Piżamowo w przedszkolu, czyli przedszkolaki wspierają akcję "Dzień piżamy"
Dzień Piżamy ze sportem w tle
- 17
Przedstawiamy Wam fotorelację z połączonych obchodów Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego oraz Dnia w Piżamie. Oj, działo się w naszej szkole! Od rana po szkolnych korytarzach przechadzały się grupy uczniów w strojach sypialnianych, co było wyrazem solidarności z dziećmi przebywającymi na oddziałach onkologicznych w całej Polsce. Poza tym symbolicznym gestem, który sprawił, tak na marginesie, mnóstwo frajdy uczniom, przez cały dzień trwała zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy dziecięcym szpitalom. Z dumą możemy się pochwalić, że nasi uczniowie mają ogromne serca, gdyż udało się zebrać do puszki ponad 600 zł, co uważamy za piękną kwotę 😊 Po klasowych pogadankach na temat istoty pomagania naszym chorym rówieśnikom oraz o wadze zdrowych relacji wśród rówieśników, cała piżamowa brać udała się do sali gimnastycznej, by w luźnych uniformach pościelowych wziąć udział w aktywnych zmaganiach, inaugurujących formalnie Szkolny Rok Sportowy. I trzeba stwierdzić obiektywnie, że poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Począwszy od biegu z piką, poprzez zwisy na drabinkach, brzuszki czy rzuty do kosza – w każdej z tych dyscyplin padały jak muchy stare rekordy szkolne! Cóż, jak mówią, jest motywacja – jest wynik…Tradycyjnie już, zmagania zakończyły się meczem na szczycie, czyli uczniowie kontra nauczyciele. Tym razem lepsi okazali się ósmoklasiści, co również jest powodem do dumy, gdyż to ich zadaniem będzie reprezentowanie szkoły na różnych szczeblach zawodów. A ponieważ uczniów z Ocic do aktywności fizycznej zachęcać nie trzeba, już cieszymy się na wszystkie atrakcje sportowe, jakie czekają nas w tym rozkręcającym się roku szkolnym!
Turniej piłki nożnej w Ocicach
Duże sukcesy naszych sportowców
- 3
Wrzesień to czas powrotu uczniów do szkoły. Jednakże powrót ten nie oznacza tylko zasiadania w szkolnej ławce nad podręcznikiem. To także moment, kiedy młodzież wraca na areny sportowe, na których może realizować swoje pasje i potrzeby rozwoju fizycznego. Właśnie taka okazja nadarzyła się wychowankom ZSP w Ocicach w ostatnich dniach. 17 września w Jeżowe Sudeckim odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym Biegi Przełajowe LZS. W piątkowy poranek nasi uczniowie mogli zmierzyć się z utalentowanymi biegaczami Strefy Jeleniogórskiej, którzy wysoko zawiesili poprzeczkę w trakcie całej rywalizacji. Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów, którzy, pomimo niekorzystnej aury, wykazali się dużą wolą walki, zajmując przy tym wysokie miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych. W klasyfikacji końcowej nasi sportowcy zajęli następujące miejsca:
- Natalia Piróg kl. IV – II miejsce,
- Bartosz Marczyk kl. IV – II miejsce,
- Emil Potocki kl. VIII – II miejsce,
- Adriana Zwolennik – VI miejsce.
Młodzi przełajowcy fantastycznie zaprezentowali się na inaugurujących tegoroczne zmagania sportowe zawodach. Jest to doskonały prognostyk na kolejne rywalizacje, w które przecież obfituje szkolny kalendarz imprez sportowych. Już czekamy na nie z niecierpliwością!
Europejski Dzień Sportu Szkolnego -24.09.2021
Już tylko 3 dni dzielą nas od miedzynarodowego święta ruchu, w którym bierze udział nasza szkoła. Z okazji Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego przygotowaliśmy wiele konkurencji sportowych, w których będą mogli spróbować swoich sił nasi uczniowie.
To jednak nie wszystkie atrakcje w tym dniu. Jako, że partnerem wydarzenia jest Akademia Krokieta i Lamy, która specjalnie z tej okazji przygotowała dla naszych najmłodszych uczniów Ruchowy Plan Lekcji, to nie zabraknie również ruchu i zabawy podczas nauki w salach lekcyjnych.
