• AKCJA EDUKACYJNA „WODA ŹRÓDŁO ŻYCIA, CZYLI Z PWIK’IEM O WODZIE, ŚCIEKACH I ZIELONEJ ENERGII”

          • Uczniowie klasy III 10 maja wzięli udział w akcji organizowanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu Sp. Z o.o. W tym dniu „lekcje” odbyły się w siedzibie Stacji Uzdatniania Wody w Bolesławcu oraz na terenie oczyszczalni ścieków. Podczas zajęć uczniowie klasy III zgłębili swoją wiedzą o wodzie, ściekach i zielonej energii.

            Czym jest woda ? To przezroczysta ciecz, która jest mokra. Woda to substancja, która występuje wszędzie : w ziemi, powietrzu, roślinach, w ciałach zwierząt i we wnętrzu naszego organizmu. Jest bezwonna, pozbawiona smaku, bezbarwna i nie ma kalorii. Występuje w trzech postaciach : ciekłym (woda), stałym (lód), gazowym (para wodna).

            Dlaczego warto pić wodę z kranu ? jest zdrowa, tania, zawsze dostępna w kranie, nie zawiera zanieczyszczeń, poprzez picie wody z kranu chronimy środowisko, bo nie używamy plastikowych butelek.

             

            Uczniowie odwiedzili miejsce wydobycia wody, które stanowi najgłębsza studnia w PWiK, której głębokość sięga 110 m i znajduje się na ujęciu Modłowa. Woda w tym miejscu to woda świeżo wypompowana ze studni i nazywamy ją wodą surową. Aby taka woda mogła nadawać się do picia należy ją uzdatnić. Woda musi być napowietrzana w zbiorniku kontaktowym n kaskadach wodnych zwanymi ociekaczami. W ociekaczach z wody jest usuwany siarkowodów. Następnie odbywa się filtrowanie wody. Po przepłynięciu przez filtry woda jest już uzdatniona i jest kierowana do sieci wodociągowej. Woda poddana procesowi uzdatniania nazywa się wodą uzdatnioną i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu.

            Ważne, żeby z kranu pić ZIMNĄ wodę.

            Plastikowym butelkom mówimy NIE !

            Do toalety wyrzucamy tylko i wyłącznie PAPIER TOALETOWY !

            Na oczyszczalni ścieków w Bolesławcu z osadu produkuje się nawóz i zieloną energię. Nawóz jest środkiem używanym w uprawie roślin w celu zwiększenia ich wzrostu.

             

            Cały dzień upłynął bardzo szybko i uczniowie w dużym obszarze pozyskali wiele informacji na temat wody, ścieków i zielonej energii, które będą niezbędne do udziału w konkursie organizowanym przez PEWiK w Kruszynie w dniu 27.05.2024 r. Każdy otrzymał książkę, która zawiera wszystkie informacje.

            Katarzyna Furman

          • Turniej Matematyczno - Sprawnościowy

          •    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. rozegrano kolejną edycję Turnieju Matematyczno – Sprawnościowego. W tym roku uczniów klas trzecich spośród ośmiu gminnych Szkół Podstawowych gościł ZSP w Kruszynie.

                    Nad poprawnością przebiegu zawodów czuwała komisja konkursowa w składzie: Grażyna Łucka – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Bolesławiec, Iwona Przybylska – Sekretarz Gminy Bolesławiec, Zenona Słobodzian – Dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Szkół oraz Maria Strojek – Główny Księgowy GOKiS Bolesławiec.

                    W pierwszym zadaniu uczestnicy części sportowej mieli za zadanie toczyć slalomem piłkę między pachołkami. Kolejną konkurencją było szybkie i dokładne układanie woreczków na pachołkach wraz z precyzyjnym przejściem pod nisko usadowioną tyczką na końcu toru. Trzecie zadanie polegało na prowadzeniu woreczka między pachołkami za pomocą kija do unihokeja. Natomiast ostatnia próba polegała na szybkim dobiegnięciu slalomem do szarfy i przejściu przez nią od góry lub od spodu. Pomiędzy sportową rywalizacją grupy matematyków rozwiązywały swoje zadania. Czasy uzyskiwane na torach oraz punkty za prawidłowo rozwiązane zadania sumowały się i na tej podstawie wyłoniono ostateczną klasyfikację turnieju.

            Nasi uczniowie otrmali 39 pkt. i tym sposobem zajęli 7 miejsce. Gratulacje i podziękowania za odwagę i super zabawę. 

