• Andrzejki 2023

          • Zabawa Andrzejkowa w klasach I-III. 

            Piątek 2 grudnia w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Nasze klasy tego dnia zamieniły się w miejsce czarów i magii. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z wielką niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, poznawał swoją przyszłość i wiele innych ciekawych atrakcji. Katalog wróż andrzejkowych był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. 

            Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji.  Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. 

            Wszyscy uczniowie klas I-III i ich opiekunowie wspaniale bawili sie i byli bardzo zadowoleni z  wyników wróżb ;-) 

            Dziękujemy Radzie Rodziców za słodki poczęstunek w czasie zabawy. 

            Katarzyna Furman 

          • Mikołajowa Paczka dla SENIORA.

          •  

            ,,PACZKA DLA SENIORA”

             

            „Dobre uczynki mają większą moc niż słowa,
            bo mówić może każdy, ale niewielu wykona to, co powie”

             

            W listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w akcji  zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski „Paczka dla Seniora”. Przez 3 tygodnie w szkole trwała zbiórka dla Pacjentów Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Nowogrodźcu.

            Celem akcji było min. poprawne wchodzenie w relacje ze starszymi osobami, kształcenie prawidłowej postawy i współczucia wobec osób starszych oraz zwiększenie świadomości wśród uczniów wobec różnych etapów życia każdego człowieka.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którym los drugiego człowieka nie jest obojętny. Akcja była niepowtarzalną okazją , aby w prosty sposób wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Ilość zebranych produktów była bardzo duża a wszystkie paczki jeszcze przed Mikołajem dotrą do Seniorów.

             

            Dziękujemy!

            Opiekunowie SU:

            Małgorzata Gorczyca
            Ewelina Ostrycharz

          • Dzień Pluszowego Misia 2023

          • Dzień Pluszowego Misia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w  Ocicach.

            Roczny kalendarz wydarzeń w naszej szkole pełen jest fantastycznych dat i dni do świętowania- jednym z nich jest Dzień Pluszowego Misia, który zasługuje na szczególną uwagę. Dzień Pluszowego Misia obchodzimy corocznie 25 listopada, w tym roku ze względu na przypadającą datę w sobotę, celebrowaliśmy ten dzień w naszej szkole 24 listopada.

            W tym dniu uczniowie klasy trzeciej zapoznali się z historią powstania pluszowego bohatera. Kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt w 1902 roku wybrał się ze swoimi przyjaciółmi na polowanie. Historia ocalenia małego niedźwiadka szybko trafiła na pierwsze strony waszyngtońskich gazet. Producent zabawek zainspirował się tym wydarzeniem i szybko stworzył nową zabawkę dla dzieci, w formie pluszowego misia. Mały miś został nazwany Teddy Bear, swoją nazwą nawiązywał do imienia prezydenta. Pluszowa maskotka w zaskakująco szybkim tempie podbiła małe serca na całym świecie. Dzieci pokochały misia i kochają go do dziś. Jest on bohaterem wielu bajek . Zapewne każdy z nas zna Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Misia Uszatka, Misia Colargola i innych wspaniałych bohaterów.

            Ponadto wszyscy tego dnia przynieśli do szkoły swojego pluszowego przyjaciela. Każdy zdradził wiele tajemnic wypełniając Kartę Przyjaciela/Przyjaciółki Pluszowego Misia. Większość pluszowych maskotek uczniowie otrzymali od swoich bliskich, kiedy jeszcze byli małymi dziećmi. Przyjaciele towarzyszą im do dzisiejszego dnia i są nierozłącznym elementem ich codzienności. Każdy z nich wie, że o misia trzeba dbać, bo czasami jest naszym najlepszym przyjacielem. Zachęcamy wszystkich do narysowania swojego misiaka, to bardzo proste, w czym pomogą słowa piosenki pt. „Rysujemy Misia” Śpiewających Brzdący https://youtu.be/_mMoisb4t0o?si=3Sg4U_Xv-NYIt9_j .

