Kartki wielkanocne dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Nowogrodźcu.
Warsztaty tworzenia kartek wielkanocnych w klasie III
- 28
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole - klasy I-III
- 66
Wiosna z Patronem w ZSP w Ocicach
- 36
Tegoroczna wiosna zawitała oficjalnie do uczniów ZSP w Ocicach 22.03. Przybyła na skrzydłach wiatru prosto od beskidzkich górali z Istebnej, rodzinnej miejscowości patrona naszej szkoły – Jerzego Kukuczki. Nie było więc innej możliwości, jak tylko połączyć te dwie ważkie kwestie w realizację projektu pt.,,Witamy wiosnę z patronem Jerzym Kukuczką”.
Celem tego przedsięwzięcia była integracja treści przedmiotowych wokół postaci patrona szkoły, jak również wzmacnianie wśród uczniów poczucia wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w historię szkoły.
Urzeczywistnieniu projektu podlegały różnorodne działania uczniów, podporządkowane zarówno tematyce związanej z postacią Jerzego Kukuczki, jak i szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, oczywiście dokonywanej na świeżym powietrzu.
W ramach zadań związanych z postacią Jerzego Kukuczki klasy IV – VII przygotowały plansze demonstracyjne, ukazujące ,,szczyty” planowane do zdobycia przez uczniów jeszcze w tym roku szkolnym. Jak można się domyślić, sporo z nich dotyczyło osiągnięć szkolnych. Następnie, na zasadzie rywalizacji międzyklasowej, szkolniacy zmagali się z zadaniami, których tematyka wiązała się z Kukuczką, jak również samymi górami.
Pierwszym z wyzwań było uzupełnianie życiorysu patrona, z naciskiem na poprawność ortograficzną. Tu bezkonkurencyjna okazała się klasa V. Następnie zespoły matematyczne rozwiązywały zadania, których treść nawiązywała do tematyki górskiej. Obliczanie różnicy wysokości między szczytami zdobytymi przez patrona, ilość wypijanego przez niego ulubionego napitku – mleka, to tylko przedsmak tego, co czekało na młodych matematyków. Szóstoklasiści nie pozostawili reszcie złudzeń i zajęli I miejsce w tej rywalizacji. Kolejne zmagania dotyczyły znajomości realiów wycieczek w góry. Wybrani uczniowie musieli spakować plecak, zabierając niezbędne przedmioty, które mogą przydać się w czasie takich eskapad. Nieoczekiwanie okazało się, iż to praktyczne zadanie przysporzyło uczestnikom najwięcej problemów, wzbudzając liczne dyskusje na temat chociażby potrzeby pakowania kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną…Wyścigi sprawnościowe kończyły część projektu poświęconą Jerzemu Kukuczce.
Na poszukiwania wiosny, która teoretycznie już do nas zawitała, wychowankowie ZSP w Ocicach udali się do miejscowego parku, gdzie, pałaszując pieczone kiełbaski, ufundowane przez Radę Rodziców, bacznie wypatrywali wiosennych oznak. Najbardziej zagorzali przeciwnicy zimy uparcie twierdzili, iż na dobre już zagościła w Ocicach. Zmarzniętej reszcie (wiatr nie ułatwiał poszukiwań) pozostało tylko wierzyć im na słowo…
Pozostaje tylko trzymać kciuki za wiosenną eksplozję wokół nas, no i oczywiście planowane ,,szczyty” do zdobycia, ocenowe zwłaszcza 😉
Edyta Sienkiewicz
Recytatorskie laury
21.03. w Teatrze Starym w Bolesławcu odbył się kolejny etap Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Pegazik”. Były to już zmagania powiatowe, w których brali udział laureaci etapów gminnych. ZSP w Ocicach reprezentował mocny duet w składzie: Martyna Zamojska z kl.V i Martyna Bochnia z kl.VI. Spośród prawie 30 uczestników tej artystycznej rywalizacji komisja przyznawała dwa równorzędne miejsca pierwsze oraz trzy wyróżnienia. Wśród nich znalazła się nasza uczennica Martyna Bochnia, która przedstawiała przejmujący fragment pamiętnika niepełnosprawnej nastolatki. Ogromnie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy na tej niwie naszych podopiecznych!
