• BAL ANDRZEJKOWY KLAS I- III - #Laboratoria Przyszłości

          • "Hokus-pokus, czary-mary,
            Niech się spełnią andrzejkowe czary”.

            Dnia 25.11.2022r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa integrująca uczniów klas I-III. Dzieci przyszły przepięknie poprzebierane, różnorodność strojów nie miała granic. Podczas balu poznaliśmy zwyczaje andrzejkowe, a dzieci mogły skorzystać z przygotowanych dla nich wróżb,  zabaw i konkursów. Tańców,  radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny  bal. Zadowoleni wróciliśmy do domów pełni nadziei, że spełni się to, co wywróżyliśmy sobie tego magicznego dnia.

            Dziękujemy Radzie Rodziców na pyszny poczęstunek!

            W trakcie całej zabawy andrzejkowej wykorzystano sprzęt nagłośnieniowy z Programu "Labolatoria Przyszłości", również zdjęcia wykonywane były przy użyciu profesjonalnego sprzętu fotograficznego.

             

            Zespół edukacji wczesnoszkolnej.

          • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          • W 2022 roku obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień przypadły na 21 listopada nasza szkoła również przyłączyła się do celebrowania tego święta, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Był to dzień wyjątkowy… pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji.

            W tym dniu uczniowie w szczególny sposób mogli wywołać uśmiech  na twarzy swoich kolegów
            i koleżanek poprzez obdarowanie ich samodzielnie przygotowanymi laurkami. Upominki zawierały podziękowania, życzliwe i dobre życzenia oraz miłe słowa. Adresaci otrzymywali swoje kartki życzliwości za pośrednictwem szkolnej poczty. Ponadto chcąc podkreślić istotną rolę Dnia Życzliwości uczniowie oraz pracownicy szkoły zadbali o to, aby w elementach ich garderoby znalazł się kolor żółty będący motywem przewodnim akcji.

            Dzień Życzliwości i Pozdrowień był wspaniałym momentem do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień.

          • #Laboratoria przyszłości-listopadowe zajęcia

          • 17 listopada uczniowie klasy VIII na lekcji fizyki budowali obwody elektryczne z wykorzystaniem pomocy w ramach "Laboratorium Przyszłości". Uczniowie bardzo sprawnie radzili sobie z odczytywaniem i budowaniem prostych obwodów elektrycznych, które w efekcie końcowym dawały efekt świetlny lub dźwiękowy. Jednak najlepszą radość sprawiło stworzenie małego odbiornika radiowego z którego można było usłyszeć "hity radiowe". 

            Była to bardzo ciekawa lekcja, która połączyła w formie zabawy, teorię z codzienną praktyką.

          • „Śniadanie Daje Moc”

          •  

            ​​​​​​​

            Po raz kolejny w naszej szkole. 

            „Śniadanie Daje Moc”

            „Śniadanie Daje Moc” to program edukacyjny skierowany do uczniów klas 0-3 , podczas którego uczniowie zgłębiają swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania oraz utwierdzają  się w przekonaniu, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

            Uczniowie klas I-III ZSP Ocice każdego roku w listopadzie uczestniczą w akcji „Śniadanie Daje Moc” . W tym roku szkolnym pod hasłem „Jesteś tym co jesz”, mieli za zadanie przygotować zdrowy i pełnowartościowy posiłek .

            Mali kucharze w pełni osiągnęli swój cel ! Śniadania przygotowane przez uczniów były bardzo różnorodne oraz  bogate w białko i witaminy . Uczniowie i ich Rodzice stanęli na wysokości zadania i do szkoły przybyli z pełnym ekwipunkiem pełnowartościowych produktów. Cały proces przygotowania samodzielnie posiłku sprawia dzieciom ogromną radość i satysfakcję . Kolorowe kanapki, twarożki, musli, szaszłyki owocowe, naleśniki z owocami, gofry z domowym dżemem to kilka z propozycji, jakie zaprezentowali nam uczniowie.  Największą przyjemnością było wspólne spożycie zdrowego śniadania, kolejne już za rok !

            Pamiętajcie ! Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają dużo siły do wspólnej zabawy. Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień !

            7 dowodów na to, że warto zacząć dzień od śniadania

            Śniadanie pobudza metabolizm i sprawia, że ​​organizm lepiej funkcjonuje przez cały dzień.

            Śniadanie pobudza metabolizm, ponieważ dostarcza organizmowi energii potrzebnej do rozpoczęcia dnia. Jeśli nie jesz śniadania, twoje ciało będzie musiało korzystać z innych źródeł energii, takich jak rezerwy tłuszczu lub węglowodanów.

