• Żywa lekcja historii

          • Wrzesień to nie tylko czas powrotu do szkoły, to także okazja, by oddać cześć bohaterom wydarzeń 1939 rokuj. 27 września mija 83.rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu na skalę europejską i światową.  W ZSP w Ocicach z tej okazji odbyła się niezwykła lekcja historii, którą przygotowali, z pomocą nauczycielek: Agnieszki Michalczuk i Edyty Sienkiewicz, uczniowie z klas IV – VI w ramach kółka teatralnego. W czasie swojej prezentacji przybliżyli zebranym jedno z ważniejszych wydarzeń polskiej drogi do wolności z okresu II wojny światowej – utworzenie struktur państwa, które mogło w tamtych warunkach funkcjonować tylko na zasadzie tajności.

            Słuchacze, mając do dyspozycji pokaz multimedialny oraz ciekawostki historyczne przygotowane przez występujących, zostali przeniesieni w czasy okupowanej Polski, gdzie  powstało jedyne w dziejach ludzkości, niepowtarzalne w warunkach pełnego terroru ze strony obydwu państw sąsiadujących  - Polskie Państwo Podziemne, powstałe w dniu opanowania przez Niemców Warszawy. W krótkiej, przystępnej i atrakcyjnej formie uczestniczący w żywej lekcji historii uczniowie usłyszeli o tak istotnych pojęciach i postaciach  historycznych jak: Armia Krajowa, Związek Walki Zbrojnej czy generał Władysław Sikorski.

            Warto pamiętać, że w żadnym innym okupowanym kraju Europy tajne struktury państwa polskiego nie miały swojego odpowiednika – tak potężnej siły niepodległościowej, która pozwoliła przetrwać okrutne czasy wojny. Uchwałą z dnia 11 września 1998 roku, 27 września został ustanowiony Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

            W obecnej sytuacji geopolitycznej, w jakiej znalazła się Polska, jak nigdy wcześniej celebrowanie takich wydarzeń zyskuje dodatkowy, głębszy wymiar. Warto mieć tego świadomość…

          • Czytam z Klasą lekturki spod chmurki

          • W naszej szkole realizujemy Międzynarodowy Projekt Edukacyjny - wspierający rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2022/2023. 

            CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI - Edycja IV PODRÓŻOWANIE PRZEZ CZYTANIE 

          • Dzień Piżamy kolejny raz w naszej szkole !

          • Dzień Piżamy uczniów naszej szkoły !

            DZIEŃ PIŻAMY 

             23.09.2022 rok

            Oj, działo się w naszej szkole! Od rana po szkolnych korytarzach przechadzały się grupy uczniów i pracowników w strojach sypialnianych, co było wyrazem solidarności z dziećmi przebywającymi na oddziałach onkologicznych w całej Polsce. Poza tym symbolicznym gestem, który sprawił, tak na marginesie, mnóstwo frajdy, przez cały dzień trwała zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy dziecięcym szpitalom. Z dumą możemy się pochwalić, że mamy ogromne serca, gdyż udało się zebrać do puszki  580 zł, co uważamy za piękną kwotę 😊                
             ( kwota w dniu zbiórki została przelana na konto fundacji Gdy liczy się czas)

            Podczas klasowych pogadanek na temat istoty pomagania naszym chorym rówieśnikom, uczniowie odkrywali znaczenie troski o własne zdrowie, ważności zbilansowanej diety, wartości odpowiednio spędzanego czasu wolnego. Dzień Piżamy był dla nas wspaniała okazją do poznania istoty problemów związanych z chorobami nowotworowymi, dał szansę wniesienia cegiełki niosącej pomoc, ale również był okazją do zabawy i oderwania się od codziennych czynności.

            Za organizację akcji w szkole odpowiedzialne były opiekunowie samorządu uczniowskiego Katarzyna Krysa i Małgorzata Gorczyca, wzięli w niej udział uczniowie klas I – VIII. W tym miejscu dziękujemy wszystkim uczniom, pracownikom za zaangażowanie i włączenie się do akcji;-)

            Z wyrazami szacunku, Małgorzata Gorczyca, Katarzyna Krysa.

          • 29 Akcja Sprzątanie świata

          • WSZYSTKIE  ŚMIECI SĄ NASZE ! 

            29 Akcja Sprzątanie świata

            Pod hasłem WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE ! uczniowie klas I i II ZSP Ocice wyruszyli w dniu 16.09.2022 r. na sprzątanie pobliskiej okolicy szkoły.