            Katarzyna Furman 

             

            źródło: http://gokis.boleslawiec.org/956/turniej-matematyczno-sprawnosciowy.html

             

             

             

          • Stacja Galaxy - bezpieczne miejsce w sieci

          • Klasy I-III w roku szkolnym 2023/2024 biorą udział w realizacji projektu Stacja Galaxy- bezpieczne miejsce w sieci. Zrealizowaliśmy zajęcia pt. Podróż do świata internetu. Celem zajęć było : 

             • ustrukturyzowanie wiedzy na temat internetu

            • wymiana doświadczeń między dziećmi dotyczących tego, czym jest internet

            • doskonalenie umiejętności uzasadniania wyborów

            • wprowadzanie do świadomego korzystania z internetu jako środowiska, w którym wszyscy funkcjonujemy

            Podczas rozmowy doszliśmy do wniosku, że tak jak postępujemy w życiu na co dzień i kierujemy się właściwymi postawami, tak powinniśmy postępować w sieci: 

            • prywatność w sieci (kiedy dzieci piszą do siebie listy czy zaproszenia na urodziny, dbają o to, aby trafiły w ręce właściwego nadawcy – ta sama zasada obowiązuje w internecie);

            • bezpieczne hasła (kiedy wychodzą z domu, zamykają drzwi na klucz lub zamykają swoją szkolną szafkę);

            • fake news (starają się weryfikować dane, które do nich docierają i nie zawsze wierzą w to, co mówią inni; np. w sytuacji, w której ktoś mówi, że na świecie istnieją różowe słonie); \

            • savoir vivre w świecie cyfrowym (na co dzień używamy magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam);

            • bezpieczne miejsca w sieci (nie wchodzimy np. na teren budowy lub tam, gdzie dzieci nie powinny wchodzić, po mieście poruszamy się z zaufanym dorosłym);

            • empatia w świecie cyfrowym (życzliwie odnosimy się do ludzi, uśmiechamy się, mówimy im miłe słowa, reagujemy, kiedy ktoś jest smutny lub dzieje się mu krzywda).

             

            Pomogliśmy Netce i Weberowi w pakowaniu walizki : 

            • w podróż zabieramy plastry na otarcia – w świecie internetu mogą to być słowa pocieszenia, które pocieszą kogoś, kto doznał krzywdy;

            • zabieramy walizkę z kłódką z szyfrem – w świecie internetu to będą hasła;

            • w podróż jedziemy z zaufanym dorosłym – w sieci też potrzebujemy takiej osoby, aby poprosić o pomoc w sytuacjach trudnych;

            • czasem zabieramy jedzenie – nie zapominamy o racjonalnym korzystaniu z sieci i kiedy przychodzi czas na obiad, kończymy grę, wyłączamy komputer lub aplikację na telefonie;

            • w podróż możemy zabrać lupę – to ona pozwoli przyjrzeć się uważnie temu, co napotykamy w sieci i rozsądnie wybierać strony, gry, filmy, które oglądamy; lupa może też symbolizować ciekawość i chęć poznawania np. przyrody;

            • czasem zabieramy latarkę – to takie dobre rady dorosłych, których warto słuchać, aby wiedzieć w którą stronę iść, co powinniśmy lub czego nie powinniśmy robić w sieci.

            źródło : Podróż do świata internetu autor. Joanna Apanasiewicz 

            Katarzyna Furman 

          • Odkrywamy szkolne talenty

          • Podobno nie ma ludzi, którzy nie mieliby jakiegoś talentu, są tylko tacy, którzy jeszcze takowego w sobie nie odkryli.

            29.04. w ZSP w Ocicach mieli okazję zaprezentować się uczniowie, którzy doskonale już wiedzą, w czym się spełniają i co sprawia im po prostu przyjemność. W szkolnym przeglądzie talentów wzięło udział 23 uczniów. Rozpiętość zainteresowań była imponująca: od uzdolnień malarskich, poprzez popisy sportowe, na koncertach muzycznych skończywszy! Komisja konkursowa, po pełnym pasji pokazie młodych mistrzów, z niemałymi dylematami, podjęła decyzję o składzie delegacji uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę na Gminnym Przeglądzie Talentów, odbywającym się rokrocznie w połowie maja. Niezmiernie miło nam poinformować, iż będzie to zespół taneczno-akrobatyczny w składzie: Aleksandra Korbiak (kl.VI), Zofia Wojtasik (kl.III), Iga Bram (kl.II) i Milena Bram (kl.I), a także team muzyczno- wokalny w osobach: Jakub Kędzierski (kl.II) i Martyna Gorczyca (kl.III).

            Mamy nadzieję, iż młode talenty z naszej szkoły zainspirują i zmotywują tych, którzy jeszcze szukają swoich uzdolnień, a ocickiej delegacji życzymy powodzenia na gminnym pokazie – idźcie i lśnijcie!

             

                                                                                                         Edyta Sienkiewicz