            Wszyscy tym razem spisali się na medal wykonując piękne prace plastyczne oraz aktywnie uczestnicząc w obchodach święta. Dyplom przyjaciela/ przyjaciółki misia i słodki Lubiś był wspaniałym akcentem na zakończenie wspólnej przygody.

            Pomimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek na rynku sprzedaży, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.

             

             

            Katarzyna Furman

             

          • WYJAZD DO IQLANDII

          • O tym, że wiadomości najlepiej wchodzą do głowy poprzez działanie, a podróże kształcą, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Uczniowie i nauczyciele z ZSP  w Ocicach postanowili wcielić te stare prawdy w życie, wybierając się do Centrum Nauki w Libercu.

            Klasy III – VII listopadowe popołudnie spędziły w parku naukowym ,,iQLANDIA” w czeskim Libercu, w którym nauka to zabawa. A tam, radości nie było końca. Samodzielnie sprawdzić, jak wykonać operację laparoskopem, przejechać się łazikiem po powierzchni Marsa czy przejść się po pokoju w  ciemności absolutnej, to tylko niektóre z doświadczeń, które można było samodzielnie wykonać. Jak wielka jest dziecięca ciekawość, można było łatwo zaobserwować przy poszczególnych stanowiskach, gdzie ustawiały się całe kolejki uczniów, chcących sprawdzić, dotknąć, przeżyć, doświadczyć…

            ,,iQLANDIA” to nowoczesne centrum naukowe, gdzie mnogość eksponatów, prezentacji i sal edukacyjnych zapewnia świetną formę spędzenia czasu nie tylko dla młodszych, ale również dla starszych.

              

                                                                                                    Anna Antoniszyn

          • Olimpiada z języka angielskiego

          • Dnia 06.11 2023 w naszej szkole odbyła się Olimpiada Języka Angielskiego dla Juniorów. Uczniowie, którzy wzięli w niej udział zostali wyłonieni na podstawie swoich bardzo dobrych i dobrych wyników w nauce i we wcześniej przeprowadzonym konkursie ZdolnyŚlązak .

             

            Olimpiada Języka Angielskiego jest konkursem przedmiotowym z języka angielskiego, a nie egzaminem, którego celem jest określenie albo potwierdzenie stopnia znajomości języka anielskiego. Należy pamiętać, że zakres wiedzy i umiejętności wymaganych od uczestnika na Olimpiadzie Języka Angielskiego nie pokrywa się w stu procentach z programami nauczania w szkołach państwowych i z zakresem wiedzy zawartym w większości podręczników szkolnych. Olimpiady nie można postrzegać jak sprawdzian, do którego przygotowuje się wedle ściśle określonego zakresu wymagań.

             

            Olimpiada Języka Angielskiego to konkurs, który wymaga wyjścia poza podręcznik szkolny i poza sztampowe myślenie o nauce (i nauczaniu) tego języka obcego. Olimpiada to konkurs dla osób z zamiłowaniem do nauki języka angielskiego, mających świadomość, że ten język obcy to nie tylko gramatyka i słownictwo, ale także elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych, w tym szeroko pojmowana kultura, tj. literatura, historia, sztuka, sport, itp.

             

            Celem Olimpiady Języka Angielskiego jest nie tylko pielęgnowanie pasji do nauki tego języka obcego, ale także rozbudzanie jej poprzez motywowanie uczestników do poszerzania horyzontów. Organizatorowi konkursu zależy na tym, aby uczniowie rozwijali umiejętność wykazywania inicjatywy w procesie uczenia się i w rezultacie doskonalili przejmowanie kontroli nad tym procesem, poprzez na przykład samodzielne poszukiwanie wiarygodnych źródeł do nauki, podejmowanie decyzji dotyczących sposobów uczenia się i wyznaczanie celów.

            Uczestnik, któremu zależy na odniesieniu sukcesu na Olimpiadzie Języka Angielskiego powinien pracować nad umiejętnościami analizowania i oceniania zebranych informacji oraz rozwiązywania problemów.