To będzie bardzo aktywny dzień!
#ESSD2021 #ESSDPoland #AKIL #BeActive #edukacjawruchu @essdeurope
Spotkanie czytelnicze z Panem Poetą
- 18
20 września uczniowie klas pierwszych oraz dzieci z zerówki brały udział w spotkaniu czytelniczym organizowanym przez Bibliotekę w Ocicach. Dzieci były zachwycone niespodziankami, jakie przygotował dla nich Pan Poeta. Z wielką uwagą wysłuchały opowiadania o "Kurze co tyła na diecie" oraz o "Pawiu co ogon miał z przyjaźni". Chętne dzieci zakupiły wybraną książkę z autografem autora.
24.09.2021-Ogólnopolski Charytatywny Dzień w Piżamach na rzecz Onkochorych Dzieci
Dzień w Piżamach - to część naszego ogólnopolskiego wydarzenia Bieg w Piżamach, który organizuje Fundacja "Gdy Liczy się Czas" .
Dlaczego piżama? - Ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci.
Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi . Ale jak cenne jest zdrowie poznajemy dopiero w chorobie.
Zdrowie, to nie tylko zdrowa dieta, to zdrowe zachowanie, zdrowe myślenie, to dobre relacje z rówieśnikami, to równowaga między zabawą , a obowiązkami. To poznanie siebie i swojego miejsca w otaczającym świecie. To odpowiedzialność i dbanie o siebie, bliskich, ekologię.
Forma wydarzenia jest prosta:
Możecie przyjść do szkoły/przedszkola w piżamach (na znak solidarności z chorymi dziećmi) Lub/i ze znakiem skrzydła (jako symbol wsparcia i naszej akcji "Wylosuj Anioła" Można napisać na ubraniu lub przykleić na ubranie kartkę #Piżama :-)
W czasie akcji do skarbonki zbierać będziemy symboliczne cegiełki. Zbieramy na wsparcie dzieci na oddziałach onkologii, zakup pomp do chemioterapii i ośrodek rehabilitacji dla dzieci po leczeniu.
Zebranie z rodzicami
Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze swoim wychowawcą,
które odędzie się 28 września.
Klasa 1a - godzina 16:00
Klasa 1b - godzina 16:30
Klasa 2 - godzina 16:00
Klasa 3 - godzina 16:30
Klasa 4 - godzina 17:00
Klasa 5 - godzina 17:00
Klasa 7 - godzina 17:30
Klasa 8 - godzina 17:30
International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki
- 23
15 września obchodziliśmy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym dniu spędziliśmy bardzo aktywnie czas. Obejrzeliśmy film pt. "The Dot " , który opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Stworzyliśmy Aleje Kropek oraz Drzewo Talentów naszych Uczniów. Był to dzień pełen kreatywności, odwagi i odkrywania talentów.
Ubezpieczenie uczniów
Szanowni Państwo
Na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawnych uprzejmie przypominam, że decyzję o ubezpieczeniu dziecka od NNW podejmuje rodzic i on sam ubezpiecza swoje dziecko. Szkoła nie ubezpiecza i nie pośredniczy w ubezpieczaniu dzieci.
W załączeniu informacja ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jednakże, na końcu tej informacji, możemy Państwu udostępnić linki do firm ubezpieczeniowych, które zwracają się do szkoły z ofertami ubezpieczeń dzieci od NNW.
Podkreślam jednak, że nie zgłaszacie się Państwo do sekretariatu, wychowawców lub dyrektora w tej sprawie, ponieważ jest to Państwa indywidualna decyzja.
Proszę o dokładne zapoznanie się z niżej przedstawionym stanowiskiem MEN i ograniczeniami dla dzieci, których rodzice nie ubezpieczą lub nie dostarczą informacji o ubezpieczeniu.