Edyta Sienkiewicz
FOT. Ilona Parejko/MDK
Warsztaty przedsiębiorczości w klasach III-V
- 24
21 marca 2024 r. uczniowie klas III-V wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia LGD Wrzosowa Kraina. Tematyką warsztatów była „Przedsiębiorczość w oparciu o walory naszego regionu”. Przeprowadzone zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę przedsiębiorczości, ekonomii
i przedsiębiorstw. Zgłębili swoją widzę nt. ewolucji pieniądza, utrwalili swoją wiedzę o walutach i poznali cechy pieniądza. Do podstawowych cech zaliczamy to, że jest on: rozpoznawalny, przenośny i poręczny, łatwo podzielny na mniejsze jednostki, trudny do podrobienia i wytrzymały. Podczas prezentacji zostały dokładnie opisane i przedstawione wszystkie możliwe zabezpieczenia banknotu. W formie zabawy została przez uczniów nabyta umiejętność rozróżnienia towaru od usługi. Towar to np. spodnie, kupno domu, garnek, kg ziemniaków, natomiast usługą nazwiemy lekcję tańca, wizytę u fryzjera, korepetycje z j. angielskiego.Przedsiębiorczość według uczniów została opisana, jako kreatywność, zaradność, pewność siebie, chęć do zdobywania wiedzy i umiejętności, skuteczność i dobra organizacja.
W trakcie zajęć padły pytania: Co oszczędzamy?; Co to jest bank; Co to jest kredyt? Uczniowie udzielili trafnych odpowiedzi. Swoją wiedzę udowodnili wzorowo wypełniając otrzymane karty pracy. W nagrodę czekała ich słodka niespodzianka.
Największa atrakcją warsztatów była możliwość samodzielnego wykonania świecy z wosku pszczelego. Efekt pracy uczniów był bardzo imponujący.
Po odbytych warsztatach uczniowie są na dobrej drodze do wcielenia w swoje codzienne życie cech dobrego przedsiębiorcy i ekonomisty, wielu z nich posiada swoje skarbonki, są oszczędni i z rozsądkiem wydają zgromadzone oszczędności. Są wśród nich również osoby, które marzą o założeniu własnego przedsiębiorstwa, trzymamy kciuki za spełnienie marzeń w przyszłości.
Katarzyna Furman
Dzień KOBIET
- 24
Dzień Kobiet w naszej szkole
"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów"
~ Pierre de Brantome8 marca Samorząd Uczniowski zorganizował Szkolny Dzień Kobiet. Tego dnia przeprowadzono akcję ,,Poczujcie się jak prawdziwe królowe” - uczennice oraz panie uczciły swoje święto nosząc na głowie koronę, opaskę, diadem, czując się tego dnia bardzo wyjątkowo. Panowie oraz chłopcy chcąc dorównać paniom elegancją założyli krawaty i muszki w ramach akcji: ,,Bądź wariacik- załóż krawacik!”.
Akcji tej towarzyszyła miła niespodzianka. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim dziewczynkom piękne życzenia oraz rozdali im słodkie upominki. Wszystkie Panie pracujące w naszej szkole na osłodę dnia, zostały odbarowane życzeniami i prezentami w postaci miodków.
Wszystkim wspaniałym kobietom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia - samych dobrych chwil na każdy dzień roku!
Opiekunowie SU:
Małgorzata Gorczyca, Ewelina Ostrycharz
35Klasa III
Kącik gier w naszej szkole
- 6
Kąciki gier i zabaw
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole powstały trzy kąciki gier
i zabaw. Zakupiono stoliki, karimaty oraz gry planszowe.