             

                       Do dalszego etapu wojewódzkiego nie zakwalifikował się nikt z naszej szkoły. Pomimo tego była to świetna okazja dla uczniów zdolnych do zweryfikowania swojej wiedzy.

             

          • Dzień Życzliwości 2023

          • “Stała życzliwość może wiele osiągnąć. Jak słońce sprawia, że lód się topi, tak życzliwość powoduje, że nieporozumienia, nieufność i wrogość wyparowują.” – Albert Schweitzer.

            DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

             

            Już po raz kolejny 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień pod hasłem: „ Bądź dla wszystkich życzliwy,
            a świat będzie szczęśliwy…” Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji oraz podkreślanie jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Był to dzień wyjątkowy… pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji.

            W tym dniu uczniowie w szczególny sposób mogli wywołać uśmiech  na twarzy swoich kolegów i koleżanek poprzez obdarowanie ich samodzielnie przygotowanymi laurkami. Upominki zawierały podziękowania, życzliwe i dobre życzenia oraz miłe słowa. Adresaci otrzymywali swoje kartki życzliwości za pośrednictwem szkolnej poczty zorganizowanej przez Samorząd Szkolny.  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

             

            Opiekunowie Samorządu Szkolnego:

            Małgorzata Gorczyca

            Ewelina Ostrycharz

          • ŚNIADANIE DAJE MOC W KLASACH I-III

          •         Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start na nowy dzień.

                      Dnia 10.11.23 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym ,, Śniadanie Daje Moc”. W ramach realizacji edukacji zawodowej gościliśmy w szkole dietetyk kliniczną Panią Magdalenę Bram – specjalistkę od żywienia. Celem spotkania było uświadomienie uczniów przez panią dietetyk, jak ważne w naszym życiu jest picie wody oraz jak bardzo ważne dla zdrowia dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest śniadanie, które wpływa na metabolizm i samopoczucie w ciągu dnia.  Uczniowie zadeklarowali, że będą przestrzegali wskazówek i zasad żywieniowych, które uzyskali podczas spotkania. Po prelekcji z panią dietetyk, przy użyciu aplikacji na telefonie ,, Zdrowe Zakupy” (bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne) sprawdzaliśmy, które produkty zawierają E- dodatki korzystne i niekorzystne dla zdrowia człowieka.

                     Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę – wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do nauki i zabawy. Przed rozpoczęciem zajęć kulinarnych, utrwaliliśmy zasady, reguły zachowania się przy stole. W menu znalazły się m.in.: pieczywo różnego rodzaju, masło, wędliny, ogórki kiszone, sery, jogurty, owoce , warzywa, szaszłyki owocowe, sałatki. Uczniowie potrafili dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Chętnie próbowali nowe smaki.

                     Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Poczęstunek był prawdziwą frajdą i wywołał na twarzach uczniów promienny uśmiech. Ten dzień okazał się dla uczniów ciekawą, edukacyjną i smaczną przygodą.

             

                                                                                                                                 Izabela Popko

          • Święto Niepodległości

          • Droga do niepodległości...

            11 listopada obchodziliśmy 105.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje.
                     Aby uczcić Święto Narodowe, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, uczniowie z koła teatralnego przedstawili w czasie szkolnej uroczystości wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

            Spotkanie z historią miało kameralny charakter spotkania przy świecach i zaczęło się od występu starszej grupy przedszkolnej, która przy własnym akompaniamencie zaprezentowała utwór przedstawiający we wzruszający sposób wizję Ojczyzny, widzianej oczyma najmłodszego pokolenia. Przejęcie, z jakim najmłodsi aktorzy wykonali swoją piosenkę, udzieliło się pozostałym uczestnikom uroczystości i wprowadziło niezwykle podniosłą atmosferę.

            W kolejnych odsłonach tej niecodziennej lekcji historii narratorzy prowadzili widzów przez kolejne zawirowania dziejowe, ukazując skomplikowaną, często beznadziejną sytuację Polski na przestrzeni lat. Ogromny nacisk uczniowie występujący położyli na niesamowitą determinację i nieustępliwość Polaków w trwających ponad 100 lat dążeniach do odzyskania tożsamości narodowej i przywrócenia Polski na mapę świata.

