Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii.
Aktualności
Bóg się rodzi...
Uczcijmy wierszem i piosenką...
W dzisiejszych czasach komputerów i niezwykłych osiągnięć technicznych „ojczyzna” to takie niemodne słowo. W codziennym trudzie życia zapominamy lub nie chcemy pamiętać o miłości do kraju, za którą to wielu rodaków oddało życie. Uczniowie ZSP w Ocicach, na przekór stereotypom, postanowili udowodnić, iż patriotyzm to nie tylko patetyczne sformułowanie, wykorzystywane na lekcjach języka polskiego czy historii. Na wieczorku poetycko – muzycznym, na który licznie przybyli zaproszeni goście, przedstawili wiersze i piosenki, nawiązujące do historii naszego kraju. Swoimi przekonującymi wykonaniami utworów poetyckich i muzycznych fantastycznie wydobyli ze słuchaczy tę iskierkę miłości, która tkwi przecież na dnie duszy każdego Polaka, który ma poczucie więzi z ojczyzną i świadomość tożsamości narodowej.
Z racji tego, iż spotkanie odbyło się 13.12., nie sposób było nie wspomnieć także o nieodległej przecież historii naszego kraju, bo tę datę – 13 grudnia 1981 roku - każdy świadomy Polak powinien nosić w swoim sercu. To rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Artyści, w krótkiej, choć sugestywnej formie, przedstawili zarys historyczny tej smutnej w naszych dziejach karty przeszłości. Miniwykładowi towarzyszyła prezentacja fotografii, obrazujących ówczesne wydarzenia.
Recytacje i pieśni, prezentowane przez uczniów kl. VI i VII w trakcie wieczorku, to ekspresywny wyraz pamięci i szacunku najmłodszego pokolenia dla odważnych rodaków tamtych mrocznych czasów. Warto to doceniać i nieustannie pielęgnować…
KONKURS "BEZPIECZNY KRUSNAL"
W dniu 27.11.2018r. w Podgórzynie k.Jeleniej Góry odbył się etap wojewódzki VII Dolnośląskiego Konkursu "Bezpieczny KRUSnal". Naszą szkołę z powodzeniem reprezentował ucz. klasy 6. Daniel Pielichaty. Na 37 startujących w konkursie uczniów, Daniel uplasował się na 10 miejscu i otrzymał wyróżnienie specjalne oraz wiele cennych nagród rzeczowych. Gratulujemy!!!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KONKURS WOJEWÓDZKI "BEZPIECZNY KRUSNAL".
WYCIECZKA DO LIBERCA
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA DO LIBERCA.
SPOTKANIE Z PANEM ZE SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SPOTKANIE Z PANEM ZE SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.
SUKCES DANIELA
Dnia 08.11.2018 r. w sali konferencyjnej GOKiS w Kruszynie odbył się I etap Dolnośląskiego Konkursu „Bezpieczny KRUSnal”. Organizatorem konkursu był Oddział Regionalny KRUS we Wrocławiu - Placówka Terenowa w Bolesławcu, a współorganizatorem Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali następujący uczniowie: Filip Golczyk, Daniel Pielichaty i Martyna Zwolennik z klasy 6. oraz Ada Zwolennik z klasy 5. Celem konkursu było upowszechnianie podstawowych zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, uświadomienie zagrożeń chorobowych i wypadkowych występujących w środowisku wiejskim oraz zapoznanie dzieci z bezpiecznym zachowaniem się na obszarach leśnych. Spośród uczestników konkursu zostało wytypowanych 10 osób, które najlepiej udzieliły odpowiedzi i wezmą udział w II etapie – wojewódzkim. Wśród najlepszych znalazł się Daniel Pielichaty, który będzie reprezentował naszą szkołę w etapie wojewódzkim, w Jeleniej Górze. Gratulujemy !!!
