Szanowni Państwo
Na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawnych uprzejmie przypominam, że decyzję o ubezpieczeniu dziecka od NNW podejmuje rodzic i on sam ubezpiecza swoje dziecko. Szkoła nie ubezpiecza i nie pośredniczy w ubezpieczaniu dzieci.
W załączeniu informacja ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jednakże, na końcu tej informacji, możemy Państwu udostępnić linki do firm ubezpieczeniowych, które zwracają się do szkoły z ofertami ubezpieczeń dzieci od NNW.
Podkreślam jednak, że nie zgłaszacie się Państwo do sekretariatu, wychowawców lub dyrektora w tej sprawie, ponieważ jest to Państwa indywidualna decyzja.
Proszę o dokładne zapoznanie się z niżej przedstawionym stanowiskiem MEN i ograniczeniami dla dzieci, których rodzice nie ubezpieczą lub nie dostarczą informacji o ubezpieczeniu.
Dariusz Wojtowicz
Dyrektor ZSP
Ocice
Ubezpieczenie uczniów w szkołach i placówkach oświatowych – informacja MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że w obecnym stanie prawnym nie ma regulacji ustanawiających obowiązkowe ubezpieczenia w odniesieniu do działalności szkół i placówek oświatowych, z wyjątkiem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia w sytuacji, w której szkoła organizuje wycieczkę zagraniczną[1] lub wypoczynek za granicą[2] (samodzielnie lub we współpracy z przedsiębiorcami zajmującymi się działalnością turystyczną).
Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Może być zawarta wyłącznie z woli rodziców i przez rodziców.
Przepisy ustawy Prawo oświatowe[3] nie upoważniają dyrektora szkoły, jak również innych organów szkoły, do podejmowania czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz uczniów. Także rady rodziców nie mają upoważnienia prawnego do zawierania jakichkolwiek umów, w tym umów ubezpieczenia grupowego NNW. Mogą jednak wnioskować do organu prowadzącego we wszystkich sprawach szkoły, w tym również w sprawach dotyczących ubezpieczenia[4].
To rodzice rozstrzygają, czy należy w szkole ubezpieczyć dziecko i od nich zależy przyjęty sposób procedowania wyboru ubezpieczyciela oraz wybór oferty. Należy jednak pamiętać,
o ograniczeniu dostępu dla dziecka nie ubezpieczonego, do poszczególnych form działalności placówki np. wycieczka szkolna krajowa, wycieczka klasowa, zawody sportowe itp.
Uwaga: informacja przygotowana na podstawie pisma MEN
nr DWKI-WPB.513.168.2019.BN z 1 października 2019 r.
Podstawa prawna:
[1] – §15 rozporządzania Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. poz. 1055),
[2] – Art. 92c ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481),
[3] – ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz.1148, ze zm.),
[4] – zgodnie z art. 84 ust.1 ustawy Prawo oświatowe.
Oferty ubezpieczeń dostarczone do szkoły:
- AVIVA https://twojedziecko.aviva.pl/start/?token=D3C144A163A671D3D54C507493B34ADD2B20FB75A85FCCA49F91C4C4873AA317
- GENERALI- ubezpieczenie NNW dedykowane dla dzieci i młodzieży od 7 do 25 roku życia
- Compensa TU SA Wybór oferty i płatność poprzez stronę szkola.compensa.pl (hasło: 809693)
- Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. https://lp.nn.pl/abi2021v1?utm_source=onet&utm_medium=cpc&utm_campaign=abi_20210902_onet&utm_content=onet_landing1