            Historycznemu przekazowi, podanemu w bardzo przystępnej i nieco sensacyjnej formie, towarzyszyły recytacje utworów poetyckich, będących refleksyjnym tłem omawianych zdarzeń historycznych. Słowom poetów towarzyszyły wyświetlane w formie prezentacji multimedialnej obrazy – zdjęcia archiwalne, reprodukcje obrazów, cytaty z Ojców Niepodległości… W tle - rzucające ciepłe światło świece i przejmujące dźwięki Chopinowskich nut. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, iż ów nietypowy wieczorek poetycko – muzyczny w przejmujący sposób wlał w serca uczestników ogromną dozę dumy  narodowej.

            Należy mieć nadzieję, iż uświadomił on wszystkim, jak ogromną i bezcenną wartością są: wolność, niezależność i niepodległość. Uczestnicząc w szkolnych lekcjach, chodząc             na zajęcia dodatkowe, realizując swoje pasje i zainteresowania, doceniajmy, że wszystko to mamy w zasięgu ręki właśnie dlatego, że nasi przodkowie nam to własną krwią wywalczyli – WOLNOŚĆ! Chwała Bohaterom…

          • Witamy w świecie baśni i bajek, czyli nie tak dawno temu …w Ocicach

          • Życie jak w bajce … zorganizowali sobie uczniowie z ZSP w Ocicach, którzy 6 listopada, z dużym rozmachem, celebrowali Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

            Jesienny poniedziałek przemienił szkolne otoczenie w scenerię doskonale znaną  z baśniowych historii, tak bardzo lubianych przez młodszych, jak i tych nieco starszych znawców bajkowych bohaterów. Po salach lekcyjnych, w tym dniu wyglądających jak żywcem przeniesionych z teatralnych scenografii, dostojnie przemieszczały się w ilości hurtowej: księżniczki, królewny, bestie, Kubusie Puchatki wraz ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi, podkute cholewkami koty i całe zastępy wszelakiej maści krasnoludków! Inicjatorem akcji był szkolny samorząd, który wraz z opiekunką – Panią Małgorzatą Gorczycą – postanowił przypomnieć szkolnej społeczności, że tak dobrze znane prawdy życiowe, zawarte w przesłaniach bajek i baśni, nie straciły nic na swojej aktualności i świetnie sprawdzają się także w nieco mniej bajkowej rzeczywistości szkolnych murów…

            Z nie lada wyzwaniem musiała zmierzyć się komisja, która po długich i burzliwych dyskusjach zdecydowała przyznać następujące lokaty w konkursie na najbardziej bajkową klasę (przebrania uczniów + wystrój sali): 1. miejsce -  klasa I, 2.miejsce – klasy: III i VI, 3.miejsce – klasa V. Warto podkreślić ogromny wkład rodziców, którzy mocno zaangażowali się w przygotowywanie strojów oraz rekwizytów, co w znacznym stopniu przekuło się  w sukcesy poszczególnych zespołów klasowych, za co ogromnie dziękujemy!

            Bajkowe manewry to kolejna akcja prężnie działającego Samorządu Uczniowskiego  w ZSP w Ocicach. Umożliwianie uczniom realizowania własnych inicjatyw jest jednym  z ważniejszych elementów edukacji niezbędnej do kształtowania postaw świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, co idealnie wpisuje się w misję współczesnej szkoły.

             

          • Konkurs Jesienne Cudaki

          • Październik 2023 r. 

            ZŁOTA POLSKA JESIEŃ W ZESPOLE SZKOLNO- PRZEDSZKOLNYM W OCICACH.

