My też byliśmy dziećmi
Pierwszy czerwca dzień radosny
kwitną kwiatki, słońce świeci...
W dniu tak pięknym i wspaniałym
życzymy Wam sercem całym
moc uśmiechu i radości
szczęścia, zdrowia, pomyślności.
Bardzo tęsknimy za Wami.
My też byliśmy dziećmi
Pierwszy czerwca dzień radosny
kwitną kwiatki, słońce świeci...
W dniu tak pięknym i wspaniałym
życzymy Wam sercem całym
moc uśmiechu i radości
szczęścia, zdrowia, pomyślności.
Bardzo tęsknimy za Wami.
Szanowni Rodzice, drogie Dzieci, Nauczyciele
Informujemy, że decyzją organu prowadzącego od dnia 1 czerwca 2020r. wszystkie Przedszkola w Gminie Bolesławiec, w tym Przedszkole Publiczne w Ocicach, wznawiają swoją działalność. Dlatego, zwracamy się do Państwa z prośbą, by osoby, które zmieniły swoje zdanie dotyczące przyprowadzania dziecka do Przedszkola Publicznego w Ocicach
jak najszybciej powiadomiły o tym fakcie Panie wychowawczynie lub dyrektora szkoły poprzez telefon do sekretariatu: 75 736 12 45 lub email: szkolaocice@op.pl . Przypominamy, że sale przedszkolne są przygotowane zgodnie z obecnymi wymogami również zajęcia będą się odbywać zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, w reżimie sanitarnym według
wytycznych GIS.
WAŻNE!!!
Z poważaniem
Dariusz Wojtowicz
Dyrektor
Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ocicach
Żyj nam Mamo wiele lat,bo bez Ciebie smutny świat.Bądź szczęśliwa i radosna,niechaj w Twoim sercu zawsze gości wiosna.Uśmiechaj się do świata,on Ci umili Twego życia lata.Kocham Cię Mamo !
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice
Zgodnie z dodatkowymi wytycznymi MEN, MZ i GIS dla dyrektorów i nauczycieli
w związku z możliwością organizacji konsultacji na terenie szkoły z dnia 14.05.2020r. uprzejmie informuję, że:
w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Ocicach umożliwiamy uczniom naszej szkoły udział w konsultacjach nadal w formie online, na odległość lub na terenie szkoły.
Równocześnie informujemy, że utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej zarówno dla uczniów, których rodzice i opiekunowie zdecydują się
na posłanie swoich dzieci do szkół na konsultacje, jak i dla uczniów pozostających
w domach. Przygotowaliśmy wytyczne, w formie procedur wejścia na teren placówki
w celu stworzenia bezpiecznych warunków w reżimie sanitarnym organizowania konsultacji na terenie szkoły.
Na podstawie:
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia 2020 r.
z aktualizacją z dnia 4 maja 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3; Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna, konsultacje w szkole i rewalidacja w szkole z dnia 15 maja 2020 r. oraz wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59, oraz z 2020r. poz. 322, 374 i 567)
1.
OGÓLNE INFORMACJE
Pandemia choroby COVID-19, wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2, opanowała świat,
w tym także Polskę. Dlatego wszyscy powinniśmy więc znać symptomy choroby i wiedzieć,
co robić, gdy zaobserwujemy je u siebie lub kogoś z naszych bliskich. Każdy z nas może zrobić wiele, by zminimalizować ryzyko tej choroby.
Jakie są symptomy choroby COVID-19?
Trzy najbardziej charakterystyczne objawy koronawirusa – według WHO – to:
Do rzadszych symptomów należą:
Ponieważ jednak powyższe objawy są bardzo zbliżone do tych, jakie daje grypa lub zwykłe przeziębienie, próbując samodzielnie się diagnozować, warto odpowiedzieć na dwa dodatkowe pytania:
Jak szybko pojawiają się objawy?
