• AKCJA EDUKACYJNA „WODA ŹRÓDŁO ŻYCIA, CZYLI Z PWIK’IEM O WODZIE, ŚCIEKACH I ZIELONEJ ENERGII”

          • Uczniowie klasy III 10 maja wzięli udział w akcji organizowanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu Sp. Z o.o. W tym dniu „lekcje” odbyły się w siedzibie Stacji Uzdatniania Wody w Bolesławcu oraz na terenie oczyszczalni ścieków. Podczas zajęć uczniowie klasy III zgłębili swoją wiedzą o wodzie, ściekach i zielonej energii.

            Czym jest woda ? To przezroczysta ciecz, która jest mokra. Woda to substancja, która występuje wszędzie : w ziemi, powietrzu, roślinach, w ciałach zwierząt i we wnętrzu naszego organizmu. Jest bezwonna, pozbawiona smaku, bezbarwna i nie ma kalorii. Występuje w trzech postaciach : ciekłym (woda), stałym (lód), gazowym (para wodna).

            Dlaczego warto pić wodę z kranu ? jest zdrowa, tania, zawsze dostępna w kranie, nie zawiera zanieczyszczeń, poprzez picie wody z kranu chronimy środowisko, bo nie używamy plastikowych butelek.

             

            Uczniowie odwiedzili miejsce wydobycia wody, które stanowi najgłębsza studnia w PWiK, której głębokość sięga 110 m i znajduje się na ujęciu Modłowa. Woda w tym miejscu to woda świeżo wypompowana ze studni i nazywamy ją wodą surową. Aby taka woda mogła nadawać się do picia należy ją uzdatnić. Woda musi być napowietrzana w zbiorniku kontaktowym n kaskadach wodnych zwanymi ociekaczami. W ociekaczach z wody jest usuwany siarkowodów. Następnie odbywa się filtrowanie wody. Po przepłynięciu przez filtry woda jest już uzdatniona i jest kierowana do sieci wodociągowej. Woda poddana procesowi uzdatniania nazywa się wodą uzdatnioną i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu.

            Ważne, żeby z kranu pić ZIMNĄ wodę.

            Plastikowym butelkom mówimy NIE !

            Do toalety wyrzucamy tylko i wyłącznie PAPIER TOALETOWY !

            Na oczyszczalni ścieków w Bolesławcu z osadu produkuje się nawóz i zieloną energię. Nawóz jest środkiem używanym w uprawie roślin w celu zwiększenia ich wzrostu.

             

            Cały dzień upłynął bardzo szybko i uczniowie w dużym obszarze pozyskali wiele informacji na temat wody, ścieków i zielonej energii, które będą niezbędne do udziału w konkursie organizowanym przez PEWiK w Kruszynie w dniu 27.05.2024 r. Każdy otrzymał książkę, która zawiera wszystkie informacje.

            Katarzyna Furman

          • Turniej Matematyczno - Sprawnościowy

          •    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. rozegrano kolejną edycję Turnieju Matematyczno – Sprawnościowego. W tym roku uczniów klas trzecich spośród ośmiu gminnych Szkół Podstawowych gościł ZSP w Kruszynie.

                    Nad poprawnością przebiegu zawodów czuwała komisja konkursowa w składzie: Grażyna Łucka – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Bolesławiec, Iwona Przybylska – Sekretarz Gminy Bolesławiec, Zenona Słobodzian – Dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Szkół oraz Maria Strojek – Główny Księgowy GOKiS Bolesławiec.

                    W pierwszym zadaniu uczestnicy części sportowej mieli za zadanie toczyć slalomem piłkę między pachołkami. Kolejną konkurencją było szybkie i dokładne układanie woreczków na pachołkach wraz z precyzyjnym przejściem pod nisko usadowioną tyczką na końcu toru. Trzecie zadanie polegało na prowadzeniu woreczka między pachołkami za pomocą kija do unihokeja. Natomiast ostatnia próba polegała na szybkim dobiegnięciu slalomem do szarfy i przejściu przez nią od góry lub od spodu. Pomiędzy sportową rywalizacją grupy matematyków rozwiązywały swoje zadania. Czasy uzyskiwane na torach oraz punkty za prawidłowo rozwiązane zadania sumowały się i na tej podstawie wyłoniono ostateczną klasyfikację turnieju.

