Dnia 25 kwietnia 2024 r. odbędzie się "Dzień otwartej szkoły".
Zebrania z rodzicami:
Klasy I-III godzina 16.00
klasy IV-VII godzina 16.30
Dyżury nauczycieli 17.00-18.00
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Dnia 25 kwietnia 2024 r. odbędzie się "Dzień otwartej szkoły".
Zebrania z rodzicami:
Klasy I-III godzina 16.00
klasy IV-VII godzina 16.30
Dyżury nauczycieli 17.00-18.00
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Dnia 11 kwietnia 2024r. na obiektach sportowych przy ZSE-T w Rakowicach Wlk. odbyły się Mistrzostwa LZS w wiosennych biegach przełajowych. W biegach wyłoniono najlepsze zawodniczki i zawodników strefy jeleniogórskiej. W zawodach wzięło udział ponad 390 osób z powiatów: lwóweckiego, bolesławieckiego, zgorzeleckiego i karkonoskiego. Naszą szkołę reprezentowało 37 osób (w tym 4 przedszkolaków).
Na najwyższym stopniu podium znalazł się:
II miejsce zajęli:
III miejsce:
W pierwszej dziesiątce znaleźli się również :
VI miejsce:
V miejsce:
VI miejsce:
VII miejsce:
VIII miejsce:
IX miejsce :
X miejsce:
Wielkie brawa dla naszych zawodników i zawodniczek za uzyskane wyniki, zapraszam do zobaczenia relacji zdjęciowej z tego dnia.
Paulina Kołsut
Drodzy Mieszkańcy,
Jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentu pn. „Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji ".
Jednym z elementów ww. dokumentu jest analiza dotycząca potrzeb związanych z mobilnością naszych mieszkańców. Dlatego zależy nam na pozyskaniu bezpośrednio od Państwa, informacji zawartych w ankiecie, dotyczących transportu.
Wnioski z przeprowadzonych ankiet mają służyć poznaniu Państwa oczekiwań i zachowań komunikacyjnych oraz wypracowaniu rozwiązań, które poprawią mobilność mieszkańców całego Naszego Obszaru Integracji.
Opracowanie elementów mobilności do strategii ZIT pozwoli lepiej:
Każdy z nas może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu aktualizowanego dokumentu, dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu dotyczącym mobilności miejskiej.
Ankietę można wypełniać do dnia 24 kwietnia 2024 r.
TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE
Link do ankiety:
Z poważaniem
Monika Wawrzynowska
Kierownik Biura Związku Zintegrowanych Inwestycji
Zachodniego Obszaru Funkcjonalnego
w Wydziale Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich
tel. 75 64 56 457
SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ
W tym roku w naszej szkole obchody dnia wiosny trwały cały tydzień. W dniach 18 – 22 marca uczniowie włączyli się w akcje zorganizowaną przez Samorząd Szkolny: powitania wiosny w sposób kreatywny i radosny. W szkole nie brakowało dobrej zabawy, pozytywnej energii i mnóstwa kolorów. Poniedziałek był dniem kwiatów we włosach i kolorowych much. We wtorek mieliśmy dzień zielonego koloru. Środa była dniem w kropki. Czwartek to dzień ubrania z postacią z bajki. Nasza wiosenna akcja zakończyła się piątkowym dniem szalonego, wiosennego nakrycia głowy.
Najbardziej zaangażowani, zostali obdarowani prezentami od Samorządu Uczniowskiego. Dziękujemy uczniom, że tak chętnie przyłączyli się do wiosennej zabawy ;)
Opiekunowie SU
W piątek 21.03. uczniowie ZSP w Ocicach mieli okazję wziąć udział w bardzo nietypowej lekcji. Owa nietypowość polegała na tym, iż prowadzili ją policjanci z Komendy Miejskiej w Bolesławcu. Tematyka spotkania była rozległa i poruszała szeroki wachlarz spraw, które dotyczą funkcjonowania młodych ludzi. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie konsekwencje przewiduje prawo za przemoc słowną i fizyczną, czym jest hejt, a także na czym polega świadome i bezpieczne poruszanie się po drodze. Szczególnie istotna była kwestia granicy wieku za poszczególne wykroczenia, czego wielu z uczniów nie było świadomych…Takich lekcji nigdy za dużo, oby zawsze tylko w teorii.
Wielkanoc …wielkich serc
Czas okołoświąteczny wybitnie sprzyja wszelkim działaniom, których istotą jest pomoc drugiemu człowiekowi. A gdzie, jak nie w szkole, jest lepsze miejsce, uczące empatii i zrozumienia sytuacji tych z nas, którzy znajdują się w trudnych, z różnych względów, momentach swojego życia.