Symptomy choroby stają się zwykle widoczne między 2 a 10 dniem po kontakcie z nosicielem. Ten czas może wydłużyć się jednak nawet do 24 dni. Czynnikiem, który dodatkowo i znacznie utrudnia kontrolę nad wirusem jest fakt, że nosicielem wirusa może być także osoba, która sama nie zachorowała, a zatem nie zdradza żadnych symptomów.
Jak samemu poddać się kwarantannie?
Jeżeli uważasz, że istnieje ryzyko, że jesteś nosicielem wirusa, ale nie masz możliwości skontaktowania się z lekarzem, możesz zorganizować sobie kwarantannę we własnym zakresie.
W tym celu:
Jak chronić się przed koronawirusem?
Podobnie, jak grypa, także koronawirus COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Gdy zakażona osoba kichnie lub zakaszle, kropelki śliny zawierające wirusa lądują na otaczającej go powierzchni. Stamtąd przedostają się na dłonie innych ludzi, a potem do ich organizmów, gdy ci pocierają oczy, dotykają nosa lub ust.
Dlatego najważniejsza zasada zapobiegania zarażenia się koronawirusem brzmi:
MYJ RĘCE! (z ilustrowana instrukcja mycia rąk, zakładania maseczki i zakładania jednorazowych rękawic w załączeniu)
Poza tym:
2.
ORGANIZACJA OPIEKI W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM W OCICACH
Procedura przyprowadzania dziecka do przedszkola w okresie stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2
Ze względu na uruchomienie placówki w reżimie sanitarnym wprowadzam dodatkowe procedury przyprowadzania dziecka do przedszkola, w oparciu o § 4d rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410, z późn. zm. ) oraz wytycznych GIS z dnia
15 maja 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki na dziećmi do lat 3, szkół i jednostek opiekuńczo wychowawczych a także rekomendacji MZ i MEN.
Salę, w której przebywają dzieci należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę a fakt ten nauczyciel potwierdza podpisem na karcie monitorującej – /załącznik 4/.
3.
ORGANIZACJA OPIEKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ I SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. J. KUKUCZKI W OCICACH
Ze względu na uruchomienie placówki w reżimie sanitarnym wprowadzam dodatkowe procedury przyprowadzania dziecka do przedszkola, w oparciu o § 4d rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410, z późn. zm. ) oraz wytycznych GIS z dnia
15 maja 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki na dziećmi do lat 3, szkół i jednostek opiekuńczo wychowawczych a także rekomendacji MZ i MEN.
1. Organizacja opieki w szkole
a. Wszyscy pracownicy Szkoły zobowiązani są do szczególnej dbałości o higienę
i profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych. Do placówki nie powinni przychodzić nauczyciele i inni pracownicy, którzy są chorzy.
b. Zaleca się regularne mycie rąk a opiekunowie zobowiązani są do przypominania dzieciom
o prawidłowym myciu rąk – szczególnie po przyjściu do szkoły, przed posiłkami, po powrocie ze świeżego powietrza, skorzystaniu z toalety.
c. Ze względu na zapewnienie odpowiedniego poziomu reżimu sanitarnego, maksymalna liczebność grupy, która powinna przebywać w jednej sali wynosi 12 osób. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż
o 2 osoby.
d. Salę, w której przebywają dzieci należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę a fakt ten nauczyciel potwierdza podpisem na karcie monitorującej – /załącznik 4/.
e. Rodzice mogą przebywać na terenie szkoły jedynie w wyznaczonym obszarze – korytarzu szkolnym – obowiązuje zasada jeden rodzic z dzieckiem na 15 m2. Pozostali rodzice przyprowadzający lub odbierający dziecko czekają na zewnątrz placówki.
f. Zgodnie z zaleceniami na terenie szkoły należy ograniczyć do minimum przebywanie osób trzecich, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (między innymi: tylko osoby zdrowe, osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk).
g. Wszystkie osoby dorosłe wchodzące do szkoły są zobowiązane dokonać dezynfekcji rąk płynem znajdującym się przy wejściu do budynku.