            Nasi uczniowie otrmali 39 pkt. i tym sposobem zajęli 7 miejsce. Gratulacje i podziękowania za odwagę i super zabawę. 

            Katarzyna Furman 

             

            źródło: http://gokis.boleslawiec.org/956/turniej-matematyczno-sprawnosciowy.html

             

             

             

          • Stacja Galaxy - bezpieczne miejsce w sieci

          • Klasy I-III w roku szkolnym 2023/2024 biorą udział w realizacji projektu Stacja Galaxy- bezpieczne miejsce w sieci. Zrealizowaliśmy zajęcia pt. Podróż do świata internetu. Celem zajęć było : 

             • ustrukturyzowanie wiedzy na temat internetu

            • wymiana doświadczeń między dziećmi dotyczących tego, czym jest internet

            • doskonalenie umiejętności uzasadniania wyborów

            • wprowadzanie do świadomego korzystania z internetu jako środowiska, w którym wszyscy funkcjonujemy

            Podczas rozmowy doszliśmy do wniosku, że tak jak postępujemy w życiu na co dzień i kierujemy się właściwymi postawami, tak powinniśmy postępować w sieci: 

            • prywatność w sieci (kiedy dzieci piszą do siebie listy czy zaproszenia na urodziny, dbają o to, aby trafiły w ręce właściwego nadawcy – ta sama zasada obowiązuje w internecie);

            • bezpieczne hasła (kiedy wychodzą z domu, zamykają drzwi na klucz lub zamykają swoją szkolną szafkę);

            • fake news (starają się weryfikować dane, które do nich docierają i nie zawsze wierzą w to, co mówią inni; np. w sytuacji, w której ktoś mówi, że na świecie istnieją różowe słonie); \

            • savoir vivre w świecie cyfrowym (na co dzień używamy magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam);

            • bezpieczne miejsca w sieci (nie wchodzimy np. na teren budowy lub tam, gdzie dzieci nie powinny wchodzić, po mieście poruszamy się z zaufanym dorosłym);

            • empatia w świecie cyfrowym (życzliwie odnosimy się do ludzi, uśmiechamy się, mówimy im miłe słowa, reagujemy, kiedy ktoś jest smutny lub dzieje się mu krzywda).

             

            Pomogliśmy Netce i Weberowi w pakowaniu walizki : 

            • w podróż zabieramy plastry na otarcia – w świecie internetu mogą to być słowa pocieszenia, które pocieszą kogoś, kto doznał krzywdy;

            • zabieramy walizkę z kłódką z szyfrem – w świecie internetu to będą hasła;

            • w podróż jedziemy z zaufanym dorosłym – w sieci też potrzebujemy takiej osoby, aby poprosić o pomoc w sytuacjach trudnych;

            • czasem zabieramy jedzenie – nie zapominamy o racjonalnym korzystaniu z sieci i kiedy przychodzi czas na obiad, kończymy grę, wyłączamy komputer lub aplikację na telefonie;

            • w podróż możemy zabrać lupę – to ona pozwoli przyjrzeć się uważnie temu, co napotykamy w sieci i rozsądnie wybierać strony, gry, filmy, które oglądamy; lupa może też symbolizować ciekawość i chęć poznawania np. przyrody;

            • czasem zabieramy latarkę – to takie dobre rady dorosłych, których warto słuchać, aby wiedzieć w którą stronę iść, co powinniśmy lub czego nie powinniśmy robić w sieci.

            źródło : Podróż do świata internetu autor. Joanna Apanasiewicz 

            Katarzyna Furman 

          • Odkrywamy szkolne talenty

          • Podobno nie ma ludzi, którzy nie mieliby jakiegoś talentu, są tylko tacy, którzy jeszcze takowego w sobie nie odkryli.

