Aktualności
Tydzień ulgi
Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach i placówkach
Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.
Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wracamy do normalnej pracy szkół. Dzięki decyzji rządu stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej pracy będą wracały poszczególne szkoły i placówki.
Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej
- Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają do nauki stacjonarnej w szkole.
Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.
- Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).
- Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.
Kształcenie w szkołach specjalnych i ośrodkach od 4 maja do 30 maja
- Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych na terenie całego kraju wracają do stacjonarnej nauki w szkole, w której działa też świetlica szkolna.
- Od 4 do 30 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, a także szkół zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w szkole. O prowadzeniu zajęć w szkole, tak jak dotychczas, decyduje dyrektor szkoły.
- Od 4 maja br. w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, tak jak do tej pory, będzie możliwość realizacji zajęć w bezpośrednim kontakcie dziecka lub ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia, za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających odpowiednio orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
- Od 17 maja br. ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze będą pracowały w trybie stacjonarnym.
Kształcenie zawodowe i praktyki zawodowe od 4 do 30 maja
Przez cały maj zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu będą odbywały się na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego mogą zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.
Praktyki zawodowe mogą być realizowane stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia. Zachowano jednocześnie możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii.
Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) mogą być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów lub słuchaczy.
Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin.
Turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, które rozpoczęły się przed 30 maja 2021 r., będą mogły być dokończone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Kształcenie sportowe od 4 do 30 maja
W przypadku klas IV-VIII ze szkół: sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego oraz szkół ponadpodstawowych sportowych, szkół ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia realizuje się w miejscu ich prowadzenia lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Rozporządzenie zgłoszone do publikacji w Dzienniku Ustaw).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – zachęcamy do świętowania!
W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej konstytucji. Z tej okazji instytucje kultury przygotowały wydarzenia i inicjatywy rocznicowe. Zachęcamy do śledzenia wydarzeń organizowanych z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.
Zamek Królewski w Warszawie
Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja Zamek Królewski w Warszawie przygotował szereg wydarzeń edukacyjnych, m.in. wykłady on-line, film, a także wystawę pt. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Eskpozycja przybliża nie tylko samą Konstytucję, ale także tych, którzy uczestniczyli w jej tworzeniu i byli jej świadkami. Wystawa będzie czynna od 1 maja do 8 sierpnia 2021 r.
Więcej informacji na temat wydarzeń organizowanych przez Zamek Królewski w Warszawie można znaleźć na stronie.
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Ze względu na sytuację epidemiczną Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wydarzenia w formie on-line, tj. wykłady, seminarium oraz warsztaty. Ponadto na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie zostanie wyeksponowana kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., która została wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
W Muzeum w Wilanowie będzie można wziąć udział w otwartych pokazach drukarskich połączonych z opowieścią o Stanisławie Kostce Potockim, który jest twórcą wilanowskiego muzeum. W polowej Drukarni Królewskiej na prawdziwej prasie drukarskiej będą drukowane fragmenty Konstytucji 3 maja, a w mennicy Jana III Sobieskiego będzie można własnoręcznie wybić monety z czasów króla.
Muzeum przygotowało również zajęcia on-line zatytułowane „Co się wydarzyło 3 maja 1791 roku?”. Zajęcia odbędą się 3 maja w godz. 11:00-12:00. Udział w spotkaniu online jest bezpłatny.
Instytut Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej organizuje konkurs dla nauczycieli polonijnych. Prace konkursowe w formie relacji, dokumentacji fotograficznej i scenariusza z przeprowadzonych zajęć lub działań można przesyłać do 30 czerwca 2021 roku. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie IPN.
Polskie Radio
Słuchaczy Polskiego Radia zachęcamy do wysłania audycji z cyklu „Eureka”. W programach emitowanych na antenie PR 1, po godz. 19.30, zostaną przybliżone wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Audycje będą emitowane od 26 do 30 kwietnia.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Regulowała ona prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.
Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
źródło:MEN
Zdalna nauka przedłużona do 18 kwietnia
Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
Święta Wielkanocne
Świąteczne prace klasy 4
Ortograficzne mistrzostwo w ZSP w Ocicach
Jak specyficzne i wymagające są obecnie warunki edukacji, nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć…Uczniowie, rodzice i sami nauczyciele zmagają się z wyzwaniami, jak podnieść motywację, a tym samym efektywność nauki. Tym bardziej cieszy więc fakt, iż w tej niełatwej dla wszystkich rzeczywistości pojawiają się sukcesy edukacyjne, które świadczą o ogromnym zaangażowaniu wszystkich szkolnych podmiotów w pokonywanie labiryntów wiedzy. Doskonałe osiągnięcia na tym polu odnosi Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ocicach, którego aż dwie uczennice w ostatnim czasie zostały laureatkami etapu powiatowego XIX Powiatowego Konkursu Ortograficznego ,,Mój Dolny Śląsk – poznajemy jego tajemnice”, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Trzecioklasistki, pod opieką nauczycielki Pani Renaty Buciak, doskonale poradziły sobie w zawiłościami językowo – ortograficznymi tekstu konkursowego, uzyskując fantastyczne wyniki:
Kalina Fijałkowsa – I miejsce,
Aleksandra Urbanowicz – IX miejsce.
Warto tu nadmienić, iż obok wiadomości z zakresu samej pisowni, istotna była także znajomość regionu powiatu bolesławieckiego, co świadczy o dużej przekrojowości wiedzy dziewczynek. Pozostaje tylko serdecznie pogratulować zarówno uczennicom, jak i nauczycielom fantastycznych osiągnięć oraz mieć nadzieję, iż to nie koniec naukowych aspiracji i dokonań naszych podopiecznych.
Uwaga!!! Ważna informacja
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki
z dnia 18 marca 2021r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
w Ocicach
od 22 marca 2021 r. do dnia 11 kwietnia 2021 r.
uczniowie klas I - VIII będą uczyli się zdalnie,
z wykorzystaniem narządzi platformy Googe Meet.
Dyrektor ZSP w Ocicach
Dariusz Wojtowicz
Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
UWAGA WAŻNE !!!
OD DNIA 20.03.2021 r. DO DNIA 9.04.2021r.
DECYZJĄ MZ I MENWSZYSCY UCZNIOWIE KLAS I-VIII
PRZECHODZĄ
NA NAUKĘ ZDALNĄ
Z WYKORZYSTANIEM GOOGLE MEET--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE W OCICACH
FUNKCJONUJE BEZ ZMIAN !!!
Szkolny Związek Sportowy DOLNY ŚLĄSK Rusza program Gimnastyka dla Zdrowia
Już niedługo mogą rozpocząć się zajęcia gimnastyczne z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, który w naszym województwie nosi nazwę Gimnastyka dla Zdrowia.
Ten niezwykle ważny projekt umożliwiający realizację, tak bardzo potrzebnych teraz, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla najmłodszych uczniów ma w tym roku dwóch dotujących. Są to Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach programu Sport-Lubię To! oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dzięki tym dotacjom uda się w naszym województwie utworzyć 40 grup, które będą mogły zrealizować do końca listopada 40 godzin zajęć.
Wprowadziliśmy istotne novum do programu; poprosiliśmy nauczycieli prowadzących, żeby przynajmniej jedne zajęcia w semestrze odbyły się z udziałem rodziców dzieci uczestniczących w programie. Chcielibyśmy, żeby podczas tych zajęć rodzice zaznajomili się z zestawami ćwiczeń, które mogą pomóc w przezwyciężeniu kłopotów zdrowotnych dzieci, a które rodzice będą mogli z dziećmi przeprowadzać w domu, uzupełniając ofertę szkoły.
Zamierzamy w porozumieniu z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu zaproponować prowadzącym kontynuację szkoleń wzbogacających warsztat nauczycieli.
Życzymy, żeby w tych 40 szkołach z 26 powiatów bez przeszkód mogły odbywać się zajęcia, które pozwolą przezwyciężyć problemy zdrowotne młodych Dolnoślązaków.
Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ocicach informuje, że nasza szkoła znalazła się w grupie w/w placówek. Na podstawie zebranych deklaracji zostanie utworzona grupa ćwiczebna. O terminie zajęć zainteresowane osoby zostaną powiadomione indywidualnie.
Program " Bezpieczny Dolnoślązak" 2021
CHROŃ SWOJE DANE PODCZAS PRACY I NAUKI ZDALNEJ - BEZPIECZNY DOLNOŚLĄZAK RADZI
Zapraszamy do zapoznania się filmem.