h. Nie należy organizować wyjść poza teren szkoły.
i. W szkole wyznaczone zostaje pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: gabinet logopedy. Miejsce izolacji jest wyposażone w niezbędny zestaw sprzętu ochronnego.
j. Wszystkie pomieszczenia, sprzęty, zabawki, powierzchnie płaskie i dotykowe (poręcze, klamki, wyłączniki światła, uchwyty, blaty) w salach, łazienkach i ciągach komunikacyjnych w których przebywają dzieci i opiekunowie, są codziennie czyszczone
i dezynfekowane. Czynności te są monitorowane i potwierdzane podpisem w tabeli – /załącznik nr 5/
k. Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki są zamknięte .Wejścia do szkoły lub Sali gimnastycznej sygnalizuje się ogólnym dzwonkiem.
l. W czasie podwyższonego reżimu sanitarnego Szkoła Podstawowa im. J. Kukuczki w Ocicach zapewnia dzieciom opiekę w godzinach 7.00 – 16.00.
ł. Zajęcia specjalistyczne stacjonarne z zakresu PPP odbywać się będą w gabinecie pedagoga, na Sali gimnastycznej, w godzinach ustalonych z dyrektorem szkoły. Rodzic/ opiekun prawny doprowadza dziecko tylko do wiatrołapu, nie wchodzi na korytarz.
m. Zajęcia indywidualne lub grupowe dla ucznia/ uczniów odbywają się tylko i wyłącznie po podpisaniu przez rodzica wszystkich załączników do w/w procedury.
2.Zalecenia dla rodziców
1.Rodzice zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w szkole. Zobowiązanie do ich przestrzegania potwierdzają podpisem w oświadczeniu – załącznik nr 6
2.Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, poprzez zapoznanie się i złożenie deklaracji - załącznik nr 1.
3.Do szkoły rodzice przyprowadzają tylko dziecko, które nie ma objawów chorobowych. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do placówki i poinformować rodzica o konieczności udania się na konsultacje lekarskie.
4.Nie posyłają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
5.Tylko jedna osoba przyprowadza dziecko do szkoły i przychodzi tylko z dzieckiem mającym pozostać w placówce.
6.Rodzice przyprowadzają dzieci do szkoły w godzinach: 7.00 – 8.00. Przyprowadzający i odbierający dzieci z placówki sygnalizują przybycie przy pomocy dzwonka. Do budynku szkoły wchodzi jeden rodzic i jedno dziecko, pozostali rodzice oczekują na zewnątrz z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Zajęcia specjalistyczne na terenie placówki mogą odbywać się w innych ustalonych z dyrektorem godzinach.
7.Rodzic/opiekun zobowiązany jest do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników placówki, jak i innych dzieci i ich rodziców, wynoszący min. 2 metry.
8.Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualną osłonę ust i nosa
w drodze do i z szkoły. Z chwilą wejścia do placówki rodzic zabiera maseczkę do domu.
9.Rodzice zapewniają sobie rękawiczki w celu zasygnalizowania przez dzwonek/ domofon przyjścia do placówki.
10.Przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły rodzice zobowiązani są do zmierzenia dziecku temperatury.
11.Wyjaśniają dziecku, że nie może zabrać do instytucji zabawek i innych przedmiotów.
12.Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa
i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
13.Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.
14.Rodzice/opiekunowie są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów ze szkoły.
III. Procedury zachowania i działania w Szkole Podstawowej im. J. Kukuczki
w Ocicach w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem COVID 19
a. Nauczyciel bezzwłocznie powiadamia pracownika sekretariatu.
b. Pracownik sekretariatu bezzwłocznie odizolowuje dziecko do tzw. IZOLATORIUM - wyznaczonego pomieszczenia (gabinet logopedy).
c. Bezzwłocznie zabezpiecza się w: przyłbicę, fartuch ochronny, maskę i rękawiczki.
d. Pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
e. Zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji. który kieruje do pomocy odpowiednio zabezpieczonego w sprzęt ochronny nauczyciela.