            29.04. w ZSP w Ocicach mieli okazję zaprezentować się uczniowie, którzy doskonale już wiedzą, w czym się spełniają i co sprawia im po prostu przyjemność. W szkolnym przeglądzie talentów wzięło udział 23 uczniów. Rozpiętość zainteresowań była imponująca: od uzdolnień malarskich, poprzez popisy sportowe, na koncertach muzycznych skończywszy! Komisja konkursowa, po pełnym pasji pokazie młodych mistrzów, z niemałymi dylematami, podjęła decyzję o składzie delegacji uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę na Gminnym Przeglądzie Talentów, odbywającym się rokrocznie w połowie maja. Niezmiernie miło nam poinformować, iż będzie to zespół taneczno-akrobatyczny w składzie: Aleksandra Korbiak (kl.VI), Zofia Wojtasik (kl.III), Iga Bram (kl.II) i Milena Bram (kl.I), a także team muzyczno- wokalny w osobach: Jakub Kędzierski (kl.II) i Martyna Gorczyca (kl.III).

            Mamy nadzieję, iż młode talenty z naszej szkoły zainspirują i zmotywują tych, którzy jeszcze szukają swoich uzdolnień, a ocickiej delegacji życzymy powodzenia na gminnym pokazie – idźcie i lśnijcie!

             

                                                                                                         Edyta Sienkiewicz

          • Niesamowita podróż z królem Stasiem w przeszłość i … przyszłość

          • Nieomal na starcie majowego weekendu, społeczność ZSP w Ocicach zebrała się 29.04.  w sali widowiskowej miejscowego Domu Ludowego, ażeby nastroić się odpowiednio (emocjonalnie i ,,wiedzowo”) na zbliżające się Święto Konstytucji.

            Uroczystością upamiętniającą 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja członkowie koła teatralnego,
            w formie przedstawienia teatralnego, postanowili przybliżyć okoliczności tego niezwykle ważnego wydarzenia. Nie sposób nie wspomnieć o przypadającej 1 maja tego roku 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlaczego to tak istotny moment  w naszej historii?

            Konstytucja 3 Maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki. Była to najważniejsza reforma tych obrad. Czym jest konstytucja? Jak długo trwał Sejm Wielki? Co ważnego zawdzięczamy tym ważnym przemianom? Kilka smaczków z prywatnego życia króla Stasia oraz jego upodobania do naukowych nowinek i szybkich maszyn, a także korzyści z bycia w Unii Europejskiej – to wszystko zobaczyli, usłyszeli i przeżywali widzowie spektaklu!

            Oto król Stanisław August Poniatowski, podróżując ze swoją świtą przez czasoprzestrzeń, wskutek awarii czasolotu, ląduje na łące, na której to odpoczywają niczego nieświadome uczennice, cieszące się z wolnych dni. Po szybkim nawiązaniu przez monarchę znajomości         z młodzieżą szkolną, wywiązuje się dyskusja historyczna, która kończy się zabraniem dziewczyn na małą wycieczkę w przeszłość… Po obejrzeniu obrad Sejmu Wielkiego uczennice dokładnie już wiedzą, skąd szkolna laba i jak ważnym dokumentem była Konstytucja 3 Maja. Zaś sam król Staś z dużym zaciekawieniem wysłuchuje informacji na temat Unii Europejskiej i korzyści, jakie ma jego ojczyzna z uczestnictwa w tym sojuszu.

            Choć wiedza na temat samej konstytucji i okoliczności jej wprowadzania nie jest dla uczniów nowością, warto korzystać z nadarzających się okoliczności majowego świętowania i odświeżać te informacje. Bogate dekoracje, różnorodne kostiumy i spora dawka wiedzy historycznej opakowanej w efekty specjalne to pewniak na udaną lekcję historii!

             

                                                                                                       Edyta Sienkiewicz

          • Wycieczka klas I-III

          •  

              W dniu 16 kwietnia uczniowie klas 1- 3 udali się na wycieczkę do ,,Alpaki z Lasu” znajdującej się w Parowej. Tego dnia dzieci miały okazję poznać te cudowne zwierzęta.

