne, nie zatrute, tak abyśmy mogli żyć, pracować i odpoczywać z radością. 

          W maju zorganizowano akcję promującą zdrowe odżywianie. W tym dniu  na uczniów i nauczycieli naszej szkoły czekała miła niespodzianka. Na korytarzu szkolnym na  pięknie przystrojonym stole pojawiły się smakowite koktajle mleczno-owocowe wykonane przez uczniów klasy szóstej. Dla każdego przygotowany był kubek do którego nasze koleżanki nalewały wszystkim chętnym zdrowe napoje. Wszyscy uczniowie klas 4-6 mogli je skosztować ponieważ przygotowano 5 dużych dzbanków. Koktajle wykonano z produktów, które przynieśli do szkoły uczniowie, a były to: banany, kiwi, jabłka, jagody i truskawki z przetworów a także mrożone owoce oraz kilka litrów mleka. W trakcie jednej przerwy całość została wypita.

          Na początku czerwca odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem "Odżywiam sie zdrowo i wolny czas spedzam na sportowo". Ponieważ nasza szkoła promuje zdrowie, więc duży nacisk położono na zdrowe odżywianie i ruch. Nasze mamy zadbały o zdrowe domowe wypieki, nie zapominając o  świeżych owocach i naturalnych sokach, były przepyszne domowe pierogi, którymi wszyscy się zajadali. Nie zapomnieliśmy o ruchu na świeżym powietrzu. Czynny wypoczynek i propagowanie sportu jako metody na zagospodarowanie wolnego czasu są dla nas sprawą priorytetową. Odbyły się różnego rodzaju gry i zabawy sportowe, turniej piłkarski, w którym brało udział kilka drużyn z naszej szkoły w różnych kategoriach wiekowych, a dla amatorów tańca odbyły się warsztaty taneczne, na  których można było nauczyć się tańczyć „bałkańskie kolo”. Rytmy te nie są obce dla mieszkańców naszej miejscowości gdyż wielu z nich przybyło po II wojnie światowej właśnie z terenów byłej Jugosławii.

          Zorganizowano szkolną zbiórkę elektrośmieci, w wyniku której przekazano firmie recyklingowej około 1000kg elektrośmieci. Oddany został zepsuty wieloletni sprzęt szkolny oraz małogabarytowy zepsuty sprzęt przyniesiony przez uczniów. Również w czerwcu odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Żywieniu i Żywności .  Brało w nim udział 12 uczniów klasy 5 i 6. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu, w którym było 31 pytań zamkniętych i 4 pytania otwarte obejmujące wiedzę o zdrowym żywieniu. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.