f. Pracownik sekretariatu zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji a w razie złego stanu dziecka służby medyczne.
g. Dyrektor zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, organ prowadzący
i organ nadzoru pedagogicznego.
a. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów poza szkołą, nie przychodzi do pracy, pozostaje w domu, telefonicznie powiadamia o tym stosowne służby i dyrektora szkoły.
b. Jeśli podejrzenie wystąpiło na terenie szkoły , pracownik zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia - IZOLATORIUM.
c. Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, fartuch ochronny, maskę i rękawiczki.
d. Zapewnia opiekę uczniom, którzy przebywają na terenie szkoły i przedszkola, dba o zachowanie bezpieczeństwa i spokoju podczas oczekiwania na decyzje odpowiednich służb.
e. Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służy, które podejmują dalsze kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
f. Powiadamia o wystąpieniu zagrożenia rodziców i pracowników placówki, którzy aktualnie przebywają poza nią.
Ocice, 15 maj 2020r. ....................................
/ podpis dyrektora/
zanowni Państwo,
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Dokument uwzględnia niektóre z uwag, które napłynęły do MEN w trakcie konsultacji społecznych.
Harmonogram został dostosowany do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
W załączeniu przekazuję Państwu terminy postępowania rekrutacyjnego oraz komunikat MEN w tej sprawie. Proszę o zapoznanie się z tymi informacjami oraz przekazanie wszystkim zainteresowanym.
Materiały są dostępne także na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-20202021.
Załączniki:
Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021 – plik w wersji word
Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021 – plik pdf
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 – komunikat MEN
W załączniku dodatkowo przesyłamy - zaktualizowany o nowe terminy - informator na temat procedury postępowania rekrutacyjnego.
Z poważaniem
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu
Starostwa Powiatowego w Bolesławcu
Uczestnicy konkursu mają za zadanie wybranie jednej z dostępnych ilustracji, pokolorowanie jej, a następnie przesłanie na adres marketing@pzla.pl. Termin nadsyłania prac mija o godzinie 20:00 22 maja 2020 roku, a w tytule wiadomości należy wpisać Konkurs Pokoloruj nasz świat. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Konkurs prowadzony jest w dwóch grupach wiekowych (do 10 lat oraz w przedziale od 11 do 16 lat). Obrazki i regulamin dostępne są na stronie: http://www.lekkoatletykadlakazdego.pl/slider/1463,konkurs?fbclid=IwAR1OYpz7yK3UmhJjIqJmykqHY2BPNF-BlxqtNDZ-KnkL2EbAmG18UNVVCvY
Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 r.
Opracowany dokument został podzielony na sześć sekcji, w których kolejno przedstawiono m.in.:
Dokument zawiera wiele wytycznych, z których część musi być wdrożona obligatoryjnie, a część ma formę możliwych rozwiązań, z których dyrektor szkoły, ośrodka lub placówki wybiera te, które można wprowadzić w danej jednostce.
Wśród wytycznych, które są obowiązkowe, podkreślone zostały w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym:
W wytycznych znalazły się również m.in. szczegółowe instrukcje dotyczące przeprowadzania:
oraz wiele innych wskazań dotyczących rekomendowanego sposobu postępowania w sytuacjach szczególnych, np. zdających, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką.
Wprowadzenie rozwiązań opisanych w wytycznych będzie pociągało za sobą konieczność wprowadzenia zmian administracyjnych, technicznych np. w systemach informatycznych służących do zorganizowania egzaminów oraz przyjęcia w 2020 r. szczególnych rozwiązań związanych z przeprowadzaniem egzaminów. Najważniejsze z tych zmian zostały wskazane w dokumencie w specjalnych polach.
Dodatkowo w wytycznych specjalnym symbolem oznaczono informacje, które zaleca się przekazać zdającym na kilka dni przed egzaminem, np. na stronie internetowej szkoły oraz informacje, które powinny zostać ponownie przekazane zdającym w dniu egzaminu.