            Pierwszym etapem wycieczki była lekcja edukacyjna. Dowiedzieliśmy się skąd one przybyły i w jakim celu ludzie je hodują. Wiemy już, że alpaki to bardzo pożyteczne zwierzęta . Dostarczają nam nie tylko wełny, ale też mnóstwo pozytywnych doznań. Uczniowie wzięli udział w warsztatatch artystycznych, gdzie mogli samodzielnie ozdobić alpakę odlaną z gipsu za pomocą wełny. Następnie wszyscy mogliśmy wziąć udział w zabawach zorganizowanych przez opiekunkę alpak, min. : poszukiwanie skarbów oraz wykonywanie wielu ciekawych zadań na ścieżce tematycznej w lasku. Podczas wycieczki była przerwa na ognisko, dzieci piekły  kiełbaski, które bardzo wszystkim smakowały. Po posiłku uczniowie obserwowali alpaki z bliska, karmili przygotowanymi przez ich opiekuna pożyweniem. Zauważyliśmy, że spokój tych zwierząt i delikatne usposobienie poprawiają samopoczucie, uspakajają.

            Było bardzo wesoło, uśmiech nie znikał dzieciom z twarzy.

             

                                                                                                                             Izabela Popko

             

             

             

                                                                                                             

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • OGÓLNOPOSLKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

            ,,MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

            -ETAP  POWIATOWY

             

             

            Dnia 19 kwietnia 2024 r.  w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu odbyły się  eliminacje powiatowego  Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów:
            -Mikołaj Górak (kl.3);
            - Szymon Biegacz (kl.2).

            Chłopcy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu pożarnictwa.
            Mikołaj i Szymon znaleźli się w pierwszej ,,piątce” uczniów klas 1-4.
            Szymon Biegacz zdobył III miejsce  w powiecie.
            Serdecznie gratulujemy!!!

          • Dzień otwartej szkoły

          • Dnia 25 kwietnia 2024 r. odbędzie się "Dzień otwartej szkoły".

            Zebrania z rodzicami:

            Klasy I-III godzina 16.00

            klasy IV-VII godzina 16.30

            Dyżury nauczycieli 17.00-18.00

            SERDECZNIE ZAPRASZAMY

          • SUKCESY SPORTOWE

          • Dnia 11 kwietnia 2024r. na obiektach sportowych przy ZSE-T w Rakowicach Wlk. odbyły się Mistrzostwa LZS w wiosennych biegach przełajowych. W biegach wyłoniono najlepsze zawodniczki i zawodników strefy jeleniogórskiej. W zawodach wzięło udział ponad 390 osób z powiatów: lwóweckiego, bolesławieckiego, zgorzeleckiego i karkonoskiego. Naszą szkołę reprezentowało 37 osób (w tym 4 przedszkolaków).

            Na najwyższym stopniu podium znalazł się:

            • Jakub Kozak (przedszkole)

            II miejsce zajęli:

            • Antoni Mroziński (przedszkole)
            • Bartosz Marczyk (VI)

            III miejsce:

            • Zofia Biegacz (przedszkole)
            • Julia Jakieła (przedszkole)
            • Natalia Piróg (VI)

            W pierwszej dziesiątce znaleźli się również :

            VI miejsce:

            • Ignacy Zadwórny (I)
            • Kacper Barsul (II)
            • Mikołaj Górak

            V miejsce:

            • Gabriela Mrozińska (III)

            VI miejsce:

            • Zuzanna Łeśko (III)
            • Szymon Gorczyca (I)

            VII miejsce:

            • Jan Romanowski (III)
            • Aleksandra Urbanowicz (VI)

            VIII miejsce:

            • Nikola Krzysztofińska (IV)
            • Iga Jasińska (III)

            IX miejsce :

            • Bartosz Biegacz (VII)
            • Łukasz Romanowski (VI)
            • Filip Karaban (VI)

            X miejsce:

            • Kalina Fijałkowska (VI)
            • Martyna Zamojska (V)

             

            Wielkie brawa dla naszych zawodników i zawodniczek za uzyskane wyniki, zapraszam do zobaczenia relacji zdjęciowej z tego dnia.

             

            Paulina Kołsut

             

          • Zaproszenie do wzięcia udziału w badaniu dotyczącym mobilności miejskiej.

          • Drodzy Mieszkańcy,

            Jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentu pn. „Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji ".  

