• Konkursy szkolne w klasach I-III

          • Konkursy szkolne w klasach I-III

            W kwietniu i maju odbyły się w naszej szkole następujące konkursy :

            1. Konkurs plastyczny pt.  „LOGO Osób Niepełnosprawnych”;

            2. Konkurs na najpiękniejszą Kapliczkę Maryjną;

            3. Konkurs plastyczny pt. „Ziemia- nasza planeta”;

            4. Konkurs pt. „Mistrz pięknego pisania”.

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkich uczniom, którzy wzięli udział w powyższych konkursach.

            Wasza kreatywność i efektywność Waszej pracy nie zna granic !

            Największe podziękowanie kierujemy do Sponsorów, którzy ufundowali nagrody, oraz przekazali nagrody
            w postaci rzeczowej . Serdecznie dziękujemy :

            Panu Zdzisławowi Krzemińskiemu – K.A.M Kopalnia Kraszowice

            Panu Zdzisławowi Karabanowi – Usługi Budowlane  Zdzisław Karaban

            Pani Monice i Zbigniewowi Pawlikowskim – Rośliny Kraszowice

            Księdzu Andrzejowi Kulickiemu

            Róży Różańcowej Męskiej Stanisława Stachowiaka z Ocic

             

            Człowiek jest wielki
             nie przez to, co posiada,

             lecz przez to kim jest;

            nie przez to, co ma,

            lecz przez to,

            czym dzieli się z innymi.

            Św. Jan Paweł II

             

            Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach szkolnych.

            Wychowawcy klas I-III

          • Uczniowie klasy II z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida- Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

          • We wtorek 16 maja uczniowie klasy II ZSP Ocice mieli okazję po raz kolejny gościć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida- Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

            Jak za każdym razem na dzieci czekała moc atrakcji.

            Swoją ciekawą przygodę uczniowie zaczęli od samodzielnych doświadczeń w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności tzw. SOWA.  W tym miejscu czekały na uczniów eksponaty interaktywne, z którymi obcowali. Zbliżenie na cień, którzy przyjmował różne kolory, rowerowe przekręty, mistrzowie szybkiego zapamiętywania, wyścigi walców, krocząca sprężyna, idealna asymetria, rysowanie w lustrze, obrotowe lustra, wiszące piłki oraz usypywanie mapy to zadania, których mogli doświadczyć uczniowie . Najwięcej radości przyniosło usypywanie mapy za pomocą piasku kinetycznego i wywoływanie deszczu.

            Po zabawie z interaktywnymi urządzeniami, przyszedł czas na  Majsternię. Pani Katarzyna miała szczególne wyzwanie dla klasy – stworzenie na tablicy magnetycznej toru przeszkód dla małej piłeczki, która miała przyczynić się do zburzenia zbudowanej ścieżki domina z drewnianych klocków. Była to praca zespołowa i każdy zespół wykazał się pomysłowością, kreatywnością i precyzją.  Konstruowanie przyniosło wszystkich wiele emocji i doskonaliło cechę  , jaką jest cierpliwość w dużym tego słowa znaczeniu 😉

            Kolejną atrakcją były zajęcia biblioteczne. Dzieci z ciekawością wysłuchały krótkiego opowiadania pt. „Biblioteka Astrid” M. Widmark, oraz samodzielnie opowiedziały historię na podstawie kart z gry DIXIT.

            Na zakończenie cudownego dnia , korzystając z programu Zgrana Biblioteka, uczniowie poznali wiele ciekawych gier planszowych i nie tylko . Jest to świetny sposób spędzania wolnego czasu z rodzinom, przyjaciółmi, w zamian za czas spędzony przed monitorem, ekranem lub smartfonem.

            Zajęcia w Centrum Wiedzy w Bolesławcu to ciekawe doświadczenie i mnóstwo radości, czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.

          • Wizyta w wodociągach

          • Dnia 9 maja 2023 r. klasa III była na wycieczce w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu, w ramach akcji edukacyjnej „Woda źródłem życia , czyli z PWiK – iem o wodzie , ściekach i zielonej energii”.

            Wycieczka przebiegała w kilku etapach. Pierwsze spotkanie odbyło się w budynku administracyjnym PWiK,  gdzie obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentację dotyczącą wody i ścieków, przeprowadziliśmy doświadczenie związane z oczyszczaniem wody oraz obserwowaliśmy pod mikroskopem bakterie biorące udział w oczyszczaniu ścieków. Następnie autobusem przejechaliśmy do stacji uzdatniania wody „SUW Modłowa”. Tam  poznaliśmy procesy produkcji i uzdatniania wody. Ostatnim punktem naszej wycieczki była oczyszczalnia ścieków – gdzie dowiedzieliśmy się jak przebiegają procesy oczyszczania ścieków oraz produkcji zielonej energii.

            Zmęczeni , ale zadowoleni  i bogatsi o nową  wiedzę, wróciliśmy do szkoły.

            Teraz czeka nas nauka i przygotowania do konkursu o wodzie , który odbędzie się pod koniec maja.                                                                              

          • Dzień Talentów w ZSP w Ocicach

          •  "Nie można pytać życia o sens, można mu tylko sens nadać. Cała wielkość naszej przygody polega na życiu, które przychodzi do nas z pustymi rękoma, lecz opuścić nas może wzbogacone i przekształcone." Tymi ważnymi słowami francuskiego pisarza Romaina Gary’ego Magda i Julia, uczennice klasy VIII, przywitały zebranych w ZSP w Ocicach na szkolnej edycji Dnia Talentów.