            Śniadanie zapewnia energii do działania i umożliwia lepsze wykonywanie codziennych obowiązków.

            Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, ponieważ dostarcza organizmowi energii i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli nie pominiesz śniadania, rozpoczniesz dzień pełen energii, a brak uczucia głodu wpłynie na realizowane przez Ciebie obowiązki.

            Śniadanie pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała

            Śniadanie pomaga utrzymać regularność w diecie. Ponadto spożywanie śniadań może pomóc zmniejszyć podjadanie w ciągu dnia.

            Śniadanie spożywane regularnie może zmniejszyć ryzyko chorób

            Jedzenie śniadania pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także zmniejsza ryzyko otyłości. Ponadto spożywanie śniadania może zapobiegać próchnicy zębów i chorobom układu krążenia.

            Regularne spożywanie śniadania może poprawić samopoczucie, pamięć i koncentrację

            Pamięć i koncentracja mogą się poprawić, ponieważ śniadanie zapewnia pożywienie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

            Osoby, które jedzą śniadanie mają tendencję do bycia bardziej aktywnymi fizycznie

            Jedzenie śniadania może pomóc osobie w utrzymaniu aktywności fizycznej, ponieważ dostarcza ono energii potrzebnej do wykonywania ćwiczeń. Śniadanie także pomaga uregulować metabolizm, co sprawia, że ​​organizm lepiej radzi sobie z wydatkowaniem energii podczas aktywności fizycznej.

            Spożywanie śniadania może pomóc w utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych

            Śniadanie jest pierwszym posiłkiem w ciągu dnia i może pomóc w utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych przez cały dzień. Jest to szczególnie ważne, ponieważ spożywanie śniadania może pomóc w regulacji metabolizmu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała. [1]






            [1] https://sniadaniedajemoc.pl/7-dowodow-na-to-ze-warto-zaczac-dzien-od-sniadania/

          • #Laboratoria Przyszłości w naszej szkole - spotkanie październikowe.

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. 

            Nasza szkoła w ramach tego programu otrzymała zestaw multimedialny, który wykorzystywany jest podczas zajęć koła tetralnego oraz lekcji muzyki. 

            Uczniowie z klasy piątej na lekcji informatyki mieli możliwość zapoznania się z robotami.

             

          • ,,Ojczyzna – bliskie słowo…”

          •               W przededniu Narodowego Święta Niepodległości uczniowie ZSP w Ocicach, z pomocą nauczycieli, zorganizowali całodniowy projekt pod hasłem ,,Niepodległość”, celem którego było uświadomienie wszystkim, z czego wynika wydłużony o dzień 11 listopada weekend.

                          Od samego rana sale szkolne przesycone były atmosferą historii i symboli narodowych. Każda klasa, na początek, zapoznała się z sylwetką Józefa Piłsudskiego oraz ciągiem historycznych zdarzeń, które to najpierw pozbawiły Polaków własnego kraju, a następnie pomogły przywrócić Polskę na mapę Europy. Podsumowując tę część edukacyjnych działań, klasy IV – VIII wykonywały tematyczne gazetki ścienne: od tych entuzjastycznych, celebrujących Święto Niepodległości, po te o przejmującej treści rozbiorów Polski.

                          Informacje, które w formie plastycznej znalazły się na plakatach, wybrzmiały ponownie na apelu, stanowiącym kolejny punkt realizacji projektu ,,Niepodległość”. Rozpoczął się on tradycyjnie podniosłym odśpiewaniem całości  ,,Mazurka Dąbrowskiego”, które wpisało się w ogólnopolską akcję ,,Szkoła do hymnu”, rokrocznie organizowaną przez MEiN. W trakcie inscenizacji członkowie koła teatralnego z klas IV – VI opowiedzieli swoim szkolnym kolegom własną interpretację trudnej ścieżki do wolności Polaków z okresu rozbiorów i I wojny światowej. Przeplatając informacje z rymem, okraszając emocje melodią – zaserwowali zasłuchanej widowni magiczną podróż w przeszłość, tłumacząc w bardzo przystępny sposób, dlaczego wolny dzień 11 listopada to nie tylko radość związana z labą od szkoły. Szczególnie mocne wrażenie zrobił występ najmłodszych uczestników apelu – dzieci z grupy przedszkolnej oraz klas młodszych, które, w bezpretensjonalny sposób, typowy tylko maluchom, opowiedziały o swojej wersji miłości do ojczyzny, z przejęciem prezentując się na scenie.