Już od pierwszego dnia kąciki są oblegane przez uczniów. Dzieci spędzają przerwy na graniu w Chińczyka oraz w warcaby.Samorząd ma w planie wzbogacać naszą szkołę o kolejne stanowiska z grami planszowymi.
Opiekunowie SU:
Małgorzata Gorczyca, Ewelina Ostrycharz
Dentobus
Informujemy iż w lutym bieżącego roku Wójt Gminy Bolesławiec zawarł porozumienie
z operatorem Dolnośląskiego Dentobusu NFZ w zakresie objęcia dzieci
uczęszczających do szkół gminnych, opieką stomatologiczną. W najbliższym czasie
nasze placówki opiekuńczo-oświatowe odwiedzi Dentobus z załogą lekarzy
stomatologów, wykwalifikowanych i doświadczonych w zakresie pedodoncji. Gorąco
zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w programie bezpłatnej profilaktyki
stomatologicznej w trakcie postoju Dentobusu przy Państwa placówce. Wystarczy
podpisać oświadczenie, które jest w tej chwili dystrybuowane w Państwa szkołach.
Warto jest skorzystać z oferty, nawet jeśli dziecko znajduje się pod opieką
stomatologa, ponieważ wykonany przez lekarza Dentobusa przegląd może pomóc w
diagnozie, wykazać potrzebę leczniczą i przyspieszyć usunięcie problemu.
Dla starszych dzieci, przygotowywana będzie specjalna karta Pacjenta, w której w
szerszym zakresie analizowane będą potrzeby leczenia ortodontycznego, istotnego
zwłaszcza w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu.
W Dentobusie wdrożony jest program BEZPIECZNEJ przychodni mobilnej.
Specjaliści przyjmujący Pacjentów w pełnych środkach ochrony osobistej, przy
pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji
powierzchniowej, dezynfekcji ust Pacjenta i zminimalizowanym czasem ekspozycji.
Po wykonanych przez lekarzy czynnościach, dziecko (lub wychowawca w wypadku
przedszkolaków lub młodszych uczniów) otrzyma kartę Pacjenta. W niej, między
innymi, lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych, określi na diagramie
potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby
konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej). Wzięcie udziału w przeglądzie jest
dobrowolne i nie narzuca w żaden sposób kontynuacji, wyboru lekarza czy też metod
i finansowania leczenia.
Sukcesy recytatorskie
„ Dziad i baba”, ,,Trzech panów w łódce nie licząc psa” (fragm.) oraz ,,Gdy świecił księżyc” (fragm.) to utwory literackie, które uczniowie naszej szkoły: Martyna Zamojska (kl.V), Martyna Bochnia (kl.VI) i Łukasz Romanowski (kl.VI) zaprezentowali na gminnym etapie Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” 6 marca 2024 roku w Kruszynie.
Uczestnicy wykonywali jeden utwór – wiersz lub fragment prozy. Warunkiem jego doboru było zaprezentowanie tekstu spoza kanonu lektur i podręczników szkolnych. Nasi uczniowie przystąpili do etapu gminnego jako zwycięzcy eliminacji szkolnych, które odbyły się w styczniu. Kryteriami oceny były: interpretacja utworów, dobór repertuaru (wartość artystyczna utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika), kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny. Z przyjemnością informujemy, iż Martyna Zamojska zajęła I miejsce, zaś Martyna Bochnia III lokatę. Obie uczennice, podopieczne p. Edyty Sienkiewicz, zakwalifikowały się do etapu powiatowego, który będzie miał miejsce 21.03. w Teatrze Starym w Bolesławcu. Z nadzieją na dalsze sukcesy, prosimy o trzymanie kciuków za zdolne recytatorki!