Ten sprawdzian z człowieczeństwa na szóstkę zdali uczniowie z ZSP w Ocicach, którzy z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego gremialnie wzięli udział w akcji ,,Wielkanocny Zajączek”. W dniach 15 – 25 marca zbierane były wszelkiego rodzaju produkty, mogące w znacznym stopniu ,,osłodzić” okres Świąt Wielkanocnych pacjentom przebywającym w SPZOZ-ie w Nowogrodźcu. Na przekazaniu samych produktów, takich jak ciastka, kawa czy herbata, dobre duszyczki z Ocic nie poprzestały…Razem z prezentami spożywczymi do kuracjuszy pojechały kartki wielkanocne, przepełnione ciepłymi słowami i życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia, a także radosnego Alleluja!
Przyjemność z dostawania prezentów, jak wszyscy wiemy, jest ogromna…Uczniowie z ZSP w Ocicach wychodzą zaś z założenia, iż dużo więcej radości można czerpać z dawania i efektywnie to po raz kolejny udowadniają. Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy zdecydowali się uprzyjemnić sobie czas świąteczny przyłączeniem się do tego pięknego przedsięwzięcia!
Opiekun SU: Małgorzata Gorczyca
Tradycje są bardzo ważne w życiu każdego narodu, dzięki nim jesteśmy sobie bliżsi i nie mamy problemu z określeniem swojej tożsamości narodowej. My, Polacy jesteśmy chyba tego najbardziej świadomi, ponieważ dzięki głębokiej wierze, pielęgnowaniu tradycji chrześcijańskich, ich kultywowaniu
i przekazywaniu z pokolenia na pokolenie, udało nam się przetrwać okresy bardzo trudne w naszej historii.
Uczniowie z koła teatralnego ZSP w Ocicach, w ramach celebrowania obrzędów, przygotowali przedstawienie, które w sposób humorystyczny, ale mocno osadzony w tradycji, przybliżyło zebranym w Domu Ludowym gościom istotę Świąt Wielkanocnych , a także trafnie i błyskotliwie pokazało, jak widzą je młodzi ludzie. Historia pisanek, odwołania do biblijnych postaci, a także bardzo widowiskowe efekty dyngusa przypadły widowni do gustu i wprowadziły prawdziwie śwąteczno-wiosenną atmosferę.
Spotkanie całej społeczności było również doskonałą okazją do podsumowania szkolnych akcji
i konkursów, które odbywały się w ostatnim czasie. Cieszy liczna grupa uczniów, którzy z dużym zaangażowaniem oraz sukcesami biorą udział w edukacyjnych wyzwaniach!
Trwa Wielki Tydzień. Jest to czas szczególny: czas refleksji nad swoim życiem i tym, co się dzieje wokół nas. W Ewangelii Św. Jana odnajdujemy takie słowa Jezusa: ,,Ja jestem światłością świata. Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia". Niech ten piękny przekaz będzie mottem w naszym życiu, a Zmartwychwstanie Chrystusa niech będzie również czasem zmartwychwstania dobroci, miłości do bliźniego i przebaczenia. Wesołego Alleluja!
Edyta Sienkiewicz
Uczniowie naszej szkoły dnia 19 marca wzięli udział w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" EDYCJA 2024. Naszymi reprezentantami byli:
- w kategorii kas I-IV: Szymon Biegacz (kl.2) oraz Mikołaj Górak (kl.3);
- w kategorii klas V-VIII: Bartosz Biegacz (kl.7), Marcel Gaffke (kl.7) oraz Łukasz Romanowski (kl.6).
Uczestnicy zostali powitani przez Zastępcę Wójta Gminy Bolesławiec - Romana Jaworskiego, druha Jarosława Nenkina-Komendanta Gminnego ZOG ZOSP RP w Bolesławcu oraz druha Krzysztofa Oko - Prezesa ZOG ZOSP RP w Bolesławcu.
Uczniowie podzieleni na dwie grupy rozwiązywali testy, liczyła się ilość zdobytych punktów oraz czas, w jakim test został rozwiązany. Po ciężkich zmaganiach ogłoszono wyniki gminnych eliminacji.
Zwycięzcą wśród uczniów z klas I-IV został Szymon Biegacz (uczeń klasy drugiej), drugie miejsce zajął Mikołaj Górak ( uczeń klasy trzeciej)
Chłopcy będą reprezentowali naszą Gminę na kolejnym, powiatowym etapie Turnieju.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Kartki wielkanocne dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Nowogrodźcu.