PLAY BALL
18 października 2018r. na boisku sportowym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ocicach odbyły się zajęcia pokazowe z gry baseball dla uczniów oraz nauczycieli wychowania fizycznego. Zajęcia poprowadził Pan Łukasz Tur pomysłodawca i ogólnopolski koordynator projektu play-ball. Celem zajęć była popularyzacja nowej dyscypliny sportowej wśród dzieci i młodzieży jaką jest Baseball. W trakcie zajęć uczniowie mogli zapoznać się z podstawowymi zasadami gry oraz mogli wypróbować nowy sprzęt przekazany przez Pana Łukasza Tur na stan szkoły.
http://play-ball.pl/o-projekcie
„PLAY BALL jest pilotażowym projektem Klubu Sportowego Baseball Wrocław, który otrzymał na ten cel wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Ideą projektu jest przybliżenie uczniom dolnośląskich szkół podstawowych uproszczonych zasad gry w baseball & softball a także zapoznanie z podstawowymi umiejętnościami, które są wykorzystywane podczas gry. Naszym celem jest rozwijanie umiejętności sportowych, a nie żmudne powtarzanie ćwiczeń. Poprzez zabawę dzieci uczą się m.in. rzucania, łapania, odbijania, precyzji oraz pracy zespołowej.”
Podsumowaniem projektu będzie udział naszych uczniów w finałowym turnieju we Wrocławiu, który będzie miał charakter nieoficjalnych Mistrzostw Polski i Województwa Dolnośląskiego. Turniej zastanie rozegrany pomiędzy zakwalifikowanymi szkołami. Będzie to doskonała okazja do weryfikacji własnych umiejętności.
DZIEŃ PAPIESKI
"Promieniowanie Ojcostwa" - pod takim hasłem obchodzono tegoroczny XVIII Dzień Papieski. Uczniowie klasy VI ZSP Ocicach z okazji tego dnia przygotowali montaż słowno - muzyczny, który przybliżył postać świętego papieża Jana Pawła II. Uczniowie podczas apelu mieli okazję zapoznać się z życiorysem Karola Wojtyły, poznać Jego twórczość poetycką oraz obejrzeć oryginalne nagrania z wyboru na papieża. Głównym przesłaniem wystąpienia było ukazanie Papieża - Człowieka, który łamał wszelkie protokoły, stawiając na realizację swojego powołania, opartego na miłości i służbie drugiemu człowiekowi. Prowadzący spotkanie wszystkim zebranym życzyli udziału w świętości Naszego Papieża.
Ostatnim punktem spotkania było wręczenie nagród za udział w szkolnym konkursie "Z Różańcem w Niepodległą". Po rozdaniu nagród, cała społeczność szkolna uczestniczyła we wspólnej agapie - w tym dniu królowały kremówki. Wszystkim papieskie ciastka bardzo smakowały i już szykujemy się na następny rok;-)
Biało - czerwony różaniec
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ocicach, jak co roku w październiku, odkrywają wartość i sens modlitwy różańcowej. Możliwość taką daje również, oprócz wspólnej modlitwy na lekcjach religii, udział w szkolnym konkursie plastycznym. Tegoroczny, pod hasłem: "Z Różańcem w Niepodległą", zachęcał do dziękczynnej modlitwy za wolną Polskę. Na konkurs uczniowie przygotowali różańce z różnorodnych materiałów, między innymi: z nakrętek, koralików, masy solnej, piłeczek, bibuły. Największym powodzeniem wśród oceniających cieszyły się zwijane z bibuły kwiaty. Taki różaniec wykonała Martynka Bochnia z klasy I, które zajęła pierwsze miejsce. Równie duża ilość głosów została oddana na różaniec wykonany z pomalowanych piłeczek, który został zrobiony przez rodzeństwo: Natalię i Bartosza Marczyk. Uczennica klasy I Kornelia Mosorka przygotowała różaniec z biało-czerwonych róż, który zajął III miejsce. Oceniający przyznali dwa wyróżnienia: dla ucznia klasy VII Kacpra Mosorki oraz ucznia klasy II Gabriela Lipińskiego. W tegorocznym konkursie zostali nagrodzeni wszyscy uczestnicy, a nagrody ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Serdeczne podziękowania składamy również wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom gratulujemy.
ŚLUBOWANIE KLASY I
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ŚLUBOWANIE KLASY I.
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ.
DZIEŃ Z BRZECHWĄ
5 października 2018r. pięcioro uczniów – Laura Kapuścińska, Szymon Kordys, Małgorzata Borowska, Karol Kozioł oraz Krystian Szczur – reprezentowało naszą szkołę w Gminnym Przeglądzie Twórczości Jana Brzechwy ,,Dzień z Brzechwą” zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolnym w Żeliszowie. Uczniowie prezentowali się w dwóch kategoriach: recytacji wcześniej wylosowanego wiersza oraz quizie dotyczącym życia i twórczości Brzechwy.
Nasi uczniowie zaprezentowali utwór ,,Kaczka dziwaczka”, a następnie ochoczo przystąpili do wykonania quizowych zadań.