            Jednym z elementów ww. dokumentu jest analiza dotycząca potrzeb związanych z mobilnością  naszych mieszkańców. Dlatego zależy nam na pozyskaniu bezpośrednio od Państwa, informacji zawartych w ankiecie, dotyczących transportu.

            Wnioski z przeprowadzonych ankiet mają służyć poznaniu Państwa oczekiwań i zachowań komunikacyjnych oraz wypracowaniu rozwiązań, które  poprawią mobilność mieszkańców całego Naszego Obszaru Integracji.

            Opracowanie elementów mobilności do strategii ZIT pozwoli lepiej:

            • wykorzystywać istniejącą infrastrukturę  w miastach, gminach,
            • planować rozwój transportu (w tym transportu zbiorowego, rowerowego),
            • koordynować inwestycje.

            Każdy z nas może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu aktualizowanego dokumentu, dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu dotyczącym mobilności miejskiej.

             

            Ankietę można wypełniać do dnia 24 kwietnia 2024 r.

            TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE

            Link do ankiety:

            https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScudyVSQacu69orkgwlvZNJqb9spDUv1fH8EM2EmfKQ_O4dew/viewform?usp=sf_link 

            Z poważaniem

            Monika Wawrzynowska

            Kierownik Biura Związku Zintegrowanych Inwestycji

            Zachodniego Obszaru Funkcjonalnego

            w Wydziale Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich

            tel. 75 64 56 457

          • Wiosenny, szalony tydzień w naszej szkole

          • SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ

             

             

            W tym roku w naszej szkole obchody dnia wiosny trwały cały tydzień. W dniach 18 – 22 marca uczniowie włączyli się w akcje  zorganizowaną przez Samorząd Szkolny: powitania wiosny w sposób kreatywny i radosny. W szkole nie brakowało dobrej zabawy, pozytywnej energii i mnóstwa kolorów. Poniedziałek był dniem kwiatów we włosach i kolorowych much. We wtorek mieliśmy dzień zielonego koloru. Środa była dniem w kropki. Czwartek to dzień ubrania z postacią z bajki. Nasza wiosenna akcja zakończyła się piątkowym dniem szalonego, wiosennego nakrycia głowy.

            Najbardziej zaangażowani, zostali obdarowani prezentami od Samorządu Uczniowskiego. Dziękujemy uczniom, że tak chętnie przyłączyli się do wiosennej zabawy ;)

            Opiekunowie SU

             

          • Edukacja obywatelska z policją

          • W piątek 21.03. uczniowie ZSP w Ocicach mieli okazję wziąć udział w bardzo nietypowej lekcji. Owa nietypowość polegała na tym, iż prowadzili ją policjanci z Komendy Miejskiej w Bolesławcu. Tematyka spotkania była rozległa i poruszała szeroki wachlarz spraw, które dotyczą funkcjonowania młodych ludzi. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie konsekwencje przewiduje prawo za przemoc słowną i fizyczną, czym jest hejt, a także na czym polega świadome i bezpieczne poruszanie się po drodze. Szczególnie istotna była kwestia granicy wieku za poszczególne wykroczenia, czego wielu z uczniów nie było świadomych…Takich lekcji nigdy za dużo, oby zawsze tylko w teorii.

          • Wielkanoc... wielkich serc

          •  Wielkanoc …wielkich serc

            Czas okołoświąteczny wybitnie sprzyja wszelkim działaniom, których istotą jest pomoc drugiemu człowiekowi. A gdzie, jak nie w szkole, jest lepsze miejsce, uczące empatii   i zrozumienia sytuacji tych z nas, którzy znajdują się w trudnych, z różnych względów, momentach swojego życia.

            Ten sprawdzian z człowieczeństwa na szóstkę zdali uczniowie z ZSP w Ocicach, którzy z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego gremialnie wzięli udział w akcji ,,Wielkanocny Zajączek”. W dniach 15 – 25 marca zbierane były wszelkiego rodzaju produkty, mogące w znacznym stopniu ,,osłodzić” okres Świąt Wielkanocnych pacjentom przebywającym w SPZOZ-ie w Nowogrodźcu. Na przekazaniu samych produktów, takich jak ciastka, kawa czy herbata, dobre duszyczki z Ocic nie poprzestały…Razem z prezentami spożywczymi do kuracjuszy pojechały kartki wielkanocne, przepełnione ciepłymi słowami     i życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia, a także radosnego Alleluja!