Tegoroczna wiosna zawitała oficjalnie do uczniów ZSP w Ocicach 22.03. Przybyła na skrzydłach wiatru prosto od beskidzkich górali z Istebnej, rodzinnej miejscowości patrona naszej szkoły – Jerzego Kukuczki. Nie było więc innej możliwości, jak tylko połączyć te dwie ważkie kwestie w realizację projektu pt.,,Witamy wiosnę z patronem Jerzym Kukuczką”.
Celem tego przedsięwzięcia była integracja treści przedmiotowych wokół postaci patrona szkoły, jak również wzmacnianie wśród uczniów poczucia wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w historię szkoły.
Urzeczywistnieniu projektu podlegały różnorodne działania uczniów, podporządkowane zarówno tematyce związanej z postacią Jerzego Kukuczki, jak i szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, oczywiście dokonywanej na świeżym powietrzu.
W ramach zadań związanych z postacią Jerzego Kukuczki klasy IV – VII przygotowały plansze demonstracyjne, ukazujące ,,szczyty” planowane do zdobycia przez uczniów jeszcze w tym roku szkolnym. Jak można się domyślić, sporo z nich dotyczyło osiągnięć szkolnych. Następnie, na zasadzie rywalizacji międzyklasowej, szkolniacy zmagali się z zadaniami, których tematyka wiązała się z Kukuczką, jak również samymi górami.
Pierwszym z wyzwań było uzupełnianie życiorysu patrona, z naciskiem na poprawność ortograficzną. Tu bezkonkurencyjna okazała się klasa V. Następnie zespoły matematyczne rozwiązywały zadania, których treść nawiązywała do tematyki górskiej. Obliczanie różnicy wysokości między szczytami zdobytymi przez patrona, ilość wypijanego przez niego ulubionego napitku – mleka, to tylko przedsmak tego, co czekało na młodych matematyków. Szóstoklasiści nie pozostawili reszcie złudzeń i zajęli I miejsce w tej rywalizacji. Kolejne zmagania dotyczyły znajomości realiów wycieczek w góry. Wybrani uczniowie musieli spakować plecak, zabierając niezbędne przedmioty, które mogą przydać się w czasie takich eskapad. Nieoczekiwanie okazało się, iż to praktyczne zadanie przysporzyło uczestnikom najwięcej problemów, wzbudzając liczne dyskusje na temat chociażby potrzeby pakowania kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną…Wyścigi sprawnościowe kończyły część projektu poświęconą Jerzemu Kukuczce.
Na poszukiwania wiosny, która teoretycznie już do nas zawitała, wychowankowie ZSP w Ocicach udali się do miejscowego parku, gdzie, pałaszując pieczone kiełbaski, ufundowane przez Radę Rodziców, bacznie wypatrywali wiosennych oznak. Najbardziej zagorzali przeciwnicy zimy uparcie twierdzili, iż na dobre już zagościła w Ocicach. Zmarzniętej reszcie (wiatr nie ułatwiał poszukiwań) pozostało tylko wierzyć im na słowo…
Pozostaje tylko trzymać kciuki za wiosenną eksplozję wokół nas, no i oczywiście planowane ,,szczyty” do zdobycia, ocenowe zwłaszcza 😉
Edyta Sienkiewicz
21.03. w Teatrze Starym w Bolesławcu odbył się kolejny etap Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Pegazik”. Były to już zmagania powiatowe, w których brali udział laureaci etapów gminnych. ZSP w Ocicach reprezentował mocny duet w składzie: Martyna Zamojska z kl.V i Martyna Bochnia z kl.VI. Spośród prawie 30 uczestników tej artystycznej rywalizacji komisja przyznawała dwa równorzędne miejsca pierwsze oraz trzy wyróżnienia. Wśród nich znalazła się nasza uczennica Martyna Bochnia, która przedstawiała przejmujący fragment pamiętnika niepełnosprawnej nastolatki. Ogromnie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy na tej niwie naszych podopiecznych!
