• Dzień Chłopaka w klasach I-III

          • 29.09.2023 r. 

            Moc wrażeń w klasie pierwszej z okazji Dnia Chłopaka! 🥳
            Dziś cała klasa oddała się ulubionym aktywnościom naszych chłopów, przede wszystkim zabawom sportowym. Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku i ciekawych upominków. Serdecznie dziękujemy naszym zaangażowanym rodzicom! Następnie dziewczęta wróżyły chłopcom przyszłość: Panowie poznali dziś imię swojej przyszłej żony oraz zawód, oczywiście z przymrużeniem oka😉 Na koniec rozwiązywali test "Jak bardzo jesteś męski?", który dostarczył wiele śmiechu i zabawnych sytuacji. Jak stwierdzili chłopcy z klasy pierwszej- to fantastyczny i niezapomniany dzień w szkole!

             

            Obchody Dnia Chłopaka w klasie II stały się doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego oraz wspólnej zabawy. Chłopcy otrzymali dyplomy oraz prezenty od koleżanek z klasy. Wspólne świętowanie wpłynęło na pozytywną atmosferę w zespole klasowym. Z tej okazji wszystkim chłopcom życzymy, tym młodszym i starszym, wszystkiego najlepszego, humoru radosnego, uśmiechu pogodnego, aby codziennie spotykało Was coś magicznego .

             

            Cóż to był za dzień ….. takie dni jak ten wszyscy uczniowie klasy III uwielbiają !

            Dzień Chłopaka był idealnym dniem do świętowania, wspólnej zabawy, radości i wielu emocji. Sprzyjająca, piękna i słoneczna pogoda tej jesieni pozwoliła uczniom klasy III spędzić ten wyjątkowy dzień w pobliskim parku. Dziewczynki wraz z panią wychowawczynią przygotowały dla chłopców kilka zadań sportowych. Były skoki
            w workach, rzucanie do celu, bieg przez tor, przejście przez obręcz i współpraca przy podawaniu sobie piłki 😉

            Następnie wszyscy uczniowie wspólnie i  aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu. Świetnie działali jako zespół, który nie mógł pozwolić, aby uśmiechnięta piłeczka spadła z chusty animacyjnej. Zamiana uczniów miejscami przy chuście wymagała od nich skupienia, koncentracji i szybkiego działania.

            Dziewczynki jednogłośnie stwierdziły, że chłopcy idealnie uporali się ze wszystkimi przewidzianymi dla nich zadaniami i otrzymają zasłużone prezenty „Super Chłopaka z klasy III”. Oprócz wręczenia medali, chłopcy otrzymali własnoręcznie przygotowane laurki przez dziewczynki z klasy, jak również plakat z opisem każdego
            z nich : „Chłopak czadowy, potwornie fajny Chłopak, najfajniejszy Chłopak pod słońcem, Chłopak wręcz bombowy !” 😉

            Nagrodą dla wszystkich był piknik z przekąskami i napojami.

            Był to bardzo udany i radosny dzień , z miłym akcentem uczniowie zakończyli kolejny tydzień nauki szkolnej.

            Wszystkiego najlepszego dla wszystkich CHŁOPAKÓW z okazji ich święta !

            Wychowawcy klas I-III 

          • Sprzątanie świata

          • Sprzątanie Świata w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ocicach

            Uczniowie klas I-VII wraz z najmłodszymi przedszkolakami brali udział w 30 Akcji Sprzątanie Świata pt. „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

            Głównym celem akcji było rozbudzanie świadomości ekologicznej uczniów
            i odpowiedzialność za środowisko naturalne, które nas otacza. Akacja miała również na celu ukazanie uczniom , że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

            27 września przedszkolaki oraz uczniowie zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Akcja rozpoczęła się pogadanką na temat obowiązujących zasad podczas zbierania odpadów oraz jej głównych celów. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły i pobliskiej okolicy. Dzięki pięknej
            i słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy i wysiłku uczniów były zadowalające ! Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

            Dziękujemy za zaangażowanie i kolejna 31 edycja akcji już za rok !