Oprócz dokumentu przygotowaliśmy również plakat z najważniejszymi informacjami dla zdających, który dyrektor szkoły będzie mógł opublikować na stronie internetowej szkoły lub wydrukować i umieścić w widocznym miejscu.
Przypomnijmy, że zgodnie z ogłoszonym harmonogramem egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/pomieszczeń kuchni, jadalni, innych pomieszczeń zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.
* Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać m. in. następujące założenia:
* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
[1] Jednak nie więcej niż liczba uczniów określona zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639).
Od poniedziałku, 18 maja br. uruchamiamy kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. Przywracamy również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. W kolejnych tygodniach przywrócimy zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej, umożliwimy realizację praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.
Już od początku najbliższego tygodnia otwieramy schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Wznowiona zostanie także działalność młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury oraz innych placówek tego typu. Wróci również możliwość prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi, które mają opinię lub orzeczenie o konieczności takich zajęć. Ponadto dajemy możliwość realizowania zajęć praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych oraz zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia.
Słuchacze ostatnich semestrów szkół policealnych będą mieli możliwość realizowania zajęć praktycznych, które nie mogły odbywać się na odległość. Warunkiem jest spełnienie przez szkołę określonych wymagań. Przede wszystkim konieczna jest zgoda słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Zajęcia praktyczne muszą być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż.
Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.
Uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, będą mogli realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy:
Chodzi o te zajęcia praktyczne, których nie można realizować na odległość. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Przede wszystkim wymagana jest zgoda ucznia, a w przypadku ucznia niepełnoletniego – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Należy przy tym uwzględnić odrębne przepisy dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.
Od 4 maja br. uczniowie technikum mają możliwość skorzystania z dodatkowych form realizacji praktyk zawodowych. Od 25 maja br. uczniowie III klas technikum, będą mogli skorzystać także z praktyk realizowanych u pracodawców. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Uczestnicy praktyk powinni wyrazić zgodę na udział, a pracodawca musi zachować zasady bezpieczeństwa związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.
W związku z przywróceniem możliwości prowadzenia rehabilitacji ruchowej czy fizjoterapii będzie można prowadzić zajęcia specjalistyczne w jednostkach systemu oświaty.
Od poniedziałku, 18 maja br. przywracamy możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.
Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych.
Otwarte będą schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Do funkcjonowania w trybie stacjonarnym wracają placówki, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów. Mowa tu o młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży, ogniskach pracy pozaszkolnej oraz placówkach specjalistycznych.
Placówki te realizują systemowo zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne. Pełnią też rolę wspomagającą rodziny w funkcji opiekuńczej nad dziećmi. Stąd decyzja o powrocie tych jednostek systemu oświaty do pracy stacjonarnej.
Placówki te będą funkcjonowały w określonym reżimie sanitarnym.
Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia.
Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne.
Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.
W kolejnych tygodniach będziemy sukcesywnie wydawać stosowne rozporządzenia oraz przekazywać wytyczne sanitarne dotyczące organizacji zajęć w szkołach i placówkach oświatowych.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021, terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych – to główne kwestie ujęte w projekcie harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Dziś, 8 maja br. przekazujemy go do konsultacji. Na opinie dotyczące proponowanych terminów czekamy do 13 maja br. Zachęcamy do udziału w konsultacjach.
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 do szkół dla dorosłych, branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.
UWAGA! W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki, można składać elektronicznie.Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego terminu tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne (do 31 lipca).
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 15 czerwca 2020 r. do 4 sierpnia 2020 r., z wyjątkiem:
oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane będą do dnia poprzedzającego przeprowadzenie w I terminie, odpowiednio sprawdzianu kompetencji kierunkowych, predyspozycji językowych, kompetencji językowych i prób sprawności fizycznej, o których mowa w pkt. 3-5 harmonogramu. Dyrektor szkoły określa szczegółowy termin sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, sprawdzianu kompetencji językowych, sprawdzianu predyspozycji językowych oraz prób sprawności fizycznej.
