• WYJAZD DO IQLANDII

          • O tym, że wiadomości najlepiej wchodzą do głowy poprzez działanie, a podróże kształcą, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Uczniowie i nauczyciele z ZSP  w Ocicach postanowili wcielić te stare prawdy w życie, wybierając się do Centrum Nauki w Libercu.

            Klasy III – VII listopadowe popołudnie spędziły w parku naukowym ,,iQLANDIA” w czeskim Libercu, w którym nauka to zabawa. A tam, radości nie było końca. Samodzielnie sprawdzić, jak wykonać operację laparoskopem, przejechać się łazikiem po powierzchni Marsa czy przejść się po pokoju w  ciemności absolutnej, to tylko niektóre z doświadczeń, które można było samodzielnie wykonać. Jak wielka jest dziecięca ciekawość, można było łatwo zaobserwować przy poszczególnych stanowiskach, gdzie ustawiały się całe kolejki uczniów, chcących sprawdzić, dotknąć, przeżyć, doświadczyć…

            ,,iQLANDIA” to nowoczesne centrum naukowe, gdzie mnogość eksponatów, prezentacji i sal edukacyjnych zapewnia świetną formę spędzenia czasu nie tylko dla młodszych, ale również dla starszych.

              

                                                                                                    Anna Antoniszyn

          • Olimpiada z języka angielskiego

          • Dnia 06.11 2023 w naszej szkole odbyła się Olimpiada Języka Angielskiego dla Juniorów. Uczniowie, którzy wzięli w niej udział zostali wyłonieni na podstawie swoich bardzo dobrych i dobrych wyników w nauce i we wcześniej przeprowadzonym konkursie ZdolnyŚlązak .

             

            Olimpiada Języka Angielskiego jest konkursem przedmiotowym z języka angielskiego, a nie egzaminem, którego celem jest określenie albo potwierdzenie stopnia znajomości języka anielskiego. Należy pamiętać, że zakres wiedzy i umiejętności wymaganych od uczestnika na Olimpiadzie Języka Angielskiego nie pokrywa się w stu procentach z programami nauczania w szkołach państwowych i z zakresem wiedzy zawartym w większości podręczników szkolnych. Olimpiady nie można postrzegać jak sprawdzian, do którego przygotowuje się wedle ściśle określonego zakresu wymagań.

             

            Olimpiada Języka Angielskiego to konkurs, który wymaga wyjścia poza podręcznik szkolny i poza sztampowe myślenie o nauce (i nauczaniu) tego języka obcego. Olimpiada to konkurs dla osób z zamiłowaniem do nauki języka angielskiego, mających świadomość, że ten język obcy to nie tylko gramatyka i słownictwo, ale także elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych, w tym szeroko pojmowana kultura, tj. literatura, historia, sztuka, sport, itp.

             

            Celem Olimpiady Języka Angielskiego jest nie tylko pielęgnowanie pasji do nauki tego języka obcego, ale także rozbudzanie jej poprzez motywowanie uczestników do poszerzania horyzontów. Organizatorowi konkursu zależy na tym, aby uczniowie rozwijali umiejętność wykazywania inicjatywy w procesie uczenia się i w rezultacie doskonalili przejmowanie kontroli nad tym procesem, poprzez na przykład samodzielne poszukiwanie wiarygodnych źródeł do nauki, podejmowanie decyzji dotyczących sposobów uczenia się i wyznaczanie celów.

            Uczestnik, któremu zależy na odniesieniu sukcesu na Olimpiadzie Języka Angielskiego powinien pracować nad umiejętnościami analizowania i oceniania zebranych informacji oraz rozwiązywania problemów.

             

                       Do dalszego etapu wojewódzkiego nie zakwalifikował się nikt z naszej szkoły. Pomimo tego była to świetna okazja dla uczniów zdolnych do zweryfikowania swojej wiedzy.

             

          • Dzień Życzliwości 2023

          • “Stała życzliwość może wiele osiągnąć. Jak słońce sprawia, że lód się topi, tak życzliwość powoduje, że nieporozumienia, nieufność i wrogość wyparowują.” – Albert Schweitzer.

            DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

             

            Już po raz kolejny 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień pod hasłem: „ Bądź dla wszystkich życzliwy,
            a świat będzie szczęśliwy…” Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji oraz podkreślanie jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Był to dzień wyjątkowy… pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji.