Dariusz Wojtowicz
Dyrektor ZSP
Ocice
Ubezpieczenie uczniów w szkołach i placówkach oświatowych – informacja MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że w obecnym stanie prawnym nie ma regulacji ustanawiających obowiązkowe ubezpieczenia w odniesieniu do działalności szkół i placówek oświatowych, z wyjątkiem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia w sytuacji, w której szkoła organizuje wycieczkę zagraniczną[1] lub wypoczynek za granicą[2] (samodzielnie lub we współpracy z przedsiębiorcami zajmującymi się działalnością turystyczną).
Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Może być zawarta wyłącznie z woli rodziców i przez rodziców.
Przepisy ustawy Prawo oświatowe[3] nie upoważniają dyrektora szkoły, jak również innych organów szkoły, do podejmowania czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz uczniów. Także rady rodziców nie mają upoważnienia prawnego do zawierania jakichkolwiek umów, w tym umów ubezpieczenia grupowego NNW. Mogą jednak wnioskować do organu prowadzącego we wszystkich sprawach szkoły, w tym również w sprawach dotyczących ubezpieczenia[4].
To rodzice rozstrzygają, czy należy w szkole ubezpieczyć dziecko i od nich zależy przyjęty sposób procedowania wyboru ubezpieczyciela oraz wybór oferty. Należy jednak pamiętać,
o ograniczeniu dostępu dla dziecka nie ubezpieczonego, do poszczególnych form działalności placówki np. wycieczka szkolna krajowa, wycieczka klasowa, zawody sportowe itp.Uwaga: informacja przygotowana na podstawie pisma MEN
nr DWKI-WPB.513.168.2019.BN z 1 października 2019 r.Podstawa prawna:
[1] – §15 rozporządzania Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. poz. 1055),
[2] – Art. 92c ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481),
[3] – ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz.1148, ze zm.),
[4] – zgodnie z art. 84 ust.1 ustawy Prawo oświatowe.
Oferty ubezpieczeń dostarczone do szkoły:
- AVIVA https://twojedziecko.aviva.pl/start/?token=D3C144A163A671D3D54C507493B34ADD2B20FB75A85FCCA49F91C4C4873AA317
- GENERALI- ubezpieczenie NNW dedykowane dla dzieci i młodzieży od 7 do 25 roku życia
- Compensa TU SA Wybór oferty i płatność poprzez stronę szkola.compensa.pl (hasło: 809693)
- Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. https://lp.nn.pl/abi2021v1?utm_source=onet&utm_medium=cpc&utm_campaign=abi_20210902_onet&utm_content=onet_landing1
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
Narodowe Czytanie 2021
- 9
Jak zawsze aktywnie i z zaangażowaniem uczniowie naszej szkoy uczestniczyli w tegorocznej odsłonie wspólnego czytania dzieł z kanonu literatury polskiej, noszącej miano ,,Narodowego Czytania”. Przy ścisłej współpracy z gminną biblioteką w Ocicach, ósmoklasiści przygotowali dla swoich młodszych kolegów czytelnicze spotknie z niełatwą, jak na poziom szkoły podstawowej, lekturą Gabrieli Zapolskiej pt.,,Moralność pani Dulskiej”.
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.
Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji. Najogólniej można powiedzieć, że to problem udawania kogoś innego przed światem. Główna bohaterka chce, by świat mówił o niej jak najlepiej, a jednocześnie zachowuje się negatywnie wobec innych.
Dzisiaj też spotykamy się z tym problemem. Często w sieci ludzie chcą tworzyć nieprawdziwy, wyidealizowany obraz siebie. Zwłaszcza nastolatkowie bardzo chcą pokazać światu twarz, która tak naprawdę nie jest ich, bo najbardziej w świecie zależy im na opinii innych… Uczennice klasy VIII zaprezentowały krótkie, lecz bardzo wymowne scenki dramowe, w których pokazały, jak bardzo świat portali społecznościowych różni się od codzienności… Skłoniły tym samym oglądających do refleksji, czy warto brnąć w tę zakłamaną rzeczywistość.
Język, jak przekonali się uczestnicy Narodowego Czytania, na przestrzeni lat się zmienia, lecz problemy do dziś pozostają takie same. Uczniowie klasy VIII na koniec życzyli zebranym głębokiego zastanowienia – kim jestem dla siebie i innych. Mamy nadzieję, że fragmenty tegorocznej lektury skłonią nas wszystkich do tych przemyśleń.