UWAGA! W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki, można składać elektronicznie.
Termin składania świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminuDo 4 sierpnia 2020 r. należy złożyć uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty (może być także wersja elektroniczna)
Termin ogłoszenia list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych12 sierpnia 2020 r. zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkół.
Termin ogłoszenia list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych19 sierpnia 2020 r. zostaną ogłoszone listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkół.
UWAGA! W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty listy z wynikami postępowania rekrutacyjnego zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych mogą być publikowane na stronach internetowych szkół.
Od 13 sierpnia do 18 sierpnia 2020 r. rodzice kandydata zakwalifikowanego do szkoły, muszą doręczyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu, o ile nie zrobili tego w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w terminie do 4 sierpnia br.
W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.
Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego. Jest to podyktowane brakiem możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu ustawowego tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne (art. 161 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, będą przyjmowani do tych szkół na podstawie decyzji dyrektora placówki (art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
Harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe.
Ze względu na duże znaczenie terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 przekazujemy projekt harmonogramu do konsultacji.
Uwagi i opinie prosimy przekazywać drogą elektroniczną na adres mailowy konsultacje_rekrutacja@men.gov.pl do 13 maja br. do godz. 12.00.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ocicach,
Przedszkole Publiczne w Ocicach
Szanowni Państwo,
Zgodnie z informacją podaną przez Pana Premiera Mateusz Morawieckiego
oraz informacją umieszczoną na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia
29 kwietnia 2020r. od 6 maja 2020r., po uzyskaniu zgody organu prowadzącego,
istnieje możliwość, w ograniczonej formie, otworzyć Przedszkole Publiczne w Ocicach.
Ze względu na wymogi epidemiologiczne dotyczące odległości pomiędzy osobami
i prawidłowej liczby osób w stosunku do wielkości pomieszczenia, w celu zapewnienia maksymalnych środków bezpieczeństwa, uprzejmie informuję, że o ile Przedszkole Publiczne w Ocicach zostanie otwarte z dniem 6 maja 2020r. liczba dzieci zostanie dostosowana do w/w przepisów. Informację dotyczącą zainteresowania Państwa posłaniem dziecka do przedszkola od 6.05.2020r. proszę jak najszybciej przekazać wychowawcom grup wraz z liczbą godzin, które dziecko spędzi w przedszkolu.
Przed podjęciem przez Państwa decyzji o wysłaniu swojego dziecka do przedszkola, bardzo proszę wziąć pod uwagę informacje zamieszczone na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, o tym że z przedszkola w pierwszej kolejności mogą skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu oraz to, że pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Zgodnie z wytycznymi GIS, przypomina się rodzicom/ prawnym opiekunom, że do przedszkola nie przyprowadza się dzieci z objawami chorobowymi. Do placówki nie można posłać także dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę!!!
Dodatkowo rodzic dziecka powinien:
- Przekazać wychowawcy/dyrektorowi istotne informacje o stanie jego zdrowia.
- Przekazać dyrektorowi szkoły informacji dotyczących zatrudnienia obojga rodziców.
- Zaopatrzyć swoje dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.
- Przyprowadzić do placówki dziecko ZDROWE – bez objawów chorobowych.
- Nie posyłać dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub
w izolacji. Wówczas wszyscy domownicy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
- Wyjaśnić dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
- Regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny osobistej.
- Podkreślać, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą
z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
- Zwrócić uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania.
Ze względu na bardzo ograniczone możliwości i trudne zadanie związane z zapewnieniem wszystkich środków związanych z wymogami GIS w imieniu własnym, wszystkich pracowników Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ocicach zwłaszcza
pracowników Przedszkola Publicznego w Ocicach, mając na uwadze bezpieczeństwo Państwa, Nasze a przede wszystkim Waszych dzieci bardzo proszę o przemyślaną decyzję związaną z posyłaniem dziecka do przedszkola i korzystanie z tej możliwości tylko w przypadkach naprawdę niezbędnych i koniecznych.