            W tym dniu uczniowie w szczególny sposób mogli wywołać uśmiech  na twarzy swoich kolegów i koleżanek poprzez obdarowanie ich samodzielnie przygotowanymi laurkami. Upominki zawierały podziękowania, życzliwe i dobre życzenia oraz miłe słowa. Adresaci otrzymywali swoje kartki życzliwości za pośrednictwem szkolnej poczty zorganizowanej przez Samorząd Szkolny.  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

             

            Opiekunowie Samorządu Szkolnego:

            Małgorzata Gorczyca

            Ewelina Ostrycharz

          • ŚNIADANIE DAJE MOC W KLASACH I-III

          •         Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start na nowy dzień.

                      Dnia 10.11.23 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym ,, Śniadanie Daje Moc”. W ramach realizacji edukacji zawodowej gościliśmy w szkole dietetyk kliniczną Panią Magdalenę Bram – specjalistkę od żywienia. Celem spotkania było uświadomienie uczniów przez panią dietetyk, jak ważne w naszym życiu jest picie wody oraz jak bardzo ważne dla zdrowia dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest śniadanie, które wpływa na metabolizm i samopoczucie w ciągu dnia.  Uczniowie zadeklarowali, że będą przestrzegali wskazówek i zasad żywieniowych, które uzyskali podczas spotkania. Po prelekcji z panią dietetyk, przy użyciu aplikacji na telefonie ,, Zdrowe Zakupy” (bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne) sprawdzaliśmy, które produkty zawierają E- dodatki korzystne i niekorzystne dla zdrowia człowieka.

                     Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę – wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do nauki i zabawy. Przed rozpoczęciem zajęć kulinarnych, utrwaliliśmy zasady, reguły zachowania się przy stole. W menu znalazły się m.in.: pieczywo różnego rodzaju, masło, wędliny, ogórki kiszone, sery, jogurty, owoce , warzywa, szaszłyki owocowe, sałatki. Uczniowie potrafili dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Chętnie próbowali nowe smaki.

                     Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Poczęstunek był prawdziwą frajdą i wywołał na twarzach uczniów promienny uśmiech. Ten dzień okazał się dla uczniów ciekawą, edukacyjną i smaczną przygodą.

             

                                                                                                                                 Izabela Popko

          • Święto Niepodległości

          • Droga do niepodległości...

            11 listopada obchodziliśmy 105.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje.
                     Aby uczcić Święto Narodowe, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, uczniowie z koła teatralnego przedstawili w czasie szkolnej uroczystości wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

            Spotkanie z historią miało kameralny charakter spotkania przy świecach i zaczęło się od występu starszej grupy przedszkolnej, która przy własnym akompaniamencie zaprezentowała utwór przedstawiający we wzruszający sposób wizję Ojczyzny, widzianej oczyma najmłodszego pokolenia. Przejęcie, z jakim najmłodsi aktorzy wykonali swoją piosenkę, udzieliło się pozostałym uczestnikom uroczystości i wprowadziło niezwykle podniosłą atmosferę.

            W kolejnych odsłonach tej niecodziennej lekcji historii narratorzy prowadzili widzów przez kolejne zawirowania dziejowe, ukazując skomplikowaną, często beznadziejną sytuację Polski na przestrzeni lat. Ogromny nacisk uczniowie występujący położyli na niesamowitą determinację i nieustępliwość Polaków w trwających ponad 100 lat dążeniach do odzyskania tożsamości narodowej i przywrócenia Polski na mapę świata.

            Historycznemu przekazowi, podanemu w bardzo przystępnej i nieco sensacyjnej formie, towarzyszyły recytacje utworów poetyckich, będących refleksyjnym tłem omawianych zdarzeń historycznych. Słowom poetów towarzyszyły wyświetlane w formie prezentacji multimedialnej obrazy – zdjęcia archiwalne, reprodukcje obrazów, cytaty z Ojców Niepodległości… W tle - rzucające ciepłe światło świece i przejmujące dźwięki Chopinowskich nut. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, iż ów nietypowy wieczorek poetycko – muzyczny w przejmujący sposób wlał w serca uczestników ogromną dozę dumy  narodowej.