            Katarzyna Furman

          • Gminne Mistrzostwa Piłki Nożnej klas IV-VI

          • Dnia 21.09.2023 r. uczennice i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnych Mistrzostwach w Piłce Nożnej k. IV - VI w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Ocicach.

            Reprezentacje godnie reprezentowały naszą szkołę, przy bardzo upalnej pogodzie zajmując w grupie dziewcząt I miejsce w gminie i IV miejsce w grupie chłopców.

             Gratulacje dla zawodniczek i zawodników.

            Paulina Kołsut 

          • Narodowe Czytanie

          • W tym roku już po raz dwunasty w całej Polsce odbyły się spotkania z klasyką polskiej literatury, w tym roku sięgnęliśmy po powieść pt. ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Warto wspomnieć, że akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

            W ZSP w Ocicach czytelnicza uczta w ramach Narodowego Czytania tradycyjnie miała miejsce w gminnej bibliotece, gdzie wśród bogatego księgozbioru uczniowie zagłębiali się w atmosferę nadniemeńskich krajobrazów.

            Spotkanie rozpoczęło się od zawarcia znajomości z samą autorką – Elizą Orzeszkową. Poza krótką prezentacją postaci, uczniowie mieli okazję wysłuchać samej autorki, wygenerowanej w komputerowej aplikacji. Przekazywane osobiście przez pisarkę ciekawostki z jej życia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

            Po informacjach o Elizie Orzeszkowej prowadzący z klasy VII przedstawili krótki referat o samym utworze, który był tegorocznym bohaterem akcji. ,,Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne,  dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. ,,Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

            ,,To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ocicach

             

            Święto kreatywnej twórczości już za nami !

            Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Kropki, który odbywa się 15 września.

            Uczniowie w tym dniu wzmacniają poczucie własnej wartości , śmiało i otwarcie mówią o swoich talentach i zdolnościach.

            W tym roku klasa III stworzyła „Aleję kropkowej energii” , na której uczniowie zapisali hasła motywujące wszystkie osoby do działania i wiary we własne możliwości .

            Kropka, od której wszystko się zaczęło upiększyła teren przed szkołą.

             

            A Ty ? Czy odkryłaś / odkryłeś swój talent ?

             

            WIARA WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI, to pierwszy krok do sukcesu !!!

             

            Katarzyna Furman

          • Wrześniowy powrót w ZSP w Ocicach

          •             Wyjątkowo nie 1 września, a trzy dni później uczniowie przekroczyli próg szkoły, by po dwóch miesiącach odpoczynku ponownie zasiąść w szkolnych ławkach. Tym samym uroczyście zaczął się rok szkolny 2023/2024.

                        W ZSP w Ocicach akademię rozpoczęło powitanie pierwszoklasistów, którzy mieli okazję oficjalnie przedstawić się całej społeczności szkolnej. Każdy z nich został nagrodzony gorącymi oklaskami za niełatwe zadanie, czyli zaprezentowanie się na scenie w towarzystwie nowych kolegów oraz wychowawczyni.

                        W części oficjalnej głos zabrała Wicedyrektor ZSP w Ocicach – Pani Monika Drozd, która w ciepłych słowach powitała zebranych oraz przekazała życzenia owocnego roku szkolnego zarówno uczniom, jak                i rodzicom. Szczególnie wiele słów otuchy Pani Wicedyrektor skierowała do uczniów klasy I, dla których to szczególnie ważny moment, który rozpoczyna długą drogę po kolejnych etapach edukacji.

                        Równie serdecznie pod adresem najmłodszych – pierwszoklasistów oraz ,,zerówkowiczów” – wypowiedziała się Pani Zenona Słobodzian, Dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Szkół w Bolesławcu, gość honorowy uroczystości. Pani Dyrektor całej społeczności szkolnej życzyła udanego i spokojnego roku szkolnego, nadmieniając, iż częścią codzienności edukacyjnej są także różnego rodzaju wyzwania, z którymi przychodzi się uczniom, rodzicom i nauczycielom mierzyć. Ważne, by te zmagania oparte były o współpracę, bo jest to czynnik mocno wspomagający realizację założeń edukacyjno – wychowawczych. Nie zabrakło także gratulacji pod adresem nauczycieli za wysoki wynik egzaminu ósmoklasisty oraz zachęty do dalszego rozwijania kompetencji uczniowskich na tym i wyższym poziomie.     