            Kilka słów o akcji :  


            „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

            „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy
            i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.”

            Uczniowie od najmłodszych lat uczą się postaw proekologicznych i zawsze pamiętają o tym, żeby dbać
            o swoją  planetę.

            Kolejna inicjatywa zorganizowana dla naszej planety odbędzie się 22 kwietnia 2023r., podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki 2022 

          • Międzynarodowy Dzień Kropki 2022 

            Dzień Kropki w Ocicach

            W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ocicach odbył się, jak co roku Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli dzień budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci.

            Uczniowie przypomnieli sobie historię małej Vashti, od której wszystko się zaczęło : 
            „ Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.

            Malowanie pochłonęło ją całkowicie, mieszała farby ze sobą, odkrywała nowe kolory, namalowała dziesiątki mniejszych, większych kropek. Wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie, a dziewczynka z dumą przechadzała się korytarzem. Nagle zauważyła małego chłopca, który z zachwytem podziwiał kolorowe kropki na obrazach. Powiedział zasmucony, że Vashti tak pięknie maluje, a on nie potrafi narysować nawet prostej kreski. Vashti długo się nie zastanawiała, podała chłopcu kartkę i poprosiła by coś szybko narysował. Narysował to, co potrafił - zygzak. Vashti popatrzyła na obrazek z takim samym zachwytem, z jakim nauczycielka popatrzyła na jej pierwszą kropkę i poprosiła, by chłopiec podpisał swoje dzieło. Tak kończy się opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę.”[1]

            Następnie wspólnie obejrzeli film Cioci Ani, która w tym roku zaprezentowała Dzień Kropki w naszym Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, które uczniowie mieli okazję odwiedzić w ubiegłym roku szkolnym.

            https://www.youtube.com/watch?v=KuHo2JG4j5s

            Owocem całego kropkowego dnia były piękne, kreatywne prace plastyczne.

            Życzymy wszystkim w tym wyjątkowym dniu wiary we własne możliwości, chęci odkrywania w sobie nowych talentów i ich pielęgnowania na co dzień.

             

             

            Uczniowie ZSP Ocice wraz z Wychowawcami

             

             

            [1] https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/innowacje-w-edukacji/2389-miedzynarodowy-dzien-kropki

          • Narodowe Czytanie

          • 7.09. na szkolnej odsłonie ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania klasa VIII ZSP w Ocicach zaprezentowała swoim młodszym kolegom utwór Adama Mickiewicza pt. ,,Świtezianka”. Warto przypomnieć, iż owa akcja czytelnicza odbywa się od roku 2012, kiedy to cała Polska czytała ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

            W tym roku wróciliśmy do twórczości narodowego wieszcza i poznawaliśmy ,,Ballady i romanse” – cykl utworów, który oficjalnie uchodzi za początek epoki romantyzmu w Polsce.

            Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

            – Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

             

            Wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza ma na celu na nowo ukazać fenomen polskiego romantyzmu i wzbogacić jubileuszowe obchody  o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umacnia jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I przede wszystkim jest dla nas wspólnym świętem czytelnictwa. 

            To tyle o samej akcji. Teraz kilka słów o tegorocznym bohaterze literackim. Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

             

            Oddając hołd naszemu wielkiemu wieszczowi – Adamowi Mickiewiczowi, uczniowie ZSP w Ocicach mieli okazję wysłuchać niezwykle ciekawych i równie zaskakujących interpretacji jednego z najsłynniejszych utworów zbiorku - ,,Świtezianki”.

            Spotkanie z lekturą i jego twórcą z okazji Narodowego Czytania to już stały punkt w kalendarzu szkolnych przedsięwzięć czytelniczych w ZSP w Ocicach. To także możliwość postawienia uczniów w roli ekspertów, a to szczególnie inspirująca i motywująca forma aktywności uczniowskiej.

          • Pierwsze logowanie do e-dziennika

          • 1. Proszę kliknąć w link e-dziennik

            2. Kliknij w ikonkę "zaloguj się"

            3. Wybierz "załóż konto"

            4. Wpisz swój e-mail, który podałeś/podałaś wychowawcy

            5. Zaznacz "nie jestem robotem"

            6. Kliknij "wyślij"

            Uwaga z razie problemów skontaktuj się z panią Agnieszką Michalczuk