Kompletna informacja dotycząca funkcjonowania przedszkola zostanie przekazana zainteresowanym i umieszczona na stronie internetowej szkoły do dnia 5 maja 2020 r.
Dariusz Wojtowicz
Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego
w Ocicach
Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia.
Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.
Przypomnijmy, że w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Rozporządzenienowelizacja_rozporządzenia_MEN_-_COViD-19_(art_30b)_2404.pdf 0.14MBUzasadnienieuzasadnienie_do_4_nowelizacji_rozporządzenia_30b_2404.pdf 0.10MB
Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Drodzy @ktywni przyjaciele!!!
Jeśli nie możemy zrobić zawodów sportowych normalnie to zrobimy Mistrzostwa On-line w Skakaniu na Skakance w waszych domach! Mamy dla Was super szybką sportową konkurencję! Łapcie za skakanki i do dzieła!
Celem jest wykonanie jak największej ilości skoków na skakance w czasie 60 s i nie dłużej ?
Jedyny warunek jest taki, że w ciągu tych 60s zatroszczycie się, żeby ktoś nagrał filmik z waszym udziałem, bo inaczej nie będziemy mogli zobaczyć jak Wam poszło ? Można liczyć głośno ilość podskoków jak komuś tchu nie zabraknie albo kamerzysta pomoże.
Czas na przysłanie filmiku jest do 23.04.20 r. do godz. 12:00. Filmiki wysyłajcie w komentarzach do tego posta na stronie Grupy @ktywni w domu https://www.facebook.com/groups/1484126858428868 lub mailowo na adres: wojciech.szs@wp.pl (np. dla tych co nie mają konta na facebooku).
Dajcie znać wszystkim znajomym o naszych Mistrzostwach ? Niech zawodników będzie jak najwięcej! Bawmy się! Do wzięcia udziału w zabawie na naszej stronie FB zaprasza Mistrzyni Natalia Czerwonka
Zestaw ćwiczeń do domu
Przybory: koc, dywan, karimata
powodzenia i wytrwałości!!!
Uwagi wstępne:
1. Starajmy się ćwiczyć w stroju sportowym.
2. Przed ćwiczeniami wietrzymy pokój lub ćwiczymy przy otwartym/uchylonym oknie.
3. Wszystkie ćwiczenia wykonujemy starannie tak, jak na lekcjach wychowania fizycznego.
4. Sami się kontrolujemy podczas wykonywanych ćwiczeń.
5. W trakcie ćwiczeń słuchamy ulubionej muzyki.
6. Ćwiczymy minimum 5 razy w tygodniu lub więcej.
7. Warto przeczytać!!!. Tym razem o zasadach zdrowego odżywiania.
W środę 22 kwietnia o godz. 14:30 naszego czasu, Szkolny Związek Sportowy Dolny Śląsk i @V4Sport.Fundacja zapraszają na największą lekcję WF-u on-line w historii. Dołącz do wydarzenia i weź udział w ustanawianiu rekordu świata! Zajęcia potrwają około 40 minut i są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Jeśli podzielasz tę wizję na sport lub chcesz się podzielić swoją dołącz do społeczności @Vision4Sport.community.
WF Online poprowadzi nauczyciel WFu z Polski!
Ustanowienie rekordu oczywiście jest ważne, ale chcemy wykorzystać to przedsięwzięcie głównie do porozmawiania o aktywności fizycznej w tych trudnych czasach.
Zapraszamy na https://www.facebook.com/events/1080597062310488/
Przypomnijmy, że w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, zmieniliśmy przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Określiliśmy również zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyliśmy możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.
Organizując kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.
Dyrektor musi również ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor określa też formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.
Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (w szczególności platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.
W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
W związku z pandemią koronowirusa od 12 marca zostały zawieszone wszystkie zajęcia w projekcie aż do odwołania.
Powered by aSc EduPage