             

            Jesień obdarowuje nas różnymi darami i paletą wspaniałych barw, dlatego w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas I-III pt. „Jesienne Cudaki”. Celem konkursu było stworzenie pracy przestrzennej z darów jesieni ( owoców, warzyw, żołędzi, kasztanów, liści itp.). Głównym celem konkursu było kształtowanie zainteresowań przyrodniczych wśród dzieci, zachęcanie do działań twórczych i współpracy na poziomie rodzic-dziecko, rozwijanie zainteresowań plastycznych i czerpanie radości z procesu tworzenia. Konkurs pt. „Jesienne Cudaki” wpisał się już w tradycję naszej szkoły i jest organizowany przez nauczycieli klas I-III każdego roku. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Uczestnicy konkursu  wykazali się ogromną pomysłowością i doprecyzowaniem każdego szczegółu swoich prac. Jesienne Cudaki były bardzo kolorowe jak kolorowa bywa jesień i naprawdę niesamowite. Dzieci oraz ich Rodzice włożyli mnóstwo pracy w wykonanie swoich prac, które przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Jury przyznało następujące miejsca : 

            Miejsce I- uczeń klasy II Filip Mroziński

            Miejsce II -  uczennica klasy III Martyna Gorczyca

            Miejsce III- uczeń klasy I Szymon Gorczyca

            Wyróżnienia : uczennica klasy II Lena Mrozik, uczeń klasy II Szymon Biegacz

             

            Każdy uczeń otrzymał wspaniałe nagrody, które ufundowała Kopalnia odkrywkowa w Kraszowicach. Pozostali uczestnicy zostali obdarowani dyplomami i słodkimi upominkami.  Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie wszystkim uczestnikom. Zapraszamy na kolejną edycję już za rok. 

             

            Jesienią, jesienią

            Sady się rumienią: 

            Czerwone jabłuszka

            Pomiędzy zielenią. 

            Czerwone jabłuszka, 

            Złociste gruszeczki

            Świecą się, jak gwiazdy, 

            Pomiędzy listeczki. 

            — Pójdę ja się, pójdę

             

            Pokłonić jabłoni, 

            Może mi jabłuszko

            W czapeczkę uroni! 

            Maria Konopnicka

             

            Katarzyna Furman 

          • Pasowanie na ucznia

          • Pasowanie na ucznia 2023/ 2024

            W piątek 20 października 2023 r. odbyło się najważniejsze święto pierwszoklasistów- Pasowanie na ucznia! Dzieci pod przewodnictwem swojej wychowawczyni p. Kamili Ogonowskiej przygotowały wspaniały występ, podczas którego zaprezentowały swoją wiedzę oraz szereg umiejętność w formie wierszyków i piosenek. Wykazały się znajomością kulturalnych słów, znajomością zasad bezpieczeństwa na drodze, wiedzą                o Ojczyźnie i umiejętnością dbania o środowisko. Przede wszystkim każdy uczeń poprawnie odpowiedział    na nieznane mu wcześniej pytanie z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej. Po sprostaniu tak trudnym wyzwaniom dzieci złożyły uroczyste Ślubowanie i zostały oficjalnie pasowane przez panią dyrektor Zenonę Słobodzian na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Ocicach. Miłym gestem wykazali się koledzy z klasy drugiej i trzeciej, którzy obdarowali nowo pasowanych uczniów słodkimi upominkami. Rodzice pierwszoklasistów również przygotowali niespodziankę- pamiątkowe kubki oraz poczęstunek            w klasie. To był wspaniały, pełen emocji dzień! Gratulujemy uczniom klasy pierwszej oraz życzymy samych sukcesów w nauce!

          • Obchody DEN w ZSP w Ocicach

          •  

             Henry Brooks Adams , amerykański historyk i pisarz, powiedział w XIX wieku: ,,Nauczyciel ma wpływ            na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie.” Kierując się tą maksymą, uczniowie ZSP w Ocicach 20.10. zorganizowali uroczystą akademię, którą oddali pokłony swoim pedagogom  w serdecznym podziękowaniu.

            Zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele ,rodzice, pracownicy administracji i obsługi szkolnej oraz uczniowie mieli okazję wysłuchać mnóstwa ciepłych słów pod adresem nauczycieli, obejrzeć scenki rodzajowe z życia współczesnej szkoły, a także odbyć podróż w czasie, by prześledzić, jak zmieniał się wizerunek nauczyciela na przestrzeni wieków. Nie mogło obyć się bez krótkiej lekcji historii, jako że w tym roku przypada 250.rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej - pierwszej w Europie państwowej władzy oświatowej, powołanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

            Pani Zenona Słobodzian - Dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Szkół w Bolesławcu – skierowała                      do zebranych, w imieniu Dyrekcji szkoły, życzenia z okazji DEN oraz podziękowaniaza zaangażowanie             w codzienną pracę, zarówno kadrze pedagogicznej, jak i pracownikom niepedagogicznym.

            Życzenia dalszej owocnej i pełnej satysfakcji pracy złożyła także społeczności szkolnej Pani Renata Urbanowicz, Przewodnicząca Rady Rodziców w ZSP w Ocicach. Dopełnieniem tych ciepłych słów były przepiękne wrzosy, ufundowane przez Radę Rodziców, a wręczane przez wdzięcznych podopiecznych wszystkim pracownikom szkoły.

            Szczególnym momentem uroczystości był występ oraz pasowanie  pierwszoklasistów. Najmłodsi z grona braci szkolnej zaprezentowali się w brawurowy sposób, udowadniając, iż w pełni zasłużyli na miano pełnoprawnych uczniów ZSP w Ocicach!

            Choć potocznie o święcie 14 października mówi się, iż jest to Dzień Nauczyciela, tak naprawdę to święto całej społeczności szkolnej. Możliwość spotkania się w tak radosnych okolicznościach z tej właśnie okazji - nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców i samych uczniów - jest niezwykle wzruszającym      i budującym więź momentem w codziennym funkcjonowaniu tego skomplikowanego organizmu, jakim jest szkoła!

          • Święto Dyni

          • 30.09.2023r. w Ocicach odbyło się Święto Dyni. Jak co roku odbyły się liczne konkursy i zabawy . Między innymi na najlepszą potrawę z dyni.

            W tym dniu nie zabrakło też występów dzieci z naszej placówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy najmłodszych przedszkolaków, którzy dali z siebie wszystko śpiewając i tańcząc na scenie. Ich dyniowe stroje wpasowały się w charakter imprezy.

            Starsi koledzy ze szkoły profesjonalnie zapowiedzieli występy młodszych kolegów oraz przedstawili szereg ciekawostek związanych z główną bohaterką - dynią.

            Na koniec klasa III pokazała talent aktorski w przedstawieniu pt. "Dynia" , na podstawie treści wiersza Juliana Tuwima "Rzepka". Narratorzy rozpoczęli występ następującymi słowami : 

            "Wśród gęstych borów przy Bolesławcu,

            Gdzie Bóbr się wije wśród licznych stawów,

            W przecudnej wiosce, co miodem stała,

            Rzecz pewna tam się raz rozegrała…

            Ocice wieś ta się nazywała

            I wszystkich klimatem wciąż zachwycała.

            Bo ludzie mili, dzieciaki -  nie lenie!

            Z tych, co to szkołę kochają szalenie…

            Tam dziadek Zdzisiek (o długiej brodzie)

            Zasadził dynię w swoim ogrodzie…." ...

            Piękne stroje i kunszt aktorski zwróciły uwagę widzów. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

             

            Uczniowie zostali obdarowani słodkimi upominkami od pani sołtys Ewy Sondaj,  w podziękowaniu za zaangażowanie i piękne pokazy. 

             

            Wszystkim występującym gratulujemy !!!!!

          • Dzień Przedszkolaka


          • Z okazji Dnia Przedszkolaka nasze przedszkole kolejny raz odwiedził Pan Abrakadabra. Tym razem znudził się już występowaniem w cyrku i postanowił spróbować swoich sił na przesłuchaniu do fiharmonii. No bo przecież jak długo można być klaunem? Pan Abrakadabra znowu przeniósł dzieci w świat magii, zaprosił nas do wspólnych zaklęć i pokazał, że wszystko jest możliwe!!!! Było wiele śmiechu, zabawy i wspólnego muzykowania.