Warsztaty jubilerskie w klasie II
- 18
W dniu 05.03 uczniowie klasy II uczestniczyli na zajęciach jubilerskich w Bibliotece Publicznej
w Ocicach. Warsztaty jubilerskie to gratka dla miłośników robótek ręcznych. Podczas zajęć dzieci mogły tworzyć błyskotki pełne kolorów i blasku. Zajęcia te z pewnością pozwoliły wyrazić emocję i charakter dziecka oraz uczyły cierpliwości, komponowania kolorów i odpowiednich elementów tworzących olśniewających całość.
Izabela Popko
Wizyta uczniów z „Mechanika”
W dniu 15.02.2024 grupa uczniów z technikum mechatronicznego odwiedziła naszą szkołę ramach promocji edukacji technicznej oraz prezentacji robotów zaprogramowanych przez siebie. Wydarzenie to miało na celu zachęcenie uczniów do zainteresowania się tematyką mechatroniki oraz do rozważenia wyboru takiej ścieżki edukacyjnej w przyszłości.
Uczniowie technikum przygotowali bogatą prezentację, w której zaprezentowali swoje projekty robotów oraz opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z nauką mechatroniki. Każdy z robotów był starannie zaprojektowany i zaprogramowany przez uczniów, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów.
Po prezentacji robotów uczniowie technikum przystąpili do przeprowadzenia lekcji z języka angielskiego
z wykorzystaniem gier i zabaw dydaktycznych. Jedną z nich była popularna gra "Tykająca bomba", która polegała na wymianie zdań w języku angielskim w określonym czasie. Gra ta nie tylko sprawiała dużo frajdy uczniom, ale również umożliwiła im praktykę komunikacji w języku angielskim w sposób interaktywny
i przyjemny.Podczas wizyty uczniowie z technikum mechatronicznego mieli również okazję przedstawić ofertę swojej szkoły, omówić plan nauki oraz podzielić się własnymi doświadczeniami. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mogli lepiej poznać potencjał i możliwości, jakie daje edukacja techniczna w technikum mechatronicznym.
Wizyta uczniów technikum mechatronicznego była nie tylko inspirującym wydarzeniem, ale także cenną okazją do zapoznania się z innowacyjnymi technologiami oraz doświadczeniami starszych kolegów. Wydarzenie to z pewnością przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania nauką techniczną wśród uczniów naszej szkoły oraz poszerzyło ich horyzonty co do możliwości edukacyjnych w przyszłości. Dziękujemy uczniom technikum mechatronicznego za wspaniałą prezentację i inspirujące zajęcia!
Ewelina Molińska
Walentynki w naszej szkole
- 41
WALENTYNKI
”Dzień Świętego Walentego To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!” 14 lutego to wyjątkowy dzień, jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni. Jak co roku w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował ,,POCZTĘ WALENTYNKOWĄ’’. Każdy mógł wrzucić walentynkę do przygotowanego pudełka.
W ten sposób promowaliśmy wśród uczniów wzajemny szacunek, koleżeństwo i przyjaźń.Była to też okazja do wyrażania uczuć w sposób kreatywny i zabawny. W ramach poczty walentynkowej uczniowie mogli wysyłać sobie wzajemne kartki, listy czy drobne słodkie upominki.
Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, pudełko zapełniło się po brzegi. Wszyscy z wielki zapałem wzięli udział w zorganizowanej przez opiekunów samorządu zabawie : Znajdź swoją drugą połówkę! Uczniowie losowali połowę serca. Zadaniem było odnalezienie i dopasowanie drugiej połówki.
W nagrodę uczniowie otrzymywali słodkie upominki walentynkowe.
Zabawa była niesamowita! Akcja przyczyniła się do integracji środowiska szkolnego.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólną zabawę!