                          Zwieńczeniem działań projektowych były konkursy tematyczne: dyktando ,,biegane” oraz quiz matematyczny. I w jednym, i w drugim przypadku treść zadań stanowiły informacje historyczne. Konkurencja związana z dyktandem polegała na odczytywaniu przez część uczniów danej klasy tekstu umieszczonego na jednym końcu sali i przekazywaniu go z pamięci grupie pisarzy. Jako że klasy rywalizowały między sobą, atmosfera wyścigu łagodziła nieco ból zmagania się z ortografią. Po części polonistyczno – historycznej przyszła kolej na królową nauk – matematykę. Tu również na zasadzie konkurowania międzyklasowego uczniowie musieli poradzić sobie z zadaniami, których treść nawiązywała do tematu przewodniego.

                          Patriotyczne nuty wybrzmiały raz jeszcze na koniec spotkania z ,,Niepodległością”. Po wcześniejszym wylosowaniu tytułu, klasy IV – VIII stanęły do ostatniej rywalizacji – odśpiewaniu pieśni patriotycznej na modłę wojskową, czyli głośno, dziarsko i z przytupem. Choć u jednych więcej było głośności, drudzy wypadli bardziej dziarsko, a jeszcze inni przede wszystkim tupali, całość występu idealnie dopełniła muzyką i zabawą ten niezwykły dzień.

                          Wyśpiewane, wyrecytowane, wyrysowane, trochę wybiegane  i wyliczone – takie to było wyjątkowe Narodowe Święto Niepodległości w wykonaniu uczniów ZSP w Ocicach.

          • Wycieczka do Fabryki Bombek

          • Chcesz poczuć magię świąt, a przy okazji dowiedzieć się jak powstają bombki? Nic prostszego.

            Wybierz się do Złotoryi, tak jak zrobiliśmy to my – uczniowie klas I-III.

            Dnia 2 listopada uczestniczyliśmy w wycieczce do fabryki ozdób choinkowych „Vitbis” w Złotoryi. Złotoryja to najstarsze miasto Polski, słynące z wydobycia złota.

            Pierwszym punktem naszej wycieczki był przystanek w miejscowości Jerzmanice Zdrój. Zatrzymaliśmy się przy Kruczej Ścianie, gdzie wysłuchaliśmy legendy o kopaczach złota zaklętych w kruki i o ukrytym złocie , którego po dziś dzień pilnuje Skarbek.

            Kolejną atrakcją był spacer po Złotoryi i zwiedzanie najciekawszych miejsc.

            Zwiedzanie zaczęliśmy od Baszty Kowalskiej, która stanowiła część murów obronnych. Wysokość baszty wynosi 22,5 m, a z jej szczytu roztacza się piękny widok na całe miasto. Następnie spacerkiem przeszliśmy uliczkami Złotoryi, podziwiając zabytkowe kamieniczki i urokliwy rynek miasteczka ze stuletnim cisem. Zwiedziliśmy kościół Narodzenia NMP z niezwykłą amboną i studnią oraz zespół klasztorny franciszkanów.  Budynek, w którym znajduje się Muzeum Złota, oglądaliśmy niestety tylko z zewnątrz.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki był pobyt w fabryce bombek „Vitbis”. 

            Zwiedziliśmy fabrykę i przyglądaliśmy się procesowi powstawania  bombek o różnych kształtach i barwionych na różne kolory. Najciekawszym etapem produkcji bombek była wzorcownia gdzie powstają prawdziwe choinkowe cudeńka. Z wielkim podziwem przyglądaliśmy się jak pracownicy zakładu zręcznie ozdabiają bombki różnorodnymi i fantastycznymi kolorami, precyzyjnie odtwarzając wzory na niezliczonej ilości choinkowych cacek. Po wizycie w fabryce  udaliśmy się na zakupy do przyzakładowego sklepu. Od mnogości wzorów i kolorów można było dostać zawrotu głowy, jednak każdy znalazł tu coś dla siebie. Jedni kupowali wielkie kule, inni wybierali bombki jednokolorowe, a jeszcze inni bombki w kształcie  bałwanków, dzwonków, mikołajków, szklanych arbuzów i ogórków. Była nawet bombka- koszulka R. Lewandowskiego!

            Do Ocic wróciliśmy bardzo zadowoleni, zwłaszcza, że każdy otrzymał jeszcze pamiątkową bombkę ze swoim imieniem. W tym roku będziemy mieli piękne choinki ! Wspaniale, że święta już niedaleko.