            Przyjemność z dostawania prezentów, jak wszyscy wiemy,  jest ogromna…Uczniowie        z ZSP w Ocicach wychodzą zaś z założenia, iż dużo więcej radości można czerpać z dawania i efektywnie to po raz kolejny udowadniają. Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy zdecydowali się uprzyjemnić sobie czas świąteczny przyłączeniem się do tego pięknego przedsięwzięcia!

             

                                                                      Opiekun SU: Małgorzata Gorczyca

          •       Wielkanocne manewry w ZSP w Ocicach

          • Tradycje są bardzo ważne w życiu każdego narodu, dzięki nim jesteśmy sobie bliżsi i nie mamy problemu z określeniem swojej tożsamości narodowej. My, Polacy jesteśmy chyba tego najbardziej świadomi, ponieważ dzięki głębokiej wierze, pielęgnowaniu tradycji chrześcijańskich, ich kultywowaniu
            i przekazywaniu z pokolenia na pokolenie, udało nam się przetrwać okresy bardzo trudne w naszej historii.

            Uczniowie z koła teatralnego ZSP w Ocicach, w ramach celebrowania obrzędów, przygotowali przedstawienie, które  w sposób  humorystyczny, ale mocno osadzony w tradycji, przybliżyło zebranym w Domu Ludowym gościom istotę Świąt Wielkanocnych , a także  trafnie i błyskotliwie pokazało, jak widzą je młodzi ludzie. Historia pisanek, odwołania do biblijnych postaci, a także bardzo widowiskowe efekty dyngusa przypadły widowni do gustu  i wprowadziły prawdziwie śwąteczno-wiosenną atmosferę.

            Spotkanie całej społeczności było również doskonałą okazją do podsumowania szkolnych akcji
            i konkursów, które odbywały się w ostatnim czasie. Cieszy liczna grupa uczniów, którzy z dużym zaangażowaniem oraz sukcesami biorą udział w edukacyjnych wyzwaniach!

            Trwa Wielki Tydzień. Jest to czas szczególny: czas refleksji nad swoim życiem i tym,    co się dzieje wokół nas. W Ewangelii Św. Jana odnajdujemy takie słowa Jezusa: ,,Ja jestem światłością świata. Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia". Niech ten piękny przekaz będzie mottem w naszym życiu, a Zmartwychwstanie Chrystusa niech będzie również czasem zmartwychwstania dobroci, miłości do bliźniego i przebaczenia. Wesołego Alleluja!

             

             Edyta Sienkiewicz

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

          • Uczniowie naszej szkoły dnia 19 marca  wzięli udział w  eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" EDYCJA 2024. Naszymi reprezentantami byli: 

            - w kategorii kas I-IV: Szymon Biegacz (kl.2) oraz Mikołaj Górak (kl.3);

            - w kategorii klas V-VIII: Bartosz Biegacz (kl.7), Marcel Gaffke (kl.7) oraz Łukasz Romanowski (kl.6).

            Uczestnicy zostali powitani przez Zastępcę Wójta Gminy Bolesławiec - Romana Jaworskiego, druha Jarosława Nenkina-Komendanta Gminnego ZOG ZOSP RP w Bolesławcu oraz druha Krzysztofa Oko - Prezesa ZOG ZOSP RP w Bolesławcu. 

            Uczniowie podzieleni na dwie grupy rozwiązywali testy, liczyła się ilość zdobytych punktów oraz czas, w jakim test został rozwiązany. Po ciężkich zmaganiach ogłoszono wyniki gminnych eliminacji.

