• Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023

• Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz

pożegnanie uczniów klasy VIII, które odbędzie się 23 czerwca o godzinie 9:00

w Domu Ludowym w Ocicach.

• Dzień Dziecka

• W dniu 1 czerwca Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ocicach odwiedziła Drużyna Rycerska Syrokomla.
            W tak ciepły, słoneczny i wyjątkowy dzień była to miła niespodzianka dla przedszkolaków i uczniów klas I-III.

Podczas spotkania dzieci miały okazję uczestniczyć w pokazie walk rycerskich
            i wysłuchać opowieści o rycerzach, którą zaprezentował pan Paweł. Dobry i zły rycerz, kat, giermek świetnie spisali się w swoich rolach.

Uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat budowy i funkcji hełmów z XIV wieku, zapoznali się z budową i historią miecza, dowiedzieli się, czym jest heraldyka i jak wygląda herb Syrokomla. Uczniowie i nauczyciele z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawostek z życia rycerzy w czasach średniowiecza. Wszyscy byli zachwyceni opowieściami przedstawicieli bractwa.

Każdy miał okazję potrzymać mieć, założyć hełm i zadać rycerzom nurtujące go pytania. Wszyscy byli bardzo ciekawi, jak w dawnych czasach żyli rycerze, co jedni, czy mieli czas na odpoczynek ? Najbardziej ciekawiło dzieci, czy zbroja rycerska jest wygodna i na własne oczy mogli przekonać się , że sprawni rycerze czują się w niej jak w dresie 😉, choć nie do końca wszyscy w to uwierzyli.

Czas spędzony z Drużyną Rycerską Syrokomla był bardzo miłym i cennym doświadczeniem.

Wszystkim DZIECIOM tym małym i tym dużym w dzisiejszym dniu życzymy, żebyście :

• Mieli prawo głosu;
            • Spełnili wszystkie marzenia
            • Zdobywali Świat
            • Mieli dużo siły
            • Sukcesu, który Was wzmocni;
            • Motywujcie innych do działania;
            • Byli tym , kim chcecie;
            • Pozwolili sobie na drobne przyjemności;
            • Byli dla siebie wsparciem !

Katarzyna Furman

• STRAŻNICY LASÓW Z ZSP W OCICACH

Uczniowie klas I-III kolejny raz wzięli udział w II edycji akcji Giga Lurka dla Strażników Lasów. Każdego roku w naszym kraju mamy do czynienia z pożarami lasów. Większość z nich została wywołana z winy człowieka ! Całe szczęście, że nad bezpieczeństwem lasów czuwają wspaniali ludzie STRAŻACY i LEŚNICY. Jednak ogrom wspaniałych ludzi, animatorów, organizacji pozarządowych, środowisk,
            firm i instytucji świadomych zagrożeń jakie niosą pożary lasów ich w tym wspiera. Udział w akcji dał uczniom możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą złe postępowanie ludzi, które przyczynia się do zwiększenia liczby pożarów. Dzieci wiedzą , jak postępować, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków, oraz jak zachować się w przypadku wystąpienia pożaru lasu. Akcja miała na celu zebranie laurek od dzieci z całej Polski dla Strażników Lasów. Dzięki temu powstała jedna GIGA Laurka, którą uczniowie wręczyli Strażakom z OSP Ocice.

Podczas wizyty  w OSP w Ocicach uczniowie poznali od podszewki profesjonalne wyposażenie wozu strażackiego, jakim dysponuje jednostka. Pan Kamil Radziński dokładnie przedstawił zastosowanie wielu sprzętów i opisał sytuacje, w których jest konieczne ich użycie. Oprócz dokładnej analizy wozu strażackiego i jego zawartości, uczniowie zwiedzili remizę strażacką .

Bardzo ważną informacją, którą dzieci miały przekazać swoim rodzicom w domu, była informacja dotycząca konieczności czyszczenia kominów w domach. Takie czyszczenie powinno odbywać się cztery razu do roku (najlepiej co 3 miesiące)
            lub w przypadku pieców na paliwo płynne lub gazowe dwa razy w roku (jesienią i wiosną).

Utrwalenie wiadomości o postępowaniu w razie pożaru z panem strażakiem, na pewno pozostanie w pamięci każdego uczestnika zajęć.

W tym roku po raz pierwszy dzień 29 maja został oficjalnie ogłoszony Dniem Strażników Lasów.

Każdy z nas, kto mądrze i odpowiedzialne zachowuje się w lesie, może śmiało uznać siebie za jednego z pośród wielu Strażników Lasów !

Pamiętajmy, że lasy są „fabryka tlenu”, w których żyją tysiące gatunków roślin i zwierząt, a my ludzie uwielbiamy spędzać w nim swój wolny czas. Bądźmy odpowiedzialni i rozważni !

Wszystkim Strażnikom Lasów składamy najwyższe wyrazy uznania i szacunku za odpowiedzialną i niebezpieczną służbę ! Dziękujemy !

Katarzyna Furman