          • Dzień Piżamy 2023

          • Dzień Piżamy

             Zespól Szkolno Przedszkolny w Ocicach

             6.10.2023 rok

            To już tradycja! W wybrany, jesienny dzień, uczniowie i pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ocicach, przychodzą do szkoły w … piżamach.  Od rana po szkolnych korytarzach przechadzały się misie, niedźwiedzie, jednorożce, w szlafrokach i domowych papciach. Te niecodzienne stroje były wyrazem solidarności z dziećmi przebywającymi na oddziałach onkologicznych w całej Polsce. Poza tym symbolicznym gestem, który sprawił, mnóstwo frajdy, społeczność naszej szkoły, dołączyła do Ogólnopolskiego Biegu w Piżamach, aby promować zdrowy styl życia i świadomość troski o własne zdrowie.

            Ponad to przez cały dzień, w naszej szkole trwała zbiórka pieniędzy dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych. Z dumą możemy się pochwalić, że mamy ogromne serca, gdyż udało się zebrać do puszki  790,82 zł i 7 euro, co uważamy za wspaniałą kwotę 😊 ( kwota w dniu zbiórki została przelana na konto fundacji Gdy liczy się czas)

            Podczas klasowych pogadanek na temat istoty pomagania naszym chorym rówieśnikom, uczniowie odkrywali znaczenie troski o własne zdrowie, ważności zbilansowanej diety, wartości odpowiednio spędzanego czasu wolnego. Dzień Piżamy był dla nas wspaniała okazją do poznania istoty problemów związanych z chorobami nowotworowymi, dał szansę wniesienia cegiełki niosącej pomoc, ale również był okazją do zabawy i oderwania się od codziennych czynności.

            Za organizację akcji w szkole odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski z opiekunami: panią Eweliną Ostrycharz i Małgorzatą Gorczyca, wzięli w niej udział uczniowie klas I – VII oraz nasi najmłodsi z grup przedszkolnych. W tym miejscu dziękujemy wszystkim uczniom, pracownikom za zaangażowanie i włączenie się do akcji;-)

             

            Z wyrazami szacunku, Małgorzata Gorczyca, Ewelina Ostrycharz

          • Dzień Chłopaka w klasach I-III

          • 29.09.2023 r. 

            Moc wrażeń w klasie pierwszej z okazji Dnia Chłopaka! 🥳
            Dziś cała klasa oddała się ulubionym aktywnościom naszych chłopów, przede wszystkim zabawom sportowym. Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku i ciekawych upominków. Serdecznie dziękujemy naszym zaangażowanym rodzicom! Następnie dziewczęta wróżyły chłopcom przyszłość: Panowie poznali dziś imię swojej przyszłej żony oraz zawód, oczywiście z przymrużeniem oka😉 Na koniec rozwiązywali test "Jak bardzo jesteś męski?", który dostarczył wiele śmiechu i zabawnych sytuacji. Jak stwierdzili chłopcy z klasy pierwszej- to fantastyczny i niezapomniany dzień w szkole!

             

            Obchody Dnia Chłopaka w klasie II stały się doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego oraz wspólnej zabawy. Chłopcy otrzymali dyplomy oraz prezenty od koleżanek z klasy. Wspólne świętowanie wpłynęło na pozytywną atmosferę w zespole klasowym. Z tej okazji wszystkim chłopcom życzymy, tym młodszym i starszym, wszystkiego najlepszego, humoru radosnego, uśmiechu pogodnego, aby codziennie spotykało Was coś magicznego .

             

            Cóż to był za dzień ….. takie dni jak ten wszyscy uczniowie klasy III uwielbiają !