Podsumowaniem tego dnia było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych dla uczestników przeglądu.
DZIEŃ CHŁOPAKA
1 października obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował nietypowy konkurs – Plebiscyt Siedmiu Wspaniałych. Uczennice naszej szkoły przyznały tytuły w siedmiu kategoriach:
Zawsze Uśmiechnięty, Sportowiec Roku, Szkolny Omnibus, Pozytywnie Zakręcony, Super Chłopak, Prawdziwy Przyjaciel oraz Chłopak, na którym zawsze można polegać.
Wybór nie należał do najłatwiejszych. W przypadku kilku kategorii wyłonienie jednego zwycięzcy okazało się niemożliwe, a niektórzy chłopcy zasłużyli na kilka tytułów.
Zwycięzcami w plebiscycie zostali:
- Zawsze Uśmiechnięty – Damian Wąsik, Kacper Mosorka, Miłosz Rojek.
- Sportowiec Roku – Wiktor Białowąs.
- Szkolny Omnibus – Maksymilian Kozioł.
- Pozytywnie Zakręcony – Kordian Mrozik, Adrian Krzeszowiec, Michał Borowski, Alan Duch, Bartosz Kozak, Emil Potocki, Adrian Duch, Miłosz Rojek.
- Super Chłopak – Rafał Pik oraz Bartosz Biegacz.
- Prawdziwy Przyjaciel – Kordian Mrozik.
- Chłopak, na którym zawsze można polegać – Kordian Mrozik.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ
Dnia 4.10.18r. odbyła się w naszej szkole wyjątkowa impreza – celebrowaliśmy odzyskanie niepodległości, ale w sposób wyjątkowy. Każdy Polak, ten duży i ten całkiem jeszcze niedorosły, wie, jak ważnym w naszej historii był moment odzyskania przez Polskę wolności. Po 123 latach każdy człowiek polskiego pochodzenia mógł otwarcie i bez żadnych strasznych konsekwencji posługiwać się znowu ojczystym językiem, nasi rówieśnicy mogli ponownie zasiąść w szkolnej ławce, a nauczyciel swobodnie mógł wykładać polską historię.
W tym roku, mija 100 lat tej wolności. Świętować odzyskanie suwerenności naszego kraju można na wiele sposobów – uroczystości państwowe, szkolne akademie, koncerty pieśni patriotycznych… My uczciliśmy ważny moment historyczny po swojemu – pobiegliśmy dla Niepodległej. Wolność to radość. Tak więc nie ma chyba lepszego sposobu na okazanie dziecięcej radości jak właśnie poprzez bieganie!
SPEKTAKL TEATRALNY PT: "BALLADYNA"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SPEKTAKL TEATRALNY PT: "BALLADYNA".
SPOTKANIE AUTORSKIE
Krzysztof Petek to pisarz, podróżnik i publicysta. Uczniowie klas VI - VIII dowiedzieli się wielu interesujących historii z ciekawych podróży po całym świecie odbytych przez pana Krzysztofa.
SPRZATANIE ŚWIATA
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SPRZATANIE ŚWIATA.
NARODOWE CZYTANIE
Rozpoczęta przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji.
Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości – utwory o niezwykłej wadze patriotycznej.
W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości Prezydent RP zaprosił Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Wyraził głębokie przekonanie, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże Polakom jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu 100 – lecia wolności. Zaś przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.
Tak więc i nasza szkoła kolejny już raz aktywnie zaangażowała się w tę inicjatywę , czynnie włączając się w działania propagujące czytelnictwo. Uczniowie klas VII i VIII przygotowali kameralną uroczystość, którą przygotowano we współpracy z Gminną Biblioteką w Ocicach. Zebrani mieli okazję zapoznać się z biografią Stefana Żeromskiego, genezą ,,Przedwiośnia” oraz wysłuchać wybranych fragmentów powieści, przygotowanych przez ósmoklasistów. Zacisze biblioteki sprzyjało oddaniu się przyjemności lektury, zaś wystawka twórczości Żeromskiego uświadomiła uczestnikom spotkania, jak zaangażowanym był on twórcą . Choć Narodowe Czytanie to impreza mająca swoje zwieńczenie raz do roku, korzyści z bliższej znajomości z książkami są tak oczywiste, iż serdecznie zapraszamy do sięgania po nie na co dzień!
Archiwum Aktualności