            Zwycięzcą wśród uczniów z klas I-IV został Szymon Biegacz (uczeń klasy drugiej), drugie  miejsce zajął Mikołaj Górak ( uczeń klasy trzeciej)

            Chłopcy będą reprezentowali naszą Gminę na kolejnym,  powiatowym etapie Turnieju.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

          • Wiosna z Patronem w ZSP w Ocicach

          • Tegoroczna wiosna zawitała oficjalnie do uczniów ZSP w Ocicach 22.03. Przybyła na skrzydłach wiatru prosto od beskidzkich górali z Istebnej, rodzinnej miejscowości patrona naszej szkoły – Jerzego Kukuczki. Nie było więc innej możliwości, jak tylko połączyć te dwie ważkie kwestie w realizację projektu pt.,,Witamy wiosnę z patronem Jerzym Kukuczką”.

            Celem tego przedsięwzięcia była integracja treści przedmiotowych wokół postaci patrona szkoły, jak również wzmacnianie wśród uczniów poczucia wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w historię szkoły.

            Urzeczywistnieniu projektu podlegały różnorodne działania uczniów, podporządkowane zarówno tematyce związanej z postacią Jerzego Kukuczki, jak i szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, oczywiście dokonywanej na świeżym powietrzu.

            W ramach zadań związanych z postacią Jerzego Kukuczki klasy IV – VII przygotowały plansze demonstracyjne, ukazujące ,,szczyty” planowane do zdobycia przez uczniów jeszcze w tym roku szkolnym. Jak można się domyślić, sporo z nich dotyczyło osiągnięć szkolnych. Następnie, na zasadzie rywalizacji międzyklasowej, szkolniacy zmagali się z zadaniami, których tematyka wiązała się z Kukuczką, jak również samymi górami.

            Pierwszym z wyzwań było uzupełnianie życiorysu patrona, z naciskiem na poprawność ortograficzną. Tu bezkonkurencyjna okazała się klasa V. Następnie zespoły matematyczne rozwiązywały zadania, których treść nawiązywała do tematyki górskiej. Obliczanie różnicy wysokości między szczytami zdobytymi przez patrona, ilość wypijanego przez niego ulubionego napitku – mleka, to tylko przedsmak tego, co czekało na młodych matematyków.   Szóstoklasiści nie pozostawili reszcie złudzeń i zajęli I miejsce w tej rywalizacji. Kolejne zmagania dotyczyły znajomości realiów wycieczek w góry. Wybrani uczniowie musieli spakować plecak, zabierając niezbędne przedmioty, które mogą przydać się w czasie takich eskapad. Nieoczekiwanie okazało się, iż to praktyczne zadanie przysporzyło uczestnikom najwięcej problemów, wzbudzając liczne dyskusje na temat chociażby potrzeby pakowania kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną…Wyścigi sprawnościowe kończyły część projektu poświęconą Jerzemu Kukuczce.

            Na poszukiwania wiosny, która teoretycznie już do nas zawitała, wychowankowie ZSP w Ocicach udali się do miejscowego parku, gdzie, pałaszując pieczone kiełbaski, ufundowane przez Radę Rodziców, bacznie wypatrywali wiosennych oznak. Najbardziej zagorzali przeciwnicy zimy uparcie twierdzili, iż na dobre już zagościła w Ocicach. Zmarzniętej reszcie (wiatr nie ułatwiał poszukiwań) pozostało tylko wierzyć im na słowo…

            Pozostaje tylko trzymać kciuki za wiosenną eksplozję wokół nas, no i oczywiście planowane ,,szczyty” do zdobycia, ocenowe zwłaszcza 😉

             

                                                                                                           Edyta Sienkiewicz

             

          • Recytatorskie laury

          • 21.03. w Teatrze Starym w Bolesławcu odbył się kolejny etap Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Pegazik”. Były to już zmagania powiatowe, w których brali udział laureaci etapów gminnych. ZSP w Ocicach reprezentował mocny duet w składzie: Martyna Zamojska z kl.V i Martyna Bochnia z kl.VI. Spośród prawie 30 uczestników tej artystycznej rywalizacji komisja przyznawała dwa równorzędne miejsca pierwsze oraz trzy wyróżnienia. Wśród nich znalazła się nasza uczennica Martyna Bochnia, która przedstawiała przejmujący fragment pamiętnika niepełnosprawnej nastolatki. Ogromnie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy na tej niwie naszych podopiecznych!

                                                                                              Edyta Sienkiewicz

            FOT. Ilona Parejko/MDK