                        W części artystycznej uczniowie prowadzący uroczystość skierowali także mnóstwo życzeń samych sukcesów pod adresem swoich kolegów i koleżanek, uświadamiając im, iż rok szkolny ma to do siebie, że zawsze się kończy… Zabawne dialogi, przetykane grą na instrumentach zdolnych uczniów z klasy II i V, przywołały na twarze lekko strapionych uczniów szerokie uśmiechy.

                        Akademia zakończyła krótkim odwołaniem do historii i przypomnieniem tragicznych wydarzeń z września 1939 roku, kiedy to atakiem hitlerowskich Niemiec na polską placówkę na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Zebrani oddali jej ofiarom cześć minutą ciszy. Przejmująca recytacja oraz jej akompaniament na saksofonie podkreśliły refleksyjny wydźwięk tego fragmentu uroczystości.

                 Z uśmiechem i nutką zadumy społeczność ZSP w Ocicach wchodzi w nowy rok szkolny, wierzymy, że będzie obfitował w małe i duże radości, czego wszystkim serdecznie życzymy!

             

             

                                                                                            Edyta Sienkiewicz

          • Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023

          • Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz

            pożegnanie uczniów klasy VIII, które odbędzie się 23 czerwca o godzinie 9:00

            w Domu Ludowym w Ocicach.

          • Ogólnopolski konkurs na plakat „SŁOWA mają moc”

          • Uczennica kl. VI Maria Siemaszko zajęła I miejsce w ogólnopolskim  konkursie pt. "Słowa mają moc" w kategorii wiekowej klas 4 – 8 szkół podstawowych pod patronatem Fundacji Pozytywni.pl oraz Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. 

             

            Serdecznie gratulujemy !! Życzymy dalszych sukcesów :) 

          • Projekt: ,,Każdy inny- wszyscy równi”

          • Uczniowie klasy I w roku szkolnym 2022/2023 zrealizowali projekt edukacyjno- społeczny ,,Każdy inny- wszyscy równi”.  

            Wspólnie wykonaliśmy następujące zadania:

            • Obchody dnia Osób Niesłyszących wraz z elementami nauki języka migowego;
            • Obchody Międzynarodowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego- „zielony dzień”;
            • Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych;
            • Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych;
            • Światowy Dzień Braille'a - warsztaty sensoryczne, wielozmysłowe poznawanie świata,
            • Zajęcia praktyczne, dotyczące pomocy osobom chorym na padaczkę;
            • Światowy Dzień Zespołu Downa -,,Dzień Kolorowej Skarpetki”;
            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - ,,Zaświećmy na niebiesko”;
            • Konkursu szkolny ,,Logo osób z niepełnosprawnością”;
            • Dzień Walki z dyskryminacją osób Niepełnosprawnych – elementy arteterapii;

            Efekty:

            • promowanie otwartości na potrzeby innych,
            • budowanie wiary uczniów we własne możliwości, poczucia własnej wartości,
            • rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych poprzez warsztaty, odgrywanie scenek, bajkoterapię, rozmowy kierowane, zabawy dydaktyczne,
            • nauka radzenia sobie w danych sytuacjach społecznych,
            • rozwijanie świadomości o potrzebach, ograniczeniach innych osób,
            • wzbudzanie u uczniów postawy tolerancyjnej, uwrażliwienie na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

             

             

             

            Ewelina Ostrycharz

          • Dzień Dziecka

          • W dniu 1 czerwca Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ocicach odwiedziła Drużyna Rycerska Syrokomla.
            W tak ciepły, słoneczny i wyjątkowy dzień była to miła niespodzianka dla przedszkolaków i uczniów klas I-III.

            Podczas spotkania dzieci miały okazję uczestniczyć w pokazie walk rycerskich
            i wysłuchać opowieści o rycerzach, którą zaprezentował pan Paweł. Dobry i zły rycerz, kat, giermek świetnie spisali się w swoich rolach.

            Uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat budowy i funkcji hełmów z XIV wieku, zapoznali się z budową i historią miecza, dowiedzieli się, czym jest heraldyka i jak wygląda herb Syrokomla. Uczniowie i nauczyciele z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawostek z życia rycerzy w czasach średniowiecza. Wszyscy byli zachwyceni opowieściami przedstawicieli bractwa.

            Każdy miał okazję potrzymać mieć, założyć hełm i zadać rycerzom nurtujące go pytania. Wszyscy byli bardzo ciekawi, jak w dawnych czasach żyli rycerze, co jedni, czy mieli czas na odpoczynek ? Najbardziej ciekawiło dzieci, czy zbroja rycerska jest wygodna i na własne oczy mogli przekonać się , że sprawni rycerze czują się w niej jak w dresie 😉, choć nie do końca wszyscy w to uwierzyli.

            Czas spędzony z Drużyną Rycerską Syrokomla był bardzo miłym i cennym doświadczeniem.

            Wszystkim DZIECIOM tym małym i tym dużym w dzisiejszym dniu życzymy, żebyście :

            • Mieli prawo głosu;
            • Spełnili wszystkie marzenia
            • Zdobywali Świat
            • Mieli dużo siły
            • Sukcesu, który Was wzmocni;
            • Motywujcie innych do działania;
            • Byli tym , kim chcecie;
            • Pozwolili sobie na drobne przyjemności;
            • Byli dla siebie wsparciem !

            Katarzyna Furman

          • STRAŻNICY LASÓW Z ZSP W OCICACH

          • STRAŻNICY LASÓW Z ZSP W OCICACH

            Uczniowie klas I-III kolejny raz wzięli udział w II edycji akcji Giga Lurka dla Strażników Lasów. Każdego roku w naszym kraju mamy do czynienia z pożarami lasów. Większość z nich została wywołana z winy człowieka ! Całe szczęście, że nad bezpieczeństwem lasów czuwają wspaniali ludzie STRAŻACY i LEŚNICY. Jednak ogrom wspaniałych ludzi, animatorów, organizacji pozarządowych, środowisk,
            firm i instytucji świadomych zagrożeń jakie niosą pożary lasów ich w tym wspiera. Udział w akcji dał uczniom możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą złe postępowanie ludzi, które przyczynia się do zwiększenia liczby pożarów. Dzieci wiedzą , jak postępować, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków, oraz jak zachować się w przypadku wystąpienia pożaru lasu. Akcja miała na celu zebranie laurek od dzieci z całej Polski dla Strażników Lasów. Dzięki temu powstała jedna GIGA Laurka, którą uczniowie wręczyli Strażakom z OSP Ocice.

            Podczas wizyty  w OSP w Ocicach uczniowie poznali od podszewki profesjonalne wyposażenie wozu strażackiego, jakim dysponuje jednostka. Pan Kamil Radziński dokładnie przedstawił zastosowanie wielu sprzętów i opisał sytuacje, w których jest konieczne ich użycie. Oprócz dokładnej analizy wozu strażackiego i jego zawartości, uczniowie zwiedzili remizę strażacką .

            Bardzo ważną informacją, którą dzieci miały przekazać swoim rodzicom w domu, była informacja dotycząca konieczności czyszczenia kominów w domach. Takie czyszczenie powinno odbywać się cztery razu do roku (najlepiej co 3 miesiące) 
            lub w przypadku pieców na paliwo płynne lub gazowe dwa razy w roku (jesienią i wiosną).

            Utrwalenie wiadomości o postępowaniu w razie pożaru z panem strażakiem, na pewno pozostanie w pamięci każdego uczestnika zajęć.

            W tym roku po raz pierwszy dzień 29 maja został oficjalnie ogłoszony Dniem Strażników Lasów.

            Każdy z nas, kto mądrze i odpowiedzialne zachowuje się w lesie, może śmiało uznać siebie za jednego z pośród wielu Strażników Lasów !

            Pamiętajmy, że lasy są „fabryka tlenu”, w których żyją tysiące gatunków roślin i zwierząt, a my ludzie uwielbiamy spędzać w nim swój wolny czas. Bądźmy odpowiedzialni i rozważni !