Inauguracja roku szkolnego 2021/2022
Zapraszamy na pierwsze spotkanie z nauczycielami w roku szkolnym 2021/2022 -
1 września 2021 r. , godz. 9:00:
Ze względu na trwającą w dalszym ciągu pandemię, spotkania odbędą się w klasach z danym wychowawcą:
Klasa I A - p. Katarzyna Furman
Klasa I B - p. Renata Buciak
Klasa II - p. Dorota Zajączkowska
Klasa III - p. Małgorzata Gorczyca
Klasa IV - p. Agnieszka Michalczuk
Klasa V - p. Marcin Zauer
Klasa VII - p. Anna Antoniszyn
Klasa VIII - p. Edyta Sienkiewicz
Uczniowie klas I – III oraz klasy IV przychodzą z jednym rodzicem. Rodzice/prawni opiekunowie przed wejściem na teren szkoły potwierdzają fakt zaszczepienia przeciw COVID 19 lub zakładają maseczki.
O godzinie 8:00 odbędzie się w tutejszym kościele msza święta w intencji inauguracji roku szkolnego.
Zebranie organizacyjne w przedszkolu
Serdecznie zapraszamy do sali przedszkolnej na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się:
- dla grupy starszej: 30.08.2021 o godzinie 15:30
- dla grupy młodszej: 31.08.2021 o godzinie 15:30
DOBRY START - 300 dla ucznia
Od 01 lipca 2021 r. świadczenie w ramach programu „Dobry start” (tzw. 300+) przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski można składać od 1 lipca 2021r. do 30 listopada 2021r. tylko drogą elektroniczną:
- z portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- za pośrednictwem portalu Emp@tia,
- przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z/s w Kruszynie we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych informuje o uruchomieniu dyżurów pracowników Inspektoratu ZUS w Domach Ludowych na terenie Gminy Bolesławiec
Dyżur ekspertów z ZUS pozwoli mieszkańcom Gminy na założenie konta na Platformie Usług Elektronicznej (PUE) i na prawidłowe złożenie wniosku o świadczenie „Dobry Start”.
Spotkania odbędą się w godzinach od 15.00 do 16.00 w niżej podanych terminach i lokalizacjach:
- Dom Ludowy w Ocicach – 28.07.2021r.
- Dom Ludowy w Kraśniku Dolnym – 04.08.2021r.
Dobry Start - 300 dla ucznia
Dobry Start
Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,4 miliona uczniów.
Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Od 1 lipca br., zgodnie z wprowadzonymi zmianami do programu "Dobry start" zmienią się zasady naboru wniosków o przyznanie świadczenia dobry start.
Począwszy od najbliższego roku szkolnego 2021/2022, świadczenie dobry start będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w miejsce gminnych i powiatowych organów właściwych - zapewniając w pełni zautomatyzowany proces obsługi programu "Dobry start".
Według nowych zasad, wnioski o świadczenie dobry start będzie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.
Wnioski drogą online będzie można składać, tak jak w latach ubiegłych od 1 lipca do 30 listopada przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ , przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.
Szczegółowe informacje pod nr tel. 22 290 22 02
Wakacje, wakacje ...
POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA
- 6
,,Przedszkola czas już minął nam i jest tak jakoś smutno...”
Dzieci siedmioletnie zaprezentowały swoją wiedzę i umiejętności rozwiązując quiz, recytując wiersze podsumowujące realizację programu ,,W świecie wierszy Jana Brzechwy” oraz promując postawy ekologiczne w wybranych piosenkach.
Wszystkie dzieci były dumne z otrzymanych dyplomów i nagród za całoroczną pracę.
Zakończenie roku szkolnego
EKOLOGIA W PRZEDSZKOLU
,,Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego, ludzkiego działania.
Zależy od każdego z nas”.
Florian PlitZajęcia ekologiczne w przedszkolu pozwalały dzieciom dostrzegać zagrożenia dla przyrody ze strony człowieka i rozwijały w nich potrzebę dbania o to, co nas otacza.
Archiwum Aktualności