Opiekunowie Samorządu: Małgorzata Gorczyca Ewelina Ostrycharz
Konkurs recytatorski
Dnia 7 lutego 2024r.w Teatrze Starym w Bolesławcu odbył się III Powiatowy Konkurs Wokalno – Recytatorski dla uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz przedszkoli z terenu powiatu bolesławieckiego. Z naszej szkoły wzięli udział uczniowie : Ksawery Wąsik z kl. I, Iga Bram z kl. II i Martyna Gorczyca z kl. III. W konkursie zaprezentowało się 75 uczestników.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach : recytacja wiersza , śpiew tekstu wiersza.
Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy starali się pięknie zaprezentować swoje wiersze.
Powiatowa Komisja Konkursowa pod przewodnictwem pani Ewy Ołenicz – Bernackiej,
przyznała I miejsce Idze Bram z klasy II . Uczennica zaśpiewała : ,,Gdyby tak wróżką być”, przy akompaniamencie pana Marka Łętowskiego. Serdecznie gratulujemy lauratce i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.
Izabela Popko
Zabawa karnawałowa w klasach I-III
- 120
W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!
Bal maskowy, bal maskowyJest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,Krasnoludka lub rycerza.
Wszędzie sami przebierańcy,
Zorro w czarnej masce tańczy,I Smerfetka razem z nim,
Nie wiadomo, kto jest kim...
W karnawale, w karnawaleDzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chceTańczyć, śpiewać, bawić się.
autor: Zbigniew Dmitroca
Dzień Babci i Dziadka w klasach I-III
- 39
Dzień Babci i Dziadka był uroczyście obchodzony w klasach I-III. Przygotowania do tego święta trwały długie tygodnie, ale gdy już zaproszenia zostały wręczone, nadszedł czas oczekiwania na spotkanie z bliskimi. Piosenki, tańce, wiersze
i śmieszne scenki rozweseliły niejednego dziadka i niejedną babcię. Miło spędzony czas podczas występu i przygotowane przez wnuków i wnuczki prezenty sprawiły ogromne wzruszenie i zadowolenie u przybyłych gości.Żyj nam Babciu i Dziadku 100 lat !
Kochamy Was !
61Klasa II
Podsumowanie I półrocza w ZSP w Ocicach
- 8
We wtorek 6 lutego w naszej szkole odbył się apel, który był podsumowaniem ciężkiej pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli w I półroczu roku szkolnego 2023/2024. Każdy uczeń, w miarę swoich możliwości i ambicji, pracował po to, aby dowiedzieć się, na jakim etapie ze swoimi wiadomościami
i umiejętnościami jest aktualnie. To dla uczniów ważna informacja, ponieważ mają całe II półrocze, aby wyciągnąć wnioski i osiągnąć zamierzone cele na koniec roku szkolnego, czego wszystkim życzymy.Słowa wsparcia przekazała uczniom także Pani Dyrektor Zenona Słobodzian, która serdecznie pogratulowała otrzymania odznak ,,Wzorowego ucznia” i wyraziła nadzieję, iż czerwcowe podsumowanie całego roku szkolnego przyniesie jeszcze więcej satysfakcji i laurów w postaci promocji z wyróżnieniem.
Słodką nagrodę z rąk opiekunki SU Pani Małgorzaty Gorczycy otrzymała klasa IV, która uzyskała najwyższą średnią w szkole, pokonując w tej naukowej rywalizacji swoich starszych kolegów.
Wszystkim ,,wzorowym” bardzo serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za powtórzenie tych osiągnięć
na koniec roku. Zaś pozostałym uczniom życzymy siły i motywacji do tego,aby poprawić swoje wyniki
na zakończenie tego roku szkolnego.
Jesteśmy Europejczykami, dumnymi Polakami !
Podróże po Europie klasy III
59
Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
Od dnia 5 lutego 2024 r. rozpocznie się rekrutacja kandydatów do przedszkola oraz klasy pierwszej szkoły podstawowej.
Harmonogram postępowania rekrutacyjnego, regulamin rekrutacji oraz wzory wymaganych dokumentów są dostępne tutaj:
Zebranie z Rodzicami
Ferie czas zacząć
Archiwum Aktualności