            Wszystkim Strażnikom Lasów składamy najwyższe wyrazy uznania i szacunku za odpowiedzialną i niebezpieczną służbę ! Dziękujemy !

            Katarzyna Furman 

          • Konkursy szkolne w klasach I-III

          • Konkursy szkolne w klasach I-III

            W kwietniu i maju odbyły się w naszej szkole następujące konkursy :

            1. Konkurs plastyczny pt.  „LOGO Osób Niepełnosprawnych”;

            2. Konkurs na najpiękniejszą Kapliczkę Maryjną;

            3. Konkurs plastyczny pt. „Ziemia- nasza planeta”;

            4. Konkurs pt. „Mistrz pięknego pisania”.

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkich uczniom, którzy wzięli udział w powyższych konkursach.

            Wasza kreatywność i efektywność Waszej pracy nie zna granic !

            Największe podziękowanie kierujemy do Sponsorów, którzy ufundowali nagrody, oraz przekazali nagrody
            w postaci rzeczowej . Serdecznie dziękujemy :

            Panu Zdzisławowi Krzemińskiemu – K.A.M Kopalnia Kraszowice

            Panu Zdzisławowi Karabanowi – Usługi Budowlane  Zdzisław Karaban

            Pani Monice i Zbigniewowi Pawlikowskim – Rośliny Kraszowice

            Księdzu Andrzejowi Kulickiemu

            Róży Różańcowej Męskiej Stanisława Stachowiaka z Ocic

             

            Człowiek jest wielki
             nie przez to, co posiada,

             lecz przez to kim jest;

            nie przez to, co ma,

            lecz przez to,

            czym dzieli się z innymi.

            Św. Jan Paweł II

             

            Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach szkolnych.

            Wychowawcy klas I-III

          • Uczniowie klasy II z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida- Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

          • We wtorek 16 maja uczniowie klasy II ZSP Ocice mieli okazję po raz kolejny gościć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida- Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

            Jak za każdym razem na dzieci czekała moc atrakcji.

            Swoją ciekawą przygodę uczniowie zaczęli od samodzielnych doświadczeń w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności tzw. SOWA.  W tym miejscu czekały na uczniów eksponaty interaktywne, z którymi obcowali. Zbliżenie na cień, którzy przyjmował różne kolory, rowerowe przekręty, mistrzowie szybkiego zapamiętywania, wyścigi walców, krocząca sprężyna, idealna asymetria, rysowanie w lustrze, obrotowe lustra, wiszące piłki oraz usypywanie mapy to zadania, których mogli doświadczyć uczniowie . Najwięcej radości przyniosło usypywanie mapy za pomocą piasku kinetycznego i wywoływanie deszczu.

            Po zabawie z interaktywnymi urządzeniami, przyszedł czas na  Majsternię. Pani Katarzyna miała szczególne wyzwanie dla klasy – stworzenie na tablicy magnetycznej toru przeszkód dla małej piłeczki, która miała przyczynić się do zburzenia zbudowanej ścieżki domina z drewnianych klocków. Była to praca zespołowa i każdy zespół wykazał się pomysłowością, kreatywnością i precyzją.  Konstruowanie przyniosło wszystkich wiele emocji i doskonaliło cechę  , jaką jest cierpliwość w dużym tego słowa znaczeniu 😉

            Kolejną atrakcją były zajęcia biblioteczne. Dzieci z ciekawością wysłuchały krótkiego opowiadania pt. „Biblioteka Astrid” M. Widmark, oraz samodzielnie opowiedziały historię na podstawie kart z gry DIXIT.

            Na zakończenie cudownego dnia , korzystając z programu Zgrana Biblioteka, uczniowie poznali wiele ciekawych gier planszowych i nie tylko . Jest to świetny sposób spędzania wolnego czasu z rodzinom, przyjaciółmi, w zamian za czas spędzony przed monitorem, ekranem lub smartfonem.

            Zajęcia w Centrum Wiedzy w Bolesławcu to ciekawe doświadczenie i mnóstwo radości, czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.