            Dzień Chłopaka był idealnym dniem do świętowania, wspólnej zabawy, radości i wielu emocji. Sprzyjająca, piękna i słoneczna pogoda tej jesieni pozwoliła uczniom klasy III spędzić ten wyjątkowy dzień w pobliskim parku. Dziewczynki wraz z panią wychowawczynią przygotowały dla chłopców kilka zadań sportowych. Były skoki
            w workach, rzucanie do celu, bieg przez tor, przejście przez obręcz i współpraca przy podawaniu sobie piłki 😉

            Następnie wszyscy uczniowie wspólnie i  aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu. Świetnie działali jako zespół, który nie mógł pozwolić, aby uśmiechnięta piłeczka spadła z chusty animacyjnej. Zamiana uczniów miejscami przy chuście wymagała od nich skupienia, koncentracji i szybkiego działania.

            Dziewczynki jednogłośnie stwierdziły, że chłopcy idealnie uporali się ze wszystkimi przewidzianymi dla nich zadaniami i otrzymają zasłużone prezenty „Super Chłopaka z klasy III”. Oprócz wręczenia medali, chłopcy otrzymali własnoręcznie przygotowane laurki przez dziewczynki z klasy, jak również plakat z opisem każdego
            z nich : „Chłopak czadowy, potwornie fajny Chłopak, najfajniejszy Chłopak pod słońcem, Chłopak wręcz bombowy !” 😉

            Nagrodą dla wszystkich był piknik z przekąskami i napojami.

            Był to bardzo udany i radosny dzień , z miłym akcentem uczniowie zakończyli kolejny tydzień nauki szkolnej.

            Wszystkiego najlepszego dla wszystkich CHŁOPAKÓW z okazji ich święta !

            Wychowawcy klas I-III 

          • Sprzątanie świata

          • Sprzątanie Świata w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ocicach

            Uczniowie klas I-VII wraz z najmłodszymi przedszkolakami brali udział w 30 Akcji Sprzątanie Świata pt. „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

            Głównym celem akcji było rozbudzanie świadomości ekologicznej uczniów
            i odpowiedzialność za środowisko naturalne, które nas otacza. Akacja miała również na celu ukazanie uczniom , że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

            27 września przedszkolaki oraz uczniowie zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Akcja rozpoczęła się pogadanką na temat obowiązujących zasad podczas zbierania odpadów oraz jej głównych celów. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły i pobliskiej okolicy. Dzięki pięknej
            i słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy i wysiłku uczniów były zadowalające ! Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

            Dziękujemy za zaangażowanie i kolejna 31 edycja akcji już za rok !

            Katarzyna Furman

          • Gminne Mistrzostwa Piłki Nożnej klas IV-VI

          • Dnia 21.09.2023 r. uczennice i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnych Mistrzostwach w Piłce Nożnej k. IV - VI w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Ocicach.

            Reprezentacje godnie reprezentowały naszą szkołę, przy bardzo upalnej pogodzie zajmując w grupie dziewcząt I miejsce w gminie i IV miejsce w grupie chłopców.

             Gratulacje dla zawodniczek i zawodników.

            Paulina Kołsut 

          • Narodowe Czytanie

          • W tym roku już po raz dwunasty w całej Polsce odbyły się spotkania z klasyką polskiej literatury, w tym roku sięgnęliśmy po powieść pt. ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Warto wspomnieć, że akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

            W ZSP w Ocicach czytelnicza uczta w ramach Narodowego Czytania tradycyjnie miała miejsce w gminnej bibliotece, gdzie wśród bogatego księgozbioru uczniowie zagłębiali się w atmosferę nadniemeńskich krajobrazów.

            Spotkanie rozpoczęło się od zawarcia znajomości z samą autorką – Elizą Orzeszkową. Poza krótką prezentacją postaci, uczniowie mieli okazję wysłuchać samej autorki, wygenerowanej w komputerowej aplikacji. Przekazywane osobiście przez pisarkę ciekawostki z jej życia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

            Po informacjach o Elizie Orzeszkowej prowadzący z klasy VII przedstawili krótki referat o samym utworze, który był tegorocznym bohaterem akcji. ,,Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne,  dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. ,,Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

            ,,To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.