ZABAWA KARNAWAŁOWA W PRZEDSZKOLU
- 1
W dniu 5.02.2021r (piątek) w Przedszkolu Publicznym w Ocicach. odbyła się zabawa karnawałowa. Wszystkie dzieci z przedszkola w tym dniu przybyły do placówki przebrane we wspaniałe stroje. Nie zabrakło księżniczek, spider- menów, super bohaterów, postaci z filmów oraz wiele innych. Każda grupa udekorowała swoją salę tak pięknie, że dzieciom brakowało słów :) Panie przygotowały dla przedszkolaków mnóstwo gier i zabaw. Oczywiście nie obyło się bez pysznych pączków i innych słodkości. Ten dzień w przedszkolu był pełen innych niż co dzień wrażeń i atrakcji a każde dziecko wychodziło do domu uśmiechnięte i zadowolone.
Zapraszamy do naszego przedszkola
Od 8 lutego można składać wnioski do przedszkola.
Serdecznie zapraszamy.
Dokumenty do pobrania:
Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_Przedszkola(1).pdf
zalacznik_nr_1_-_oswiadczenie_o_zatrudnieniu.pdf
Potwierdzenie_woli_przyjecia_do_Przedszkola.pdf
Zarzadzenie_w_sprawie_rekrutacji(1).pdf
3,2,1 START - rozpoczynamy rekrutację do naszej szkoły
Od 8 lutego można składać wnioski o przyjęcie do pierwszej klasy.
Serdecznie zapraszamy.
Dokumenty do pobrania:
Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_klasy_I(1).pdf
W zimowej szacie, czyli zima w oczach naszych najmłodszych uczniów
Na apelu wyróżniono również uczniów , którzy wzięli udział
w szkolnym konkursie plastycznym dla klas I-III zatytułowanym „W zimowej szacie”.
W konkursie udział wzięło 20 uczniów: 5 z klasy pierwszej, 6 z klasy drugiej i 9 z klasy trzeciej. Prace wykonano różnymi technikami. Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy konkursu, ponieważ każda praca została wykonana z dużym zaangażowaniem, starannością i pomysłowością. Powstały piękne zimowe krajobrazy, które możemy teraz podziwiać na gazetce na szkolnym korytarzu.
Najlepsi z najlepszych z klasy I-III, czyli Nasze Szkolne Prymusy;o)
Dnia 29 stycznia 2021 r. odbył się apel dla uczniów klas I-III, podczas którego Pan Dyrektor szkoły odznaczył odznakami Wzorowego Ucznia tych, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce.
W klasie pierwszej zostali wyróżnieni uczniowie:
Szymon Górak, Inka Fijałkowska, Gabriela Kasprzyk i Nikola Krzysztofińska.
W klasie drugiej:
Szymon Pawlikowski, Gabriel Surma, Martyna Zamojska i Daria Różnicka.
W klasie trzeciej :
Martyna Bochnia i Kalina Fijałkowska.
Dzień Babci i Dziadka w przdeszkolu
- 2
Tegoroczne obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka różnią się od dotychczasowych. Dzieci nie mogły zaprosić ich osobiście na występ do naszego przedszkola ale nic straconego, my się nie poddajemy i nasze dzieciaczki specjalnie dla nich nagrały występ i przygotowały fotorelację. Zapraszamy do galerii
Klasy I-III po feriach wracają do nauki stacjonarnej
Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Wspólnie z GIS i MZ zostały przygotowane wytyczne dla szkół.
Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi.
Wytyczne_MEiN__MZ_i_GIS_dla_klas_I-III_szkol_podstawowych_(2).pdf
Kolonie z GOKiS
Uczestnikami kolonii mogą być mieszkańcy gminy (wiejskiej) Bolesławiec z roczników 2006-2011 zameldowani na POBYT STAŁY oraz inne dzieci z wymienionych roczników, uczęszczające do szkół podstawowych w Gminie Bolesławiec.
Zeskanowaną deklarację (lub jej dobre zdjęcie) należy odesłać elektronicznie na adres gokiskatarzyna@wp.pl z dopiskiem w temacie – kolonie 2021- w terminie do dnia 22 stycznia 2021 r
Archiwum Aktualności