            Należy mieć nadzieję, iż uświadomił on wszystkim, jak ogromną i bezcenną wartością są: wolność, niezależność i niepodległość. Uczestnicząc w szkolnych lekcjach, chodząc             na zajęcia dodatkowe, realizując swoje pasje i zainteresowania, doceniajmy, że wszystko to mamy w zasięgu ręki właśnie dlatego, że nasi przodkowie nam to własną krwią wywalczyli – WOLNOŚĆ! Chwała Bohaterom…

          • Witamy w świecie baśni i bajek, czyli nie tak dawno temu …w Ocicach

          • Życie jak w bajce … zorganizowali sobie uczniowie z ZSP w Ocicach, którzy 6 listopada, z dużym rozmachem, celebrowali Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

            Jesienny poniedziałek przemienił szkolne otoczenie w scenerię doskonale znaną  z baśniowych historii, tak bardzo lubianych przez młodszych, jak i tych nieco starszych znawców bajkowych bohaterów. Po salach lekcyjnych, w tym dniu wyglądających jak żywcem przeniesionych z teatralnych scenografii, dostojnie przemieszczały się w ilości hurtowej: księżniczki, królewny, bestie, Kubusie Puchatki wraz ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi, podkute cholewkami koty i całe zastępy wszelakiej maści krasnoludków! Inicjatorem akcji był szkolny samorząd, który wraz z opiekunką – Panią Małgorzatą Gorczycą – postanowił przypomnieć szkolnej społeczności, że tak dobrze znane prawdy życiowe, zawarte w przesłaniach bajek i baśni, nie straciły nic na swojej aktualności i świetnie sprawdzają się także w nieco mniej bajkowej rzeczywistości szkolnych murów…

            Z nie lada wyzwaniem musiała zmierzyć się komisja, która po długich i burzliwych dyskusjach zdecydowała przyznać następujące lokaty w konkursie na najbardziej bajkową klasę (przebrania uczniów + wystrój sali): 1. miejsce -  klasa I, 2.miejsce – klasy: III i VI, 3.miejsce – klasa V. Warto podkreślić ogromny wkład rodziców, którzy mocno zaangażowali się w przygotowywanie strojów oraz rekwizytów, co w znacznym stopniu przekuło się  w sukcesy poszczególnych zespołów klasowych, za co ogromnie dziękujemy!

            Bajkowe manewry to kolejna akcja prężnie działającego Samorządu Uczniowskiego  w ZSP w Ocicach. Umożliwianie uczniom realizowania własnych inicjatyw jest jednym  z ważniejszych elementów edukacji niezbędnej do kształtowania postaw świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, co idealnie wpisuje się w misję współczesnej szkoły.

             

          • Konkurs Jesienne Cudaki

          • Październik 2023 r. 

            ZŁOTA POLSKA JESIEŃ W ZESPOLE SZKOLNO- PRZEDSZKOLNYM W OCICACH.

             

            Jesień obdarowuje nas różnymi darami i paletą wspaniałych barw, dlatego w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas I-III pt. „Jesienne Cudaki”. Celem konkursu było stworzenie pracy przestrzennej z darów jesieni ( owoców, warzyw, żołędzi, kasztanów, liści itp.). Głównym celem konkursu było kształtowanie zainteresowań przyrodniczych wśród dzieci, zachęcanie do działań twórczych i współpracy na poziomie rodzic-dziecko, rozwijanie zainteresowań plastycznych i czerpanie radości z procesu tworzenia. Konkurs pt. „Jesienne Cudaki” wpisał się już w tradycję naszej szkoły i jest organizowany przez nauczycieli klas I-III każdego roku. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Uczestnicy konkursu  wykazali się ogromną pomysłowością i doprecyzowaniem każdego szczegółu swoich prac. Jesienne Cudaki były bardzo kolorowe jak kolorowa bywa jesień i naprawdę niesamowite. Dzieci oraz ich Rodzice włożyli mnóstwo pracy w wykonanie swoich prac, które przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Jury przyznało następujące miejsca : 

            Miejsce I- uczeń klasy II Filip Mroziński

            Miejsce II -  uczennica klasy III Martyna Gorczyca

            Miejsce III- uczeń klasy I Szymon Gorczyca

            Wyróżnienia : uczennica klasy II Lena Mrozik, uczeń klasy II Szymon Biegacz

             

            Każdy uczeń otrzymał wspaniałe nagrody, które ufundowała Kopalnia odkrywkowa w Kraszowicach. Pozostali uczestnicy zostali obdarowani dyplomami i słodkimi upominkami.  Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie wszystkim uczestnikom. Zapraszamy na kolejną edycję już za rok. 

             

            Jesienią, jesienią

            Sady się rumienią: 

            Czerwone jabłuszka

            Pomiędzy zielenią. 

            Czerwone jabłuszka, 

            Złociste gruszeczki

            Świecą się, jak gwiazdy, 

            Pomiędzy listeczki. 

            — Pójdę ja się, pójdę

             

            Pokłonić jabłoni, 

            Może mi jabłuszko

            W czapeczkę uroni! 

            Maria Konopnicka

             

            Katarzyna Furman