            Jej celem było zaprezentowanie tych najmłodszych i tych nieco starszych, którzy, nawiązując do cytatu, swoimi zainteresowaniami, pasjami i uzdolnieniami wzbogacają i przekształcają nie tylko swoje życie, ale także życie swojego otoczenia. Przekrój tematyczny pokazów uczniowskich był ogromny. Zebrani mogli podziwiać występy muzyczne – piękne wokale oraz popisy instrumentalistów. Zachwyt budziły popisy taneczne, zarówno w wersji baletowej, jak i sportowej (taniec na wrotkach). Sport zresztą gościł na scenie także w postaci popisów żonglerki młodych piłkarzy oraz utalentowanej koszykarki. Uzdolnieni plastycznie wychowankowie zaprezentowali swoje dzieła i opowiedzieli, jak długo trwa ich przygoda z przyborami malarskimi, zaś piękną dykcją olśniła słuchaczy zapalona recytatorka…

            Impreza była także okazją do wyboru najlepszych z najlepszych – reprezentantów ZSP w Ocicach na Gminną Galę ,,Odkrywców Talentów”, która odbędzie się w Teatrze Starym w Bolesławcu. Okazali się nimi: Iga Bram, Laura Gaffke, Lena Mrozik (taniec) oraz instrumentaliści: Jakub Kędzierski (akordeon), Honorata Karpiak (flet) oraz Adam Kędzierski (saksofon).

            Miejmy nadzieję, że spotkanie, które przede wszystkim miało na celu docenienie i podkreślenie dokonań tych, którzy mają swoje pasje i poświęcają czas, żeby je doskonalić, okaże się inspiracją dla uczniów, którzy jeszcze poszukują swojej drogi…A Dzień Talentów, wpisany na stałe w tradycję naszej szkoły,  będzie okazją, aby za rok znów podziwiać najlepszych i najodważniejszych!

             

                                                                                                     Edyta Sienkiewicz

          • Majowe świętowanie w ZSP w Ocicach

          • W przededniu majowego weekendu, uczniowie i nauczyciele ZSP w Ocicach spotkali się   na uroczystym apelu związanym właśnie z polską historią, upamiętniającym 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak ważny był to dokument i jakie przełomowe reformy z sobą niósł, zebrani dowiedzieli się z żywej lekcji historii, którą przygotowali uczniowie z koła teatralnego, przybliżając okoliczności tego niezwykle ważnego wydarzenia.

            Konstytucja 3 maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Była to najważniejsza reforma tego Sejmu. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Czym jest konstytucja? Jak długo trwał Sejm Wielki? Co ważnego zawdzięczamy wymienionym postaciom? Na te pytania odpowiedzieli uczniowie starszych klas, którzy w ramach przygotowań do obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja opracowali miniwykłady wraz materiałami graficznymi, te zaś zaprezentowali w trakcie spotkania, w barwny sposób zapoznając widzów z tymi burzliwymi, lecz niezmiernie ciekawymi czasami oświecenia. Zadaniem klas I – III było przygotowanie występu na temat polskich symboli narodowych. W przystępny i bardzo emocjonalny sposób najmłodsi uczniowie pokazali, jak bliskie są im tematy związane z ojczyzną i jak doskonale są zorientowani w tych elementarnych przecież wiadomościach dla każdego Polaka. Całość dopełniło przemówienie dyrektora, Pana Dariusza Wojtowicza, który w zwartej formie wyłuszczył istotę święta oraz wagę działań podjętych przez Polaków w trudnych realiach zaborów.

            Uroczystość była także okazją do wręczenia dyplomów dla zwycięzców klasowych Konkursów  Wiedzy o Konstytucji 3 Maja – specjalistami z historii okazali się: Fabian Pastusiak z kl.II, Inka Fijałkowska z kl.III, Szymon Pawlikowski z kl.IV, Julia Jakubowicz z kl.V, Marysia Siemaszko z kl.VI oraz Marika Hmielowiec z kl.VIII.

            Uczestnikom konkursu gratulujemy zmierzenia się z niełatwym zagadnieniem historycznym, zaś wszystkim biorącym udział w szkolnych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja życzymy refleksji i chwili zadumy w tych pięknych okolicznościach majowych dni…

             

                                                                                                                 Edyta Sienkiewicz 

          • Rycerskie szranki w Ocicach

          • Historii ciekawie się słucha, jeszcze przyjemniej jest o niej poczytać, ale najatrakcyjniejszą formą obcowania         z przeszłością jest żywa lekcja, w trakcie której można dotknąć, zważyć, sprawdzić…

            W ostatnim tygodniu kwietnia ZSP w Ocicach odwiedziła grupa artystyczna ,,Rekonstrukto”    z pokazem historycznym na temat życia i kultury w średniowieczu. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu o obyczajach panujących w tych mrocznych, acz ciekawych czasach, przetykanego pokazami obyczajów, ekwipunku rycerskiego oraz samych pojedynków rycerskich. Każdy z uczestników miał możliwość zapoznania się                z rekwizytami oraz strojami z epoki, które budziły ogromne zainteresowanie oglądających. Nieczęsto wszak nadarza się sposobność wdziać na siebie hełm, napierśnik czy naramienniki i z mieczem w ręku stawać                do pojedynku ….z kolegą z klasy.

            Zważywszy, ilu chętnych uczniów uczestniczyło w poszczególnych pokazach, temat z lekcji historii pt.,,Średniowiecze” można uznać za zrealizowany z powodzeniem i uśmiechem!

             

                                                                                                                  Edyta Sienkiewicz