Edyta Sienkiewicz
FOT. Ilona Parejko/MDK
21 marca 2024 r. uczniowie klas III-V wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia LGD Wrzosowa Kraina. Tematyką warsztatów była „Przedsiębiorczość w oparciu o walory naszego regionu”. Przeprowadzone zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę przedsiębiorczości, ekonomii
i przedsiębiorstw. Zgłębili swoją widzę nt. ewolucji pieniądza, utrwalili swoją wiedzę o walutach i poznali cechy pieniądza. Do podstawowych cech zaliczamy to, że jest on: rozpoznawalny, przenośny i poręczny, łatwo podzielny na mniejsze jednostki, trudny do podrobienia i wytrzymały. Podczas prezentacji zostały dokładnie opisane i przedstawione wszystkie możliwe zabezpieczenia banknotu. W formie zabawy została przez uczniów nabyta umiejętność rozróżnienia towaru od usługi. Towar to np. spodnie, kupno domu, garnek, kg ziemniaków, natomiast usługą nazwiemy lekcję tańca, wizytę u fryzjera, korepetycje z j. angielskiego.
Przedsiębiorczość według uczniów została opisana, jako kreatywność, zaradność, pewność siebie, chęć do zdobywania wiedzy i umiejętności, skuteczność i dobra organizacja.
W trakcie zajęć padły pytania: Co oszczędzamy?; Co to jest bank; Co to jest kredyt? Uczniowie udzielili trafnych odpowiedzi. Swoją wiedzę udowodnili wzorowo wypełniając otrzymane karty pracy. W nagrodę czekała ich słodka niespodzianka.
Największa atrakcją warsztatów była możliwość samodzielnego wykonania świecy z wosku pszczelego. Efekt pracy uczniów był bardzo imponujący.
Po odbytych warsztatach uczniowie są na dobrej drodze do wcielenia w swoje codzienne życie cech dobrego przedsiębiorcy i ekonomisty, wielu z nich posiada swoje skarbonki, są oszczędni i z rozsądkiem wydają zgromadzone oszczędności. Są wśród nich również osoby, które marzą o założeniu własnego przedsiębiorstwa, trzymamy kciuki za spełnienie marzeń w przyszłości.
Katarzyna Furman
Dzień Kobiet w naszej szkole
"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów"
~ Pierre de Brantome
8 marca Samorząd Uczniowski zorganizował Szkolny Dzień Kobiet. Tego dnia przeprowadzono akcję ,,Poczujcie się jak prawdziwe królowe” - uczennice oraz panie uczciły swoje święto nosząc na głowie koronę, opaskę, diadem, czując się tego dnia bardzo wyjątkowo. Panowie oraz chłopcy chcąc dorównać paniom elegancją założyli krawaty i muszki w ramach akcji: ,,Bądź wariacik- załóż krawacik!”.
Akcji tej towarzyszyła miła niespodzianka. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim dziewczynkom piękne życzenia oraz rozdali im słodkie upominki. Wszystkie Panie pracujące w naszej szkole na osłodę dnia, zostały odbarowane życzeniami i prezentami w postaci miodków.
Wszystkim wspaniałym kobietom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia - samych dobrych chwil na każdy dzień roku!
Opiekunowie SU:
Małgorzata Gorczyca, Ewelina Ostrycharz
Klasa III
Kąciki gier i zabaw
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole powstały trzy kąciki gier
i zabaw. Zakupiono stoliki, karimaty oraz gry planszowe.
Już od pierwszego dnia kąciki są oblegane przez uczniów. Dzieci spędzają przerwy na graniu w Chińczyka oraz w warcaby.
Samorząd ma w planie wzbogacać naszą szkołę o kolejne stanowiska z grami planszowymi.
Opiekunowie SU:
Małgorzata Gorczyca, Ewelina Ostrycharz
Informujemy iż w lutym bieżącego roku Wójt Gminy Bolesławiec zawarł porozumienie
z operatorem Dolnośląskiego Dentobusu NFZ w zakresie objęcia dzieci
uczęszczających do szkół gminnych, opieką stomatologiczną. W najbliższym czasie
nasze placówki opiekuńczo-oświatowe odwiedzi Dentobus z załogą lekarzy
stomatologów, wykwalifikowanych i doświadczonych w zakresie pedodoncji. Gorąco
zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w programie bezpłatnej profilaktyki
stomatologicznej w trakcie postoju Dentobusu przy Państwa placówce. Wystarczy
podpisać oświadczenie, które jest w tej chwili dystrybuowane w Państwa szkołach.
Warto jest skorzystać z oferty, nawet jeśli dziecko znajduje się pod opieką
stomatologa, ponieważ wykonany przez lekarza Dentobusa przegląd może pomóc w
diagnozie, wykazać potrzebę leczniczą i przyspieszyć usunięcie problemu.
Dla starszych dzieci, przygotowywana będzie specjalna karta Pacjenta, w której w
szerszym zakresie analizowane będą potrzeby leczenia ortodontycznego, istotnego
zwłaszcza w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu.
W Dentobusie wdrożony jest program BEZPIECZNEJ przychodni mobilnej.
Specjaliści przyjmujący Pacjentów w pełnych środkach ochrony osobistej, przy
pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji
powierzchniowej, dezynfekcji ust Pacjenta i zminimalizowanym czasem ekspozycji.
Po wykonanych przez lekarzy czynnościach, dziecko (lub wychowawca w wypadku
przedszkolaków lub młodszych uczniów) otrzyma kartę Pacjenta. W niej, między
innymi, lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych, określi na diagramie
potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby
konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej). Wzięcie udziału w przeglądzie jest
dobrowolne i nie narzuca w żaden sposób kontynuacji, wyboru lekarza czy też metod
i finansowania leczenia.
„ Dziad i baba”, ,,Trzech panów w łódce nie licząc psa” (fragm.) oraz ,,Gdy świecił księżyc” (fragm.) to utwory literackie, które uczniowie naszej szkoły: Martyna Zamojska (kl.V), Martyna Bochnia (kl.VI) i Łukasz Romanowski (kl.VI) zaprezentowali na gminnym etapie Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” 6 marca 2024 roku w Kruszynie.
Uczestnicy wykonywali jeden utwór – wiersz lub fragment prozy. Warunkiem jego doboru było zaprezentowanie tekstu spoza kanonu lektur i podręczników szkolnych. Nasi uczniowie przystąpili do etapu gminnego jako zwycięzcy eliminacji szkolnych, które odbyły się w styczniu. Kryteriami oceny były: interpretacja utworów, dobór repertuaru (wartość artystyczna utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika), kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny. Z przyjemnością informujemy, iż Martyna Zamojska zajęła I miejsce, zaś Martyna Bochnia III lokatę. Obie uczennice, podopieczne p. Edyty Sienkiewicz, zakwalifikowały się do etapu powiatowego, który będzie miał miejsce 21.03. w Teatrze Starym w Bolesławcu. Z nadzieją na dalsze sukcesy, prosimy o trzymanie kciuków za zdolne recytatorki!
W dniu 05.03 uczniowie klasy II uczestniczyli na zajęciach jubilerskich w Bibliotece Publicznej
w Ocicach. Warsztaty jubilerskie to gratka dla miłośników robótek ręcznych. Podczas zajęć dzieci mogły tworzyć błyskotki pełne kolorów i blasku. Zajęcia te z pewnością pozwoliły wyrazić emocję i charakter dziecka oraz uczyły cierpliwości, komponowania kolorów i odpowiednich elementów tworzących olśniewających całość.
Izabela Popko
W dniu 15.02.2024 grupa uczniów z technikum mechatronicznego odwiedziła naszą szkołę ramach promocji edukacji technicznej oraz prezentacji robotów zaprogramowanych przez siebie. Wydarzenie to miało na celu zachęcenie uczniów do zainteresowania się tematyką mechatroniki oraz do rozważenia wyboru takiej ścieżki edukacyjnej w przyszłości.
Uczniowie technikum przygotowali bogatą prezentację, w której zaprezentowali swoje projekty robotów oraz opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z nauką mechatroniki. Każdy z robotów był starannie zaprojektowany i zaprogramowany przez uczniów, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów.
Po prezentacji robotów uczniowie technikum przystąpili do przeprowadzenia lekcji z języka angielskiego
z wykorzystaniem gier i zabaw dydaktycznych. Jedną z nich była popularna gra "Tykająca bomba", która polegała na wymianie zdań w języku angielskim w określonym czasie. Gra ta nie tylko sprawiała dużo frajdy uczniom, ale również umożliwiła im praktykę komunikacji w języku angielskim w sposób interaktywny
i przyjemny.
Podczas wizyty uczniowie z technikum mechatronicznego mieli również okazję przedstawić ofertę swojej szkoły, omówić plan nauki oraz podzielić się własnymi doświadczeniami. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mogli lepiej poznać potencjał i możliwości, jakie daje edukacja techniczna w technikum mechatronicznym.
Wizyta uczniów technikum mechatronicznego była nie tylko inspirującym wydarzeniem, ale także cenną okazją do zapoznania się z innowacyjnymi technologiami oraz doświadczeniami starszych kolegów. Wydarzenie to z pewnością przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania nauką techniczną wśród uczniów naszej szkoły oraz poszerzyło ich horyzonty co do możliwości edukacyjnych w przyszłości. Dziękujemy uczniom technikum mechatronicznego za wspaniałą prezentację i inspirujące zajęcia!
Ewelina